Yeşil Liste

19 Nisan 2018 Perşembe Saat 14:45


Kent gündemini aylardır meşgul eden Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası(DTSO) seçimleri geçtiğimiz haftasonu yapıldı.Kentin ekonomik aktörlerinin yarıştığı ve adeta yerel seçim havası içinde geçen DTSO seçimleri yeşil listenin tüm meslek gruplarında kazanarak 16-0 gibi sıradaşı bir zafere imza atmasıyla sonuçlandı.

Mehmet Kaya’nın öncülüğündeki yeşil listenin 16 grubun tamamını büyük farklarla kazanması üzerinde fazlasıyla durulması gereken bir konu,zira bölge insanının içinden geçtiği çatışmalı süreç bölge ekonomisini ciddi oranda küçültmüştü.

Buna birde kalkınma eşitsizliğide eklenince,beş farklı listede seçime giden ekonomik aktörlerin DTSO üyelerinden ziyade toplumun tüm bileşenlerinide ikna etmesi gerekiyordu.Yeşil listenin “Birlikte Diyarbakırız” sloganı akıllarda en fazla kalan olurken,sarı listeyle seçimlere giren Abdulkadir Karavil’in sıfırdan gelip Ülke çapında bir iş adamına dönüşme hikayesi ise umut vericiydi.

Yeşil listenin bir diğer söylemi olan “Kişiyi zenginleştirmek değil,toplumu zenginleştirmek” sloganı ise sivil toplum kuruluşlarından en çok destek alan söylem oldu.Yeşil listenin toplumun tüm bileşenlerine hitap eden tutumu, “Toplumda kuvvetli karşılığımız var” söyleminin topluma yansımaları,ayak basılmadık yer bırakmayan bir seçim çalışması,başarının gerisinde yatan sosyolojinin güzel bir izahıydı.

Türkiye Odalar ve Borsalar seçim tarihi(tüm meslek gruplarında 16-0) böyle bir ilki daha önce yaşamamıştı.Bu seçim aklın,fikrin ve projelerin kıyasıya yarıştığı bir seçim oldu.Bölge ekonomisinin ciddi bir yapısal değişime ihtiyacı olduğu aşikarken,bu yönüyle yeşil listenin önerdiği fuarcılık anonim şirketi,güç birliği anonim şirketi ve ekspertiz anonim şirketi gibi iktisadi işletmeler ile bölge ekonomisine katkı sağlanacağı gibi belli bir sermaye birikimininde yaratılabileceği hesaplanıyor.

Bilindiği gibi öz kaynakların yatırım için yetmediği zamanlar olmakta ve bu yönüyle ihtiyaç duyulan kredilere istenildiği gibi ulaşım sorunu yaşandığı anlarda devreye girmesi öngörülen güçbirliği anonim şirketi gibi iktisadi kuruluşlarla büyük yatırımlarda sermayeyi bir araya getirme imkanının yakalanacağı düşünülen önemli bölgesel kalkınma projeleri arasında.

Tabi bu büyük zaferin ardından tüm bu anlatılan projelerin ne kadarının hayata geçeceği ise şimdilik bir soru işareti ve bekleme,bekletilme dönemi....


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Yargı Reformu Stratejisi 06 Eylül 2019 Cuma Saat 12:01
2. Musa Ağabey 08 Haziran 2019 Cumartesi Saat 14:05
3. “Emeğin Takvimi”: 1 Mayıs 30 Nisan 2019 Salı Saat 11:21
4. Kamu İhale Kanunu’nda Hakim İlkeler 18 Mart 2019 Pazartesi Saat 10:04
5. Onbinlerin Dönüşü 08 Mart 2019 Cuma Saat 15:18
6. Nasıl mı Okudum? 07 Kasım 2018 Çarşamba Saat 10:24
7. IKBY’de Seçime Doğru 28 Eylül 2018 Cuma Saat 17:18
8.    24 Haziran’a Doğru 05 Haziran 2018 Salı Saat 13:07
9. Kudüs’ün işgal tarihi  14 Mayıs 2018 Pazartesi Saat 10:31
10.  Köy Odaları 27 Nisan 2018 Cuma Saat 12:23

YORUMLANANLAR :::

Yaman: Kızıltepe tozdan kurtuluyor!

Mardin valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan vekili [...]

7 saat önce...

Suriye'ye askeri harekat kapıda mı? Mardin'de ek doktor görevlendirildi

Sağlık Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suri [...]

1 gün önce...

Komandolar, 35 yıl önce görev yaptıkları yerde buluştu

Mardin'de 1984-87 yılları arasında Midyat Jandarma [...]

1 gün önce...

Mardin'den, Diyarbakır'da evlat nöbeti tutan ailelere destek

Mardin'de bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri, [...]

1 gün önce...

Lise öğrencisi kazada yaşamını yitirdi

Mardin’de otomobilin çarptığı 14 yaşındaki lise öğ [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN