İnşaat sektörünün sorunları Mardin'de tartışılacak

İnşaat sektörünün sorunları Mardin'de tartışılacak
03 Aralık 2018 Pazartesi Saat 14:33 2

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Mardin'de "İnşaat sektörü sorun ve çözüm önerileri" paneli düzenleyecek.

Kasap, sektörün durumunu ele almak amacıyla 8 Aralık'ta "İnşaat sektörü sorun ve çözüm önerileri" paneli düzenleyeceklerini söyledi.

Mardin'in en büyük sıkıntılarından birinin de yabancılara gayrimenkul satışının yasaklanması olduğuna işaret eden Kasap, şöyle dedi:

"Türkiye’de yabancılara gayrimenkul satışının yasak olduğu illerden 4 ilden biriyiz. Mardin ilinin tamamı kamu yararı ve ülke güvenliği açısından yabancılara satış yapılamıyor. Güvenlik açısından da hiçbir sorunumuz yok, bu yasağın ivedilikle kaldırılması için uğraşacağız. Sadece tarihi alan ve SİT bölgeleri bu yasağın kapsamına dahil edilmesi yeterli bir tedbir olabilir."

 

MÜSİAD Mardin Şube Başkan Vekili Mehmet Nurettin Kasap, düzenlediği basın toplantısında, Almanya'da 3 bin 800, Avrupa'da 25 bin, Mardin'de bin, İstanbul'da 90 bin, Türkiye'de ise yaklaşık 240 bin müteahhidin olduğunu belirtti.

 

Toplantıda Mardin’de inşaat sektörünün yaşanan olaylar nedeniyle dibe vurduğunu, yaşanan huzur ortamıyla birlikte sektörün yeniden toparlanma evresine geçtiğini kaydeden Kasap, “17-25 Aralık FETÖ Terör örgütü ihaneti, 6-7 Ekim Kobani olayları sonrası başlayan ve bölgedeki çukur ve barikat siyaseti ile baş gösteren terör olayları ve yaşanan güvenlik sorunu zirve yaptığı tarihlerde Mardin’de inşaat sektörü büyük darbe almış idi. Cazibe Merkezi Mardin, bir anda cazibesini yitirmiş, sermaye, geleceği parlak, potansiyeli yüksel, istikbal vadeden şehri terk etmeye başlamış idi. 2015 yılında MÜSİAD olarak hazırladığımız raporda tehlikenin geldiğini olağanüstü olumlu bir gelişme olmazsa, iflaslar, yarım bırakılan şantiyeler, mağdur edilen arsa sahipleri, alıcılar ve taşeronlar, sektörden kaynaklı toplumsal sorunların yaklaştığını, yeni inşaatlara başlanmamasını, süreç en az 5 yıl alacağını kamuoyuna duyurmaya çalışmıştıktık. Üzülerek ifade etmeliyiz ki; Raporumuzda belirttiklerimizin tamamına hatta daha fazlası gerçekleşti. Aradan 3,5 yıl geçti, iki yıldır inşaat sektöründe Mardin olarak dibi gördük. Mardin’de sektör yavaş yavaş toparlanıyor, tünelin ucunda ışık görünmeye başladı. Son ekonomik gelişmeler, likidite sıkışıklığı süreci biraz zora sokuyor gibi görünse de yakın gelecekte Mardin olarak İnşaat sektöründe toparlanmaya doğru gidiyoruz. 1-2 yıla kadar sektörün normale döneceğine inanıyoruz.” diye konuştu.

İnşaat sektörünün bileşenlerinin oldukça fazla olduğunu ve sektörün ayakta olmasıyla birçok alanda ticari alandaki ticari faaliyeti çarkının dönmesine de vesile olduğunu kaydederek, bu alandaki çalışmaları önemseyen bir kurum olarak, 8 Aralık Cumartesi Günü MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Önceki genel Başkan Nail Olpak ile bu alanda önemli faaliyetlerde bulunan sektörün öncülerinin de katılımıyla "İnşaat sektörü sorun ve çözüm önerileri" konulu panel  düzenleyeceklerini söyledi.
Kasap, düzenlenecek olan panele bu alanda faaliyet gösteren bütün müteşebbisleri, ilgili kamu, kurum ve kuruluş yöneticilerini de davet ettiklerini kaydetti.YORUMLAR :::

  1. Zeki
    04 Aralık 2018 Salı Saat 11:34 CEVAPLA
    Mardin'de emlak bir türlü toparlanmadı ve sıkıntısını yaşadık yaşıyoruz
  2. Abdullah
    03 Aralık 2018 Pazartesi Saat 19:47 CEVAPLA
    İletmiş ve Konuş'un yapıp bitiremediği inşaatların sorununu çözün, Mardin'de başka sorun kalmayacak zaten

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Öter: 'Kaldırım yenileme ve düzenleme çalışmaları önemli'

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu MTDF. Başka [...]

19 saat önce...

'Geçmeyen baş dönmesi beyincik sarkmasının belirtisi olabilir'

Baş dönmesi ( vertigo) ve nedenleri hakkında bilgi [...]

1 gün önce...

STEM yenilenebilir enerji ve proje yazma eğitimi

Mardin İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, Artuklu [...]

1 gün önce...

Kızıltepe Kaymakamı Yüzer'den "Arapça tabelalara" ilişkin açıklama

Kızıltepe Kaymakamı Mehmet Yüzer, ilçedeki arapça [...]

1 gün önce...

Milli Eğitim Müdürü Çetin: Feda edecek tek bir öğrencimiz yok

Nusaybin Milli Eğitim Müdürü Ümit Çetin, Birleştir [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN