İHH'nın 'Vicdan Konvoyu' Suriyeli Kadınların Sesi Olacak

İHH'nın 'Vicdan Konvoyu' Suriyeli Kadınların Sesi Olacak
26 Şubat 2018 Pazartesi Saat 11:09 0

İHH İnsani Yardım Vakfınca, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Suriye'de tutuklu kadınların dramına dikkati çekmek amacıyla 81 ilden katılımcılarla 'Vicdan Konvoyu' oluşturulacak.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Mardin Şubesinin de destek vereceği ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Suriye'de tutuklu bulunan kadınların dramına dikkati çekmek amacıyla "Vicdan Konvoyu" düzenlenecek.
Konvoy hakkında açıklamalarda bulunan İHH İnsani Yardım Derneği Mardin Şube Başkanı Mehmet Timurağaoğlu, Suriye'de binlerce kadının tutuklu olduğunu hatırlatarak yaşadıkları acıları tüm dünyanın bilmesini istediklerini söyledi.
İHH olarak başlatacakları konvoya uluslararası katılım da olacağını anlatan Timurağaoğlu, "Şu anda Suriye'de 6 bin 736 kadın tutuklu. Bunlardan serbest kalıp ülkemize sığınanlara yardım ettiklerimiz oldu. Bir kısmı işkence görüyor, biz de bu drama sessiz kalmak istemediğimiz için elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz."dedi.
 
81 ilden konvoya katılacaklarla 8 Mart'ta Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde bir araya geleceklerini anlatan Timurağaoğlu, Mardin'den duyarlı vatandaşları da konvoya katılmaya davet ederek, konvoyun amacı ve konvoy hakkında şu bilgileri verdi:
"İşkence görüyorlar, tecavüze uğruyorlar, kimse onları hatırlamak, görmek, duymak istemiyor. Suriye zindanlarındaki 417 si küçük kız çocuğu olmak üzere 6736 kız kardeşimizin özgürlüğü için Uluslararası Vicdan Konvoyu’nu yola çıkarıyoruz. Bizler Dünyanın dört bir yanından sivil toplum kuruluşu temsilcisi, akademisyen, hukukçu, gazeteci, memur, doktor, sanatçı, sporcu, siyasetçi, ev hanımı, işkadını, esnaf vb kadınlar olarak Suriye zindanlarındaki kadınları dünyanın gündemine getirmek ve kurtuluşları için bir konvoy düzenliyoruz. Türkiyeli kadınlar olarak çağrımıza dünyadaki kadınlar da destek veriyorlar. 55 ülkeden farklı din, dil, ırk ve kültürlerden binlerce kadın otobüslerle oluşturduğumuz Vicdan Konvoyu ile 6 Mart 2018 sabahı kitlesel basın açıklaması ile İstanbul’dan yola çıkıp sırasıyla İzmit, Sakarya, Ankara, Adana şehirlerinden geçerek Suriye sınırına ulaşacağız ve 08 Mart 2018 Dünya Kadınlar Günü sabahı Suriye sınırından dünyaya sesleneceğiz. Amacımız; kadınların, Suriye’de savaşın başından bu yana maruz kaldıkları işkence, tecavüz, infaz, hapis ve mültecilikle gelen dramlarına dikkat çekmek, Suriye’de savaş sebebiyle haksız bir şekilde tutulan tüm kız çocukları ve kadın mahpusların serbest bırakılması için çağrı yapmak ve girişim başlatmak tüm insanlığı savaşlarda kadınların korunması için etkili tedbirler almaya davet etmektir. Siz de Vicdan Konvoyu’na katılabilir, duyurumuza destek verebilir veya konvoyu uğurlayabilirsiniz. Suriye zindanlarından yükselen çığlığı duymanız, vicdanınızla karşılık vermeniz duası ve dileğiyle"YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Vatandaş, gramla bile altın alamaz hale geldi

Altın fiyatlarının sürekli değişmesiyle iş yapamaz [...]

1 gün önce...

600 dönümlük alan kül oldu

Midyat ile Nusaybin arasında çıkan yangında yakla [...]

1 gün önce...

Boya yaparken akıma kapılarak yaralandı

Dargeçit ilçesinde boya yaparken elindeki demir ci [...]

1 gün önce...

Büyükşehirde toplu iş sözleşmesi imzalandı

Mardin Büyükşehir Belediyesi ile DİSK’e bağlı Gene [...]

1 gün önce...

Yeni Hasat Sezonu Ziyareti

Kızıltepe Belediyesi Eş Başkanı Nilüfer Elik Yılma [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar