İHH'yla Ramazan bereketi Afrika'yı sardı

İHH'yla Ramazan bereketi Afrika'yı sardı
27 Mayıs 2017 Cumartesi Saat 02:15 0

Türkiye'den Sudan'a giden İHH Gönüllüleri, İHH İnsani Yardım Vakfının Sudan Temsilcisi Fethullah Kirenci ile birlikte Sudanlı Müslümanlara Ramazan kumanyası dağıttı. İHH Gönüllüleri arasında yer alan Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Nezir Güneş, Ramazan çalışmalarında, İHH ekipleri olarak önceden tespit edilen bölgelerdeki ihtiyaç sahiplerine ve yetim ailelerine kumanya dağıtımı yaptıkları bilgisini verdi.

Türkiyeli gönüllülerin ve hayırseverlerin destekleriyle kuruluşundan bu yana Ramazan organizasyonları gerçekleştiren İHH, bu Ramazan ayında da Ortadoğu’dan Balkanlara, Afrika’dan Asya’ya 100'n üzerinde ülkedeki ihtiyaç sahiplerine ve yetimlere Ramazan ayının feyz ve bereketini ulaştırıyor.
Bu kapsamda İHH'nın kıtlık ve kuraklıkla mücadele eden Afrika ülkesinde görevlendirilen gönüllü ve vakıf çalışanlarından oluşan ekipler, tespit edilen bölgelerin ihtiyacına göre kumanya dağıtımı, iftar organizasyonları, zekât-sadaka bağışı, sağlık yardımları, kalıcı projelerin açılışının yapılması gibi faaliyetlerine başladı.

KUMANYA DAĞITIMI
Bu kapsamda Türkiye'den Sudan'a giden İHH Gönüllüleri, İHH İnsani Yardım Vakfının Sudan Temsilcisi Fethullah Kirenci ile birlikte Sudanlı Müslümanlara Ramazan kumanyası dağıttı. İHH Gönüllüleri arasında yer alan İHH Mardin Şubesi Yöneticisi Nezir Güneş, Ramazan çalışmalarında, İHH ekipleri olarak önceden tespit edilen bölgelerdeki ihtiyaç sahiplerine ve yetim ailelerine kumanya dağıtımı yaptıklarını söyledi. Ailelere verdikleri kumanyaların yanında yetimleri de verdikleri hediyelerle sevindirdiklerini anlatan Güneş, bölge halkıyla da çeşitli buluşmalarla bir araya geldiklerini ifade etti.

MARDİNLİLERİN SELAMINI İLETTİ
Sudan Müslümanlarına Mardin'in ve Türkiye'nin selamlarını ulaştıran Güneş, "Partner kuruluşumuz ile kırsal bölgelerde yer alan farklı mahallerdeki Kuran Kurslarda yardımlar gerçekleştirdik. Gittiğimiz yerlerde insanların samimiyeti, onurlu duruşları ve kibarlığı dikkatimizi çekti. İlk durağımız olan Sudan'ın Hartum Eyaletine bağlı Umdurman şehrine bağlı Darusselam Mahallesindeki Kuran Kursuna devam eden yetim aileler başta olmak üzere yaklaşık bin kişilik gıda yardımında bulunduk. Buradaki dağıtım yerinde Kuran Kursu hocaları, sorumluları, mahalle sakinleri ve yetkililerden oluşan bir grup bizleri karşıladılar ve kısa bir tanışmadan sonra dağıtımlarımızı gerçekleştirdik. Programdan sonra da bir istişare toplantısı gerçekleştirdik."dedi.

55 BİN 560 YETİM ÇOCUK GİYDİRECEK
İHH'nın yetimlere niçin öncelik verdiğini Sudan'da bir kez daha anladığını belirten Güneş, "Ailelerini kaybeden, sahipsiz ve korumasız kalan yetimlerin çoğu İslam coğrafyası üzerinde bulunuyor. İnsan kaçakçılığı, çocuk askerliği, çocuk işçiliği, organ mafyası, madde bağımlılığı, suç örgütleri, fuhuş ve dilenci şebekeleri bu korumasız çocukların karşılaşabileceği tehditlerden bazıları. Misyoner kuruluşlar ise sahipsiz kalan milyonlarca yetim çocuğa Müslüman ülkelerde bile ulaşıp onları kendi çıkarları için kullanıyor. İHH İnsani Yardım Vakfı da mağdur çocukların ve yetimlerin her türlü ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor. Bu kapsamda İHH, Türkiye ve dünya üzerindeki yetim çocukları Ramazan ayında sevindirmek için üzerine düşeni yapma gayreti içinde. İHH, dünyanın 36 ülkesinde bayramı doyasıya yaşasınlar diye yetim çocuklara bayramlıklar hediye edecek. Bayramlıklar, savaş ve yoksulluklarla sarsılan, uzun yıllardır mülteci kamplarında bulunan ya da bu kamplarda doğmuş bulunan yetim çocuklarımıza dağıtılacak. Bu yardımlardan; Sudan, Suriye, Filistin, Arakan, Keşmir, Yemen, Somali, Moro, Mısır, Patani, Irak, Eritre, Afganistan ve Sri Lanka gibi ülkelerin yetim ve kimsesiz çocukları istifade edecek. Ramazan ayında toplamda 55 bin 560 çocuğa bayramlık hediye edilecek. Hayırseverlerimiz böylelikle 120 TL ile bir yetimi baştan ayağa giydirebilecek ve bayram sevinçlerine ortak olabilecekler.”ifadelerine yer verdi.
Darusselam Kuran Kursu sorumlusu Hüseyin İbrahimi de " "Yardımlarınıza minnettarız ve sizden gelecek yardımları bekleyen nice insanımız var. Bizim için Türkiye ayrı, dünya ile aynı yerde değil.Bize İslam kardeşliğini birebir yaşatarak gösterdiniz. Tekrardan teşekkürediyoruz. "dedi.

ONLİNE YA DA BANKA YOLU İLE
Hayırseverler, yetimlere özel bayramlık kıyafet yardımı için sitemiz üzerinden bağış yapabilir ya da İHH’nın banka hesaplarına “BAYRAMLIK” açıklaması ile yardımda bulunabilir.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Öter: 'Kaldırım yenileme ve düzenleme çalışmaları önemli'

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu MTDF. Başka [...]

15 saat önce...

'Geçmeyen baş dönmesi beyincik sarkmasının belirtisi olabilir'

Baş dönmesi ( vertigo) ve nedenleri hakkında bilgi [...]

1 gün önce...

STEM yenilenebilir enerji ve proje yazma eğitimi

Mardin İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, Artuklu [...]

1 gün önce...

Kızıltepe Kaymakamı Yüzer'den "Arapça tabelalara" ilişkin açıklama

Kızıltepe Kaymakamı Mehmet Yüzer, ilçedeki arapça [...]

1 gün önce...

Milli Eğitim Müdürü Çetin: Feda edecek tek bir öğrencimiz yok

Nusaybin Milli Eğitim Müdürü Ümit Çetin, Birleştir [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN