KIZILTEPE VE MİDYAT

19 Haziran 2019 Çarşamba Saat 00:01


İnsanoğlunun doğasında şu olgu hep var olmuştur: Yaşadığı yeri güzelleştirmek. Güzelleştirmek bir süreç, emek ve hizmet ister. Bunun için insanın ustalığı ve isteği gerekir. Tabi bu bir mücadele sürecidir aynı zamanda, yaşadığınız yeri güzelleştirmeniz için iyi bir mücadeleci olmanız icap eder.

İnsanlığın geçirmiş olduğu sürece bakılırsa iki tür siyaset yaptığı görülür: Genel anlamda siyaset ve yerel düzeyde siyaset.

Aslında insanlık ilkin yerel siyaset yapmıştır. Yaşadıkları yerleşim yerlerine hizmet etmiş, onu dört başı mamur haline getirmiştir. Bu çerçevede altyapı çalışmaları yapmış (binalar, yollar gibi) kültür ve sanat faaliyetlerini yapmaktan da geri kalmamıştır. Günümüzden 12 bin yıl öncesi arkeolojik çalışmalarla aydınlatılmış ortaya hayretler uyandıracak eserler ortaya çıkarılmıştır. Bu eserler, insanların yaşadıkları yerleşim yerlerinin hizmetlerini kanıtlar niteliktedir.

İlk insanların yaşadıkları yerlere yaptıkları hizmetlerine bakılırsa belki günümüzdeki gibi bir belediye sistemleri yoktu ama ortaya çıkarılan bulgulara göre bugünküne taş çıkartırcasına bir sistemleri olduğu görülmektedir.

Belediyecilik Hizmetleri Uzmanlık ve Sevgi Gerektirir

Belediyecilik insanlık tarihinin ortaklaşmaya dayalı olarak ortaya çıkan bir sistem olarak demokratik yaşamı ifade eden bir sistemdir. Bu nedenle de günümüzde yerel demokrasinin bir argümanı olarak değerlendirilmekte hatta bir ülkenin demokratik göstergesi olarak da ele alınmaktadır. Bu anlamda belediyeciliğin çok önemsendiğini belirtebiliriz.

Uzmanlık ve sevgi gerektiren bir uğraş olarak da adeta bu işi yürütenlerin kalitesini ortaya koymaktadır. Daha açık bir ifadeyle yaşadığınız yeri seviyorsanız hizmet edersiniz. Yani sevginiz yaptığınız hizmet kadardır.

Hizmetini somutlayan ise uzmanlıktır. Hedefe varmak için ekip ve ekipman açısından iyi bir donamıma sahip olmak gerekir. Daha açık bir ifadeyle plan ve projeler hazırlanma süreci işin ehliyle yapılması en akıllıca bir yöntem olarak yöneticilerin dikkatlerinden kaçmaması gereken bir noktadır.

Bu gibi olgulara dikkat edilirse hizmette hedefe belli ölçülerde varılır. Bana arkadaşını söyle senin kim olduğunu söyleyeyim atasözünde olduğu gibi bana yaptığı hizmetini göster senin belediye başkanının kim olduğunu söyleyebilirim. Evet gerçekten işin özü burada…

Geçenlerde misafirim gelmişti. Kızıltepe’yi, Mardin’i de gezdikten sonra Midyat’ı da görmek istediklerini söylediler. Misafir kırılır mı? Elbette ki hayır, Midyat’a da gittik. Bir süre gezdikten sonra biri yanıma yaklaştı:

-Çok üzgünüm Faraç, dedi.

-Neden? Dedim.

“Şimdi Kızıltepe ve Midyat’ı karşılaştırıyorum. Midyat tam bir şehir, Kızıltepe ise kaderine terk edilmiş bir taşra kasabası görünümünde. Her ikisi de Mardin ilçesi ama biri daha çok hizmet görmüştür. Neredeyse Kızıltepe’de nasıl yaşıyorsunuz? Diyesim olacak”

Misafirim özetle bunları dedi. Evet son yıllarda Mardin ve Kızıltepe bu anlamda çok karşılaştırılmaktadır. Ne yazık ki bu acıklı tablo var Kızıltepe için. Midyat için de sevindirici bir manzara elbette.

