İşte Erdoğan'ın Mardin'deki konuşmasının tam metni!

İşte Erdoğan'ın Mardin'deki konuşmasının tam metni!
20 Haziran 2018 Çarşamba Saat 20:21 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin seçim çalışmaları çerçevesinde Mardin'de düzenlediği mitingde yaptığı konuşmanın tam metni.

15 Temmuz Şehitler Parkı'nda düzenlenen mitingde vatandaşlara hitaben konuşan Erdoğan, bugün Mardin'in coşkuda, heyecanda ve kardeşlikte kendisiyle yarıştığını belirterek, kentin yeni bir dirilişe ve şahlanışa hazırlandığını ifade etti. Mardin'in 24 Haziran'da tarih ve destan yazmaya hazırlandığını kaydeden Erdoğan, kentin milletin iradesini satışa çıkaran gafillere esaslı bir ders vermeye hazırlandığını dile getirdi.

Konuşmasına, "Binlerce yıllık tarihiyle medeniyetler beşiği Mardin. Müslüman'ı, Hristiyan'ı, Süryani'siyle hoşgörünün vatanı Mardin." diyerek başlayan Erdoğan, Mardin'in barışın simgesi, ilim ve hikmetin merkezi olduğunu bildirdi.

Erdoğan, Mardin'in "Küçük Türkiye" olduğunu belirterek, şehrin milletin birlik ve beraberliğinin timsali olduğunu ifade etti. Mardin'in kiliseleri, camileri farklı inançlara ait ibadethaneleriyle saygının sembolü olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Mardin Türk'ü, Arap'ı, Kürt'ü, Ezidi'si, Süryani'siyle barışın şimal yıldızıdır. Mardin sadece bizim değil, sadece Türkiye'nin değil bütün dünyanın göz bebeğidir." dedi.


Erdoğan, tarihi meydandan Mardinli emekçilere, çiftçilere, çobanlara, esnafa, kadınlara ve gençlere, Prof. Dr. Aziz Sancar başta olmak üzere yurt dışında Türkiye'yi gururla temsil eden Mardinli gurbetçilere de ayrıca selamlarını gönderdi.

"Yola Çıktım Mardin'e" isimli türkünün "Yola çıktım Mardin'e. Düştüm senin derdine. Mevlam sabırlar versin, yarini yitirene." sözlerini anımsatan Erdoğan, "Biz de diyoruz ki; 'Mevlam Mardin'den ayrı kalanlara da sabırlar versin. Rabbim bu güzel şehrin hasretiyle yananlara yardım etsin, Rabbim sizlerden Mardinli kardeşlerimden ayrı kalanlara sabır versin." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin mitingine Mardin'den uçsuz bucaksız bir katılımın olduğuna işaret ederek, Şanlıurfa'nın da çok kalabalık olduğunu, oradan Mardin'e selamlar getirdiğini aktardı.

Bugün Mardin'in coşkuda, heyecanda ve kardeşlikte yine kendisiyle yarıştığını aktaran Erdoğan, "Bugün Mardin, yeni bir dirilişe, yeni bir şahlanışa hazırlanıyor. Mardin, 24 Haziran'da tarih, destan yazmaya hazırlanıyor. Mardin, bu milletin iradesini pazarda satışa çıkaran gafillere şöyle esaslı bir ders vermeye hazırlanıyor." ifadesini kullandı.


Konuşması "Kahrolsun PKK" sloganlarıyla kesildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mardin ile gurur duyduklarının altını çizerek, şöyle devam etti:

"Mardin'in, bölgemiz ateş çemberinden geçerken binlerce yıllık kardeşliğine sahip çıkmasıyla gurur duyuyoruz. Mardin'in asırlık medreseleriyle, zamana ve yıllara meydan okuyan camileriyle gurur duyuyoruz. Mardin'in tarımıyla, turizmiyle, ticaretiyle, çalışkanlığıyla gurur duyuyoruz.

Biz Mardin'in bölücü terör örgütüne boyun eğmemesiyle gurur duyuyoruz. Mardinli kardeşlerimizin kahir ekseriyeti 'çukur terörü' sırasında gerçekten başarılı bir imtihan verdi. Bölücü örgütün şehrini, mahallesini, sokağını elinden almasına müsaade etmedi. Bölücü örgüt tarafından adeta enkaza çevrilen ilçelerimizi de biz ayağa kaldırdık, kaldırıyoruz."


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının bu kısmı alandakilerce "Kahrolsun PKK" sloganlarıyla kesildi.


Nusaybin, Dargeçit ve Derik'in o süreçte çok ciddi zararlar gördüğüne işaret eden Erdoğan, "Bölücü terör örgütü bilhassa Nusaybin'in 6 mahallesinde büyük yıkımlara, acılara, gözyaşlarına neden olmuştur. Aralarında camilerin, okulların, kütüphanelerin, sağlık merkezlerinin, vatandaşlarımızın evlerinin, dükkanlarının olduğu binlerce yapı örgütün sokak çeteleri tarafından yakıldı, yıkıldı, ağır silahlarla saldırıya uğradı." diye konuştu.

"Kürt kardeşlerim tarihlerinin en büyük eziyetini, zulmünü bu sokak çetelerinin elinde yaşadı." diyen Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:


"Biz, o dönemde bir taraftan bu sokak çetelerini temizlerken, diğer taraftan da Mardinli kardeşlerimize sahip çıktık. Bölücü örgütün hışmına, zulmüne uğrayan hiçbir kardeşimizi aç, açıkta bırakmadık. Devlet, tüm şefkatiyle vatandaşlarını kucaklarken, teröristlerin başlarına da kadife eldivenin içindeki çelik yumruğunu indirmekten çekinmedi.

Bu vesileyle Mardin'in ilçelerini eli kanlı canilerden temizlerken, şehit düşen emniyet güçlerimizi rahmetle şükranla yad ediyorum. Gazilerimize Allah'tan sağlıklı uzun ömürler diliyorum. Teröristlerin acımasızca, alçakça katlettiği Mardinli sivillere de yüce Mevla'dan rahmet diliyorum."

Hem ülke içerisinde hem de sınırlar ötesinde yürüttükleri bu operasyonlarla Mardinlilere yaşattıkları acıların, zulümlerin, yürek sızılarının hesabını teröristlerden misliyle sorduklarına dikkati çeken Erdoğan, şunları ifade etti:


"Bu süreçte bölücü terör örgütünün bizi çekmek istediği tuzağa da düşmedik. Örgütün sergilediği onca alçaklığa rağmen hukuktan, demokrasiden ve adaletten taviz vermedik. Geçmişte yaşandığı gibi hiç kimsenin hukukun sınırlarını zorlamasına müsaade etmedik. Adeta bir kuyumcu hassasiyetiyle hareket etmek suretiyle vatandaşlarımızın incinmesine, incitilmesine, onurlarının kırılmasına, herhangi bir şekilde haksızlığa maruz kalmalarına kesinlikle rıza göstermedik."


"Afrin bitti, şimdi Kandil"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu sırada "Reis bizi Afrin'e götür" sloganları üzerine, "Artık Afrin bitti, şimdi Kandil, Kandil... İnşallah çalışmalar yürüyor. Nerede terör var, nerede Türkiye'ye taciz var, biz orada tepelerine tepelerine bineceğiz." karşılığını verdi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Midyat-Cizre ve Batman-Hasankeyf-Gercüş-Midyat bölünmüş yollarını ve Kızıltepe köprülü kavşağını önümüzdeki yıl tamamlıyoruz. Mardin-Yeşilli-Ömerli-Midyat bölünmüş yolunu da 2021'de bitiriyoruz." dedi.


Erdoğan, partisinin 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı'nda düzenlenen mitinginde, Mardinlilere hitap etti.


Çukur terörünün izlerini silmek için çalışıldığını, kısa sürede yıkılan evlerin yerine çok daha iyisinin ve kalitelisinin inşa edildiğini belirten Erdoğan, Nusaybin'de 6 bin evin zarar gördüğünü, bunların neredeyse tamamının açılan tüneller, bombalar nedeniyle kullanılamayacak halde olduğunu ifade etti.


Erdoğan, evi zarar gören vatandaşlar için 5 bin 51 konut projesi başlatıldığını, konutların kısa sürede hak sahiplerine teslim edileceğini söyledi.


Nusaybin'de 168 trilyon lira yatırım yapıldığını dile getiren Erdoğan, TOKİ'nin yeniden inşa ettiği, terörden zarar gören konutlara ilişkin görüntüleri izletti. "Biz yapım ekibiyiz, teröristler yıkım ekibi" diyen Erdoğan, birkaç ay içinde Nusaybin'deki konutların bitirileceğini söyledi.


Derik ve Dargeçit ilçelerindeki belediyelerin sorumluluğundaki cadde ve sokakların yenilendiğini belirten Erdoğan, Derik'e spor salonu, Kızıltepe'ye, Mazı Dağı'na, Midyat'a gençlik merkezleri kazandırıldığını kaydetti.


Erdoğan, "Yeşilli'ye, Dargeçit'e, Nusaybin'e gençlik merkezleri, Mardin'e atletizm stadyumu yapıyoruz. Sadece ilçelerimizdeki izleri silmekle yetinmedik, Mardin'e her alanda çok büyük hizmetler kazandırdık. Son 16 yılda 27 katrilyon yatırım yaptık." diye konuştu.


Mardinli çocukların en iyi eğitimi almaları için 3 bin 765 derslik inşa edildiğini anlatan Erdoğan, ilk ve ortaokuldaki ihtiyaç sahibi öğrencilere 294 trilyon lira eğitim bursu ödendiğini ifade etti.


"29 sağlık tesisinin ihale çalışmaları devam ediyor"


Erdoğan, Artuklu Üniversitesinin 8 bin 400 öğrencisi bulunduğunu, üniversite öğrencileri için 2 bin 544 kişilik yurt binaları yapıldığını hatırlattı.


Merkeze yapılan 300 ve 150 yataklı iki hastaneyle 200 yataklı Kızıltepe Devlet Hastanesi ile 150'şer yataklı Midyat ve Nusaybin Devlet Hastanesiyle Mardin'e 14 hastane yapıldığını söyleyen Erdoğan, toplam sağlık tesisi sayısının ise 34 olduğunu belirtti. Erdoğan, 29 sağlık tesisinin de ihale, proje ve arsa çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.


Erdoğan, ihtiyaç sahiplerine, şehit yakınlarına, gazilere, engelli ve yaşlılara 3 katrilyonu aşkın kaynak aktarıldığını vurguladı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:


"TOKİ kanalıyla Mardin'de son 16 yılda 8 bin 781 konut projesini hayata geçirdik. Mardin'in bölünmüş yol uzunluğunu 264 kilometreye çıkardık. Kızıltepe Köprüsü ve Ahmedi Köprüsü'nün restorasyonunu tamamladık. Midyat-Cizre ve Batman-Hasankeyf-Gercüş-Midyat bölünmüş yollarını ve Kızıltepe köprülü kavşağını önümüzdeki yıl tamamlıyoruz. Mardin-Yeşilli-Ömerli-Midyat bölünmüş yolunu da 2021'de bitiriyoruz.


Toplam maliyeti 2,5 katrilyon lira olan 11 yol projemiz de planlama aşamasında. Bu 11 yol projemizin içinde Mardin-Midyat yolu, Midyat-Cizre yolu, Mardin ve Kızıltepe çevre yolu, Nusaybin şehir geçişi, Kızıltepe-Ceylanpınar yolu ve Diyarbakır Mardin ayrımı, Savur yolu da bulunuyor."


"İki haftaya kadar su tutma çalışmalarına başlanacak"


Gaziantep-Karkamış-Nusaybin ve Şenyurt-Mardin arasındaki demiryollarının da yenilendiğini anlatan Erdoğan, "Karaman, Mersin, Adana, Osmaniye, Gaziantep hızlı tren projemiz Şanlıurfa'dan sonra Mardin'e oradan Habur'a uzanacak. Projemizin Nusaybin-Habur kesiminin sondaj çalışmaları devam ediyor. Şanlıurfa-Mardin hızlı tren projemizin etüt çalışmaları yakında başlıyor. Ayrıca bu hattı, Diyarbakır'a da bağlayacağız. Güney hızlı tren yolu olarak hayata geçireceğimiz bu projemizle Mardin'i Ankara ve İstanbul ile buluşturacağız." şeklinde konuştu.


Erdoğan, projesi devam eden Diyarbakır Mazı Dağı iltisak hattının da yapılacak bir diğer demiryolu projesi olduğunu kaydetti.


Mardin lojistik merkezinin birinci etabının tamamlanıp işletmeye açıldığını, ikinci etabının ise uygulama proje çalışmalarının devam ettiğini belirten Erdoğan, Mardin Havalimanı'na 3 milyon yolcu kapasiteli yeni bir terminal binası yaparak havalimanının büyütüldüğünü kaydetti.


Ilısu Barajı ve HES projesinde beklenen sona yaklaşıldığını ifade eden Erdoğan, iki haftaya kadar su tutma çalışmalarına başlanacağını bildirdi.


"Bunlara verilen oy haramdır"


Erdoğan, Şanlıurfa ile Mardin arasında inşa edilen ülkenin en uzun suni nehri olan ana kanal projesiyle bu iki il arasındaki mümbit toprakların su ile buluşacağını vurguladı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:


"Mardin tarafında 1,3 milyon dekar arazinin ana kanal sayesinde sulanacak. Mardin'deki 460 bin dekardan fazla araziyi sulayacak şebeklerin inşaatı devam ediyor. Beyazsu kaynağından aldığımız suyu, Mardin şehir merkezine Kızıltepe, Ömerli, Yeşilli, Nusaybin ilçelerine ve civar köylere ileterek buraların 2040 yılına kadar olan içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşıladık. Aynı şekilde Midyat ve Dargeçit'e memba kalitesinde su götürmek için isale hatları inşa ediyoruz."


Mardinli çiftçilere 2 katrilyon lira tarımsal destek verildiğini hatırlatan Erdoğan, "Bay Kemal diyor ki 'Çiftçiler ağlıyor.' Peki bu HDP'nin yaptığı bir şey var mı? Herhangi bir yatırım var mı? Bunlara verilen oy haramdır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mardin'de dört ovanın sit alanı olarak koruma altına alındığını, bugüne kadar 20 bin Mardinlinin İş-Kur vasıtasıyla iş sahibi yapıldığını ifade etti.

(Sürecek)YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Uyuşturucu operasyonunda 8 tutuklama

Mardin’de düzenlenen uyuşturucu ve kaçakçılık oper [...]

1 gün önce...

Öter: “Kumar, bahis, uyuşturucu ve faiz toplum için ciddi tehdittir”

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu (MTDF) Başk [...]

1 gün önce...

Madde bağımlılığıyla mücadelede farkındalık yaratmak için bisiklet sürdüler

İl sağlık müdürlüğü koordinatörlüğünde Dargeçit il [...]

1 gün önce...

Öğretmenlere müjde! 26 Mart'ta 20 bin atama yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı 20 bin sözleşmeli öğretmen [...]

1 gün önce...

Vatandaşa büyük kolaylık! E-devlette 5 yeni hizmet kullanıma sunuldu

e-Devlet Kapısı üzerinden, risk merkezi raporu baş [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN