E devlet şifresini sakın unutmayın

 E devlet şifresini sakın unutmayın
27 Ocak 2013 Pazar Saat 18:18 0

E Devlet şifresini 1 TL’ye al; Unutursan 10 TL ‘ye Çıkar.

Artık resmi iş ve işlemlerini çoğunu, E Devlet sistemi ile kolayca takip edebilir ve işlerinizi kolayca halledebilirisiniz

Şifre almak için Ne yapmalı?
e-Devlet şifrenizi içeren zarfınızı PTT Merkez Müdürlüklerinden, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz.

Bu uygulama, sizin yerinize başka bir kişinin şifre alıp adınıza işlem yapmasının önüne geçilmesi için gerekmektedir. e-Devlet Kapısı üzerinden verilen hizmetler yüksek güvenlik seviyesi gerektirdiğinden, şifreler başvuru sahipleri için özel olarak oluşturulmaktadır. Bu nedenle ancak kimlik ibrazı ve şahsen başvuru ile şifreler verilmektedir.

Nasıl kullanıma açılmalı?
Şifreniz en az 8 karakter olmalıdır.
Şifreniz en az bir adet harf ve en az bir adet rakam içermelidir.
Şifreniz T.C. Kimlik Numaranızı ve Doğum Yılınızı içeremez.
Şifre içinde geçebilecek karakterler şunlardır:

(abcçdefgğhıijklmnoöpqrsştuüvwxyzABCÇDEFGĞHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ0123456789.:,;-_*?="!'^+%&/()>#${[]}~)

E Devlet Sisteminde yapabileceğimiz iş ve işlemler:
E Devlet sitemizden online olarak e devlet şifresi ile e-devlet girişi yaparak, sgk, ssk, bağkur, emekli sandığı sorgulamalarınızı özellikle, SGK hizmet dökümü, SSK hizmet dökümü ve Bağkur hizmet dökümü işlemlerinizi e devlet şifresi olmadan yapmanıza olanak sağlar. Emeklilik işlemlerinizi, ssk emekli maaş hesaplama, ssk emeklilik yaşı hesaplama, e-okul,(çocuklarınızın not bilgisini şifresiz bakabilir) araç borç, sorgulama, mahkeme sorgulama ve de e-hizmetler kategorimizden e-bordro sorgulama, e-haciz sorgulama, ne zaman emekli olabilirim, e-randevu ve e-tapu işlemlerinizi (üzerinizde tapulu arazi ve evler) girdiğiniz sınav sonuçları https://www.turkiye.gov.tr’de rahatlıkla yapabilirsiniz

Buraya kadar her şey tamam ve mükemmel; devletimizin elektronik ortamdaki iş ve işlemlerin kolaylaştırması, Bürokrasi azaltılması için harika bir uygulamayı vatandaşın kullanımına sunmuş. İktidarın büyük başarısı takdirle karşılıyoruz.

Asıl Bundan Sonraki Duruma DİKKAT!
Lakin aldığın şifreyi 10 defa yanlış girersen 1 saate kadar bu sisteme girmen bir kere mümkün değil belki buda hoşgörülür. Ama sisteme 2 ay boyunca hiç girme veya işin olmadığında sistemi açmazsan; 1 TL’ye aldığın şifre otomatikman sıfırlanıyor ve gidip bir daha yeni şifre alman gerekli oluyor.

Peki, 1 TL’ye aldığın şifre kaça çıkıyor. Bu sefer 10 TL fırlıyor. Unutur veya 2 ay boyunca sisteme işin düşmezde, sistemi internet ortamında açmazsan; sürekli yeni şifre alır ve sürekli 10’ TL ‘yi vermek zorundasınız.
Ayrıca eğer ilk şifrenizde yapılan değişikliklerden sonra yeniden sisteme girerseniz sürekli yanlış şifre girdiniz yazısı çıkmaktadır.’160’ nolu Telefonu aradığınızda da verilen cevap: ”Bütün kombinasyonları deneyin” diyorlar. 9 tane hanesi bulunan şifrenin yüzlerce kombinasyonu vardır; bu nasıl iş?!!!! Durup dururken insana şifre kırdırıcılık öneriyorlar yani… Hiç işimiz mi yok, oturup saat başı şifremi! Denemek lazım. Buna da şaşırmamak elde değil!..

Mardin life olarak PTT yetkileri ile bu sorun için görüştüğümüzde; yetkililer bu iş ve işlemlerin Ankara’dan Genel Müdürlüğün Genel emirleri doğrultusunda Oluştuğunu ve bizim buradan sisteme mudahale etme ve fiyat belirme gibi herhangi bir yetkilerinin olmadığını söyleyerek 1O’TL’yi de bu sebeple aldıklarını bizlere bildirdiler.

Ama şu müjdeyi de vermeyi ihmal etmediler...

Sistemde yapılan son değişikliklerle bu unutulan ve zamanında sisteme girmediği için kapanan şifrelerin için Bundan sonra 10 tl değil de 4 TL’ye alacaklarını söylediler…

Vatandaş artık şifresini unutursa gelip PTT ‘den 4 TL’ye alabileceklerini açıkladılar.

Şifreniz varsa ve unutmamışsanız Tıklayınız... 


KAYNAK: mardin lifeYORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Derik şehidini Kürtçe Ağıtlarla uğurladıI

Pençe-Kaplan Harekatı bölgesinde, teröristler tara [...]

1 gün önce...

Mova'dan Hırsızlık yapan şahıs Jandarmadan Kaçamadı

Kızıltepe Movapark AVM içinde bulunan markette gec [...]

9 saat önce...

Mardin'e şehit ateşi düştü

IRAK'ın kuzeyi Pençe Hareket bölgesinde, teröristl [...]

1 gün önce...

2 PKK'lı güvenlik güçlerine teslim oldu

Mardin'de iki PKK'lı terörist güvenlik güçlerine t [...]

1 gün önce...

Kaymakam Safitürk davasında 8 sanığın yargılanmasına devam edildi

Derik İlçe Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk'ün b [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

Hangi CHP?

1
Doç.Dr. Mustafa Öztürk
Doç.Dr. Mustafa Öztürk

Mardinli Nabia Abboott'u Tanıyor muyuz?

3
A.Vahap Kaya
A.Vahap Kaya

Uğraşmak

5
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen

Ergenlik Döneminde Beslenme

6
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Arabuluculuk Kurumu ve Kavramı 

7