Şimdi soracaksınız peki bunda kabahat kimde? Kolaydır devlette demek ama bence her şeyden önce halkta ve şehri yönetenlerde kardeşim. Neden mi? Eğer Kızıltepe’yi temsil ettiklerini söyleyen sivil toplum kuruluşları bu kadar umursamaz ve şehir yönetimine dahil olmazsa bu manzara ortaya çıkar. Başta belediye başkanları olmak üzere belediye meclis üyeleri de sevgi ve sorumluluk duyguları taşımalıdır Kızıltepe için.

Saygıyla…

 

 


YORUMLAR :::

 1. sinan
  28 Haziran 2019 Cuma Saat 22:25 CEVAPLA
  anlamlı bir yazı
 2. Ahmet
  27 Haziran 2019 Perşembe Saat 18:15 CEVAPLA
  Kızıltepe ve Nusaybin son 30 yılda aldığı göçlerle toplama bir yer olduğundan vatandaşlarda aitlik hissi bulunmamaktadır. Midyat'ın farklı olmasının sebebi budur.
 3. ..
  19 Haziran 2019 Çarşamba Saat 15:35 CEVAPLA
  Midyat il olmaya aday...

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Darbeler… 19 Temmuz 2019 Cuma Saat 11:07
2. Parti önderliğinden Mektuba: Karizmanın sonu mu? 04 Temmuz 2019 Perşembe Saat 01:19
3. KÜRTLERİN İMAM AŞKI… 01 Temmuz 2019 Pazartesi Saat 00:28
4. GÖBEKLİ TEPE 13 Haziran 2019 Perşembe Saat 01:47
5. Qezê’den Kızıltepe’ye 06 Haziran 2019 Perşembe Saat 14:49
6. 19 Mayıs Resmi 22 Mayıs 2019 Çarşamba Saat 15:34
7. Halk İnisiyatif Almalı... 22 Mayıs 2019 Çarşamba Saat 11:05
8. Giray Bulak Hoca Fair-Play ödülü verildi 02 Mayıs 2019 Perşembe Saat 15:23
9. FB-GS Derbisinin Öğrettikleri 16 Nisan 2019 Salı Saat 12:59
10. Bekaya Sandıktan Sarı Işık 09 Nisan 2019 Salı Saat 14:15

YORUMLANANLAR :::

Başıboş köpekler mahallelerde korku salıyor

Artuklu merkez ve özellikle de Nur Mahallesi TOKİ [...]

1 gün önce...

Müşteri yokken yaptığı tek iş Kur'an okumak

Kızıltepe Yeni Camii önünde açtığı seyyar tezgâhla [...]

5 saat önce...

Büyük Bayan Giyim Parçları Buyukmoda.com'da

Kıyafet seçiminde genelde zorlanan kadınlar büyük [...]

1 gün önce...

Emine nine 5. kuşak torunu severek etrafına neşe katıyor!

7'si vefat etmiş, 7'si de hayatta olan 14 çocuk An [...]

1 gün önce...

taklalar atarak karşı şeride geçti

Midyat'tan Mardin istikametine doğru seyir halinde [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

Darbeler…

1
Mustafa Aydın
Mustafa Aydın

Ahlak Üzerine Denemeler

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Hayatın Kendisi…

3
Kadir Üründü
Kadir Üründü

Ters Açı...

4
Abdurrahim Akdağ
Abdurrahim Akdağ

Girdi, Sermaye, Kaynak

5
Muhammed Dağ
Muhammed Dağ

Aydın(lık) Sorunsalı

6
Şerefxan Ciziri
Şerefxan Ciziri

Ol Û Ziman

7