Bağımsız Kürt devleti referandumu başladı şok gelişmeler

Bağımsız Kürt devleti referandumu başladı şok gelişmeler
25 Eylül 2017 Pazartesi Saat 08:46 6

IRAK'ta bağımsız Kürdistan referandumundan son dakika haberler geliyor. Mesud Barzani inadını sürdürdü ve Erbil'de bağımsız Kürt devleti için referandum başladı. Kerkük ve Musul da referanduma katılan kentler arasında sayıldı. İşte Kürt referandumunda son durum;

IRAK'taki Kürt referandumundan son dakika haberler gelmeye başladı. Kürtler bağımsızlık referandumu için sandık başındalar. Kürt bölgesel yönetimindeki oy verme işlemi saat 08.00 itibariyle başladı. Erbil'deki oy verme işlemi akşam saat 18.00'a kadar sürecek.

Irak Federal Mahkemesinin anayasaya aykırı olduğunu ilan ettiği Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) referandumu için oy verme işlemi başladı. 


TÜRKMENLER VE ARAPLAR BOYKOT EDİYOR

IKBY'nin tek taraflı aldığı, Türkmen ve Arapların boykot ettiği referandum kısa bir süre önce terör örgütü DEAŞ'ın elinden alınan Musul vilayetinin Sincar, Mahmur, Telkeyf, Hamdaniye, Şeyhan ilçeleri ile Zummar, Rabia, Nemrud ve Bartilla kasabalarında da yapılıyor. 


12 BİN NOKTADA OY VERİYORLAR

7 bini IKBY içinde, 5 bini de tartışmalı bölgelerde olmak üzere 12 bin noktada kurulan sandıklarda oy kullanma işlemi başladı.

IKBY Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonunun verilerinde, tartışmalı bölgeler dahil referanduma katılması beklenen seçmen sayısı yaklaşık 5 milyon 200 bin olduğu belirtiyor.


Seçmenlerin illere göre dağılımı ise şu şekilde:

 • -Erbil: 1 milyon 200 bin,
 • - Süleymaniye: 1 milyon 280 bin,
 • - Kerkük: 750 bin,
 • - Duhok: 800 bin,
 • - Musul Ovası: 750 bin
 • Diğer yerler: 420 bin.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, 7 Haziran'da siyasi partilerle bir araya geldikten sonra 25 Eylül'de Kerkük ve diğer tartışmalı bölgeleri de kapsayacak şekilde referandum yapacaklarını duyurmuştu. 

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, IKBY'nin tek taraflı referandum kararının "anayasaya aykırı" olduğunu belirterek, sonucu tanımayacaklarını söylemiş, Irak Federal Mahkemesi de aynı gerekçeyle referandumun geçersiz olduğunu ve durdurulmasına karar vermişti. 

ABD ise büyük tartışmalara neden olan referandum kararı hakkında "seçilen yolun çok riskli olduğunu" kaydederek, kararın ivedi bir şekilde iptal edilmesini istemişti.YORUMLAR :::

 1. İhanet SArmalı
  28 Eylül 2017 Perşembe Saat 09:51 CEVAPLA
  Ortadoğu'da her zaman maşa olmuş bir oluşumun İsrail gibi siyonist hedefler peşinde koşan katil bir devleti arkasına alarak sözde bağımsızlık refandurumu yapması gülünç ve aynı zamanda İslam ümmetine ihanettir. Bunların ihanetlerinden ısrarla maşa olmak istemelerinden bıktık usandık.
  • mehmet
   01 Ekim 2017 Pazar Saat 23:33 CEVAPLA
   Günümüze kadar İslam'a en büyük hizmeti yapan Kürtleri İsrail ve ya Batı uşaklığıyla suçlayan soytarıların artık yaranacakları hiçbir düzen yok malesef.İşin trajik tarafı ise ham cahil olmalarına rağmen tüm dünya,ortadoğu,İslam ve Batı tarihini biliyormuş gibi kendilerini allame sanmaları.
   • Kripto Kürtçü
    03 Ekim 2017 Salı Saat 10:28
    Şimdi İsrail bayrağını Kuzey Irak'ta dalgalandırdılar mı? İsrail İstihbaratı Orada cirit atıyor mu? İsrail'den medet umuyorlar mı? En büyük İslam düşmanı olan İsrail ve batıyla işbirliği yaparak üzerinde yaşadıkları ülkeleri olumsuz etkilemek ve bölmek için her türlü taklayı ve kucağı tercih ediyorlar mı? Cevap EVET! Konuyu Kürt bağlamına çekip mağduriyet kamuflajın arkasına sığınmak tam bir karaktersizlik ve gerçek soytarılık. Mesele Kürtler değil Mesele uşaklık yapmaktan bıkmayan Kürtçüler.
   • Ğursi
    06 Ekim 2017 Cuma Saat 11:23
    Irak'ın ve Suriye'nin Kuzeyinden Hatay üzerinden İskenderun Körfezine kadar uzanacak bir koridor şeklinde ikinci İsrail devleti kuruluyor. Bunu göremeyenler siyaseten kör olmalı.
   • mehmet
    10 Ekim 2017 Salı Saat 16:46
    Kendisine müslümanım diyen ülkelerin İsrail ile olan ticari ve siyasi ilişkileri ortadayken, ticari ilişkileri milyar dolarları aşarken sizin çıkıp İsrail Bayrağına takılmanızdan daha doğal birşey olamaz zaten! bu da size yeter herhalde. Allah daha nasıl bir musibet verecek ki? ''Vermeyince Mabud, Neylesin Mahmud''.
 2. Merdinli
  26 Eylül 2017 Salı Saat 00:09 CEVAPLA
  Allah güç kuvvet versin allah yar ve yardımcıları olsun

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

İhanet SArmalı isimli yorumcuya cevap yazıyorsunuz...

DÜNYA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

HDP'den Büyükşehir'e Sürpriz Başvuru

Mardin Büyükşehir Belediyesi Aday Adaylığına HDP'd [...]

1 gün önce...

FETÖ'nün Mardin Sorumlusu Mülki Yapıyı Anlattı

FETÖ'nün Mardin ve Şırnak kaymakam ve vali yardımc [...]

6 saat önce...

Çağ Çağ Sulama Birliğinden Çiftçiler için önemli duyuru

Nusaybin Çağ-Çağ Sulama Birlik Başkanı Nevaf Değer [...]

1 gün önce...

Şervan Çelik Camii'nin temeli atıldı

Nusaybin Yenituran Mahallesinde yıkılan Köprübaşı [...]

1 gün önce...

Acil Durum Yönetim Merkezinden 'fırtına' uyarısı

Doğu Akdeniz'in doğusu ile Doğu ve Güneydoğu Anado [...]

1 gün önce...