İHH Mardin'de 1239 yetime umut oldu

İHH Mardin'de 1239 yetime umut oldu
09 Ocak 2017 Pazartesi Saat 15:22 0

Mardin İHH, 2016 yılında Mardinli hayırseverlerin desteği ile 1239 yetime sponsorluk yaptığını açıkladı.

İHH İnsani Yardım Vakfı Mardin Şubesi, Mardin merkez ve ilçelerindeki 1239 yetim çocuğa sahip çıkarak bakımlarını üstlendi. Yetimler aylık 100 TL'nin yanında belli dönemlerde gıda, barınma ve giysi ihtiyaçları da İHH tarafından karşılandı.
Mardin İHH Yetim Biriminin çalışmaları hakkında bilgi veren Abdurrahman Ceylan, 2016 yılında bin 239 yetim çocuğa ulaştıklarını ve bunların hayırseverler tarafımızdan desteklendiğini söyledi. Ceylan, Artuklu ilçesinde 249, Dargeçit'te 58, Derik'te 19, Kızıltepe'de 331, Mazıdağı'nda 62, Midyat'ta 159, Nusaybin'de 222, Ömerli'de 29, Savur'da 26 ve Yeşilli'de 84 olmak üzere toplamda bin 239 yetime düzenli bir şekilde aylık ödeme yaptıklarını anlattı.

MARDİNLİ ÖĞRENCİLER DE 203 YETİM ÇOCUĞUN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ
Mardin İHH İnsani Yardım Derneği, Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Mardin Müftülüğü ve Eğitim-Bir-Sen Mardin Şubesi ile işbirliği halinde sürdürülen “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var-İyilikte Yarışan Sınıflar” projesi bu sene de gönüllülük esası ile devam ettiğini belirten Ceylan, Proje kapsamında 2016 yılında Mardin’deki öğrencilerin 203 yetim çocuğun bakımı üstlendiğini ifade etti.

HEDEF KARAKTERLİ NESİLLER YETİŞTİRMEK
Çalışmalar hakkında bilgiler veren Mardin İHH Yetim Birimi Sorumlusu Abdurrahman Ceylan, “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var projesi ile eğitim öğretim müfredatı içerisinde bulunan çocuklarımız ve gençlerimizle yetim çocuklarımız bir araya geliyor. Yetim akranlarının eğitim, sağlık, gıda, kıyafet ve kısmen de barınma ihtiyaçlarını karşıladığı “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesi, çocuklarımızı küçük yaşlardan itibaren bilinçli, yardımsever, duyarlı, fedakâr ve başkalarının dertleriyle dertlenen karakterli nesiller olarak yetiştirebilmeyi esas almaktadır. Erken yaşta yapılan küçük fedakârlıklar çocukların karakter oluşumuna direkt etki edeceğinden, bencil, duyarsız, merhametsiz bir nesil değil; nitelikli, paylaşmayı seven, yardımsever nesillerin yetişmelerinde projenin katkısının çok olacağı düşünülmektedir” dedi.

TÜRKİYE’NİN İYİLİKSEVER PROJESİ
“Bu çalışma ile asıl hedeflenen ise; çocuklarımızın huzurlu, güvenli, sağlıklı ortamlarda yaşarken; Türkiye’de ve dünyanın herhangi bir bölgesinde zorluklar içerisinde yaşam mücadelesi veren başka bir yaşıtıyla paylaşma ve yardımlaşma bilincinde olması ve bir empati geliştirebilmesini sağlamaktır” diye konuşmasını sürdüren Ceylan, “Bilinçli yapılan yardımlar çocukların kişisel/duygusal gelişimine ciddi bir katkı sağlayacaktır. Bu proje geleceğin ‘İyiliksever Türkiye’si projesidir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın olurlarıyla anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde özel okul ya da devlet okulu ayırımı yapılmaksızın gönüllülük esasıyla uygulanabilmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın olurlarıyla da tüm Kur’an kurslarında uygulanabilmektedir. Ayrıca ülke çapında en etkili ve geniş çalışmalar yürütmekte olan Eğitim-Bir-Sen de kampanyanın proje ortağıdır. Değerler eğitimi kapsamında 3 yıldır gönüllülük esası ile yürütülen proje ile öğrenciler ayrıca yetim arkadaşlarının fotoğraf ve kişisel bilgilerini bilmekte, arkadaşları ile mektuplaşabilmektedirler. Proje çerçevesinde bugüne kadar Mardin’de yaklaşık 200 okuldaki öğrenciler 203 yetim çocuğun bakımını üstlendiler. Projemiz 2016-2017 eğitim-öğretim döneminde de devam edecek olup, proje tanıtımı için okullarımızda seminerler vermeye devam edeceğiz.”

PROJENİN YASAL ZEMİNİ NEDİR?
Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var projemiz İHH İnsani Yardım Vakfı’nın başvurusu ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın 88013337/821.99-E.9706402 sayılı 08/09/2016 tarihli onayıyla “Türkiye geneli tüm resmi/özel okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde özel ve devlet okulu ayırımı yapılmaksızın gönüllülük esası çerçevesinde ilgili projeye desteğin sağlanması” kaydıyla kabul edilmiştir.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Erbakan Vakfından Mardin Müzesine Misyonerlik Tepkisi

Mardin'de daha önce yaptığı misyonerlik faali [...]

1 gün önce...

Ak Parti'de Bayramlaşma Heyecanı

AK Parti Mardin İl Başkanlığı geleneksel bayr [...]

1 gün önce...

Yavuz: Kürt meselesini altı ayda çözeriz!

Partisinin Şanlıurfa mitingde konuşan HÜDA PAR [...]

22 saat önce...

Aslan'dan Mıhallemi ve Süryanice sorusu

HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, Başbaka [...]

21 saat önce...

'HÜDA PAR siyaseti yeniden şekillendirecektir'

Kızıltepe'de düzenlediği bayramlaşma merasimi [...]

1 gün önce...