Kazıda Kafatası Bulunan Kişinin Kimliği belli oldu

 Kazıda Kafatası Bulunan Kişinin Kimliği belli oldu
22 Şubat 2012 Çarşamba Saat 17:28 0

Dargeçit ilçesine bağlı Bağözü köyünde yapılan kazı çalışmalarında kuyuda bulunan kafatası ve elbiselerin 14 yaşındaki Seyhan Erdoğan'a ait olduğu ileri sürüldü.

İnsan Hakları Derneği ve mağdurların avukatları, konuyla ilgili basın açıklaması düzenledi. Mağdur yakınları ve İnsan Hakları Derneği adına açıklama yapan Mardin Şube Başkanı Avukat Erdal Kuzu, "Geçen Cuma günü, 1995 yılında Dargeçit'te kaçırılan 6 gencin içinde olduğunu düşündüğümüz şüpheli bir yere kazı çalışması talebinde bulunduk. Ancak orada herhangi bir sonuca ulaşamadık. Fakat 4 -5 şüpheli yer tespiti daha yaptık ve ilk tespit ettiğimiz kuyuda çalışma yapılmakta. Şu ana kadar bir insan kafatası ve o insan kafatasının altında olduğunu düşündüğümüz kemiklere ulaştık."dedi.

 

"SEYHAN DOĞAN'IN ELBİSELERİNE ULAŞTIK"

Mağdur yakınlarından birinin, kemikler üzerindeki elbiseden dolayı bu kişinin 14 yaşındaki Seyhan Doğan olduğunu ileri sürdüğünü aktaran Kuzu, "İlk izlenim itibariyle mağdur yakınları, kemiklerin Seyhan Doğan'a ait olduğunu söylediler." açıklamasında bulundu.

Kaybolan 6 kişinin bu köy içerisinde ya da kuyu içerisinde olduğunu belirten Kuzu, savcılığın takdiri doğrultusunda çalışmaların yarın da devam edeceğini söyledi.

93 yılında köyün boşaltıldığını hatırlatan Kuzu, şöyle konuştu:

"Bu köyün boşaltılmasından dolayı toplu mezar alanı olarak kullanılmıştır ve bizim düşüncemize göre burada yapılacak çalışmalarda birden fazla insana ait kemik veyahut cenazelere ulaşılabileceği izlenimi ediniyoruz. Tabii ki burada bulunan kemikler adli tıpa gönderilecek. Bir delillendirme çalışması yapılacak. Halihazırda Diyarbakır Özel Yetkili Savcılığın yürütmüş olduğu soruşturmaya delil olarak kullanılacak. Bu soruşturma ve burada yapılan kazı, Türkiye'nin aslında gerçeği ile yüzleşmesinin gerektiğini bir daha ortaya koymaktadır."

Kazı çalışmalarını yerinde inceleyen vatandaşlardan Abdulaziz Altınkaynak, "Artık şimdi biz kemikleri istiyoruz. Yani bir mezar istiyoruz o çocuklar için. O çeteler etlerini yedi, biz de kemikleri istiyoruz." diye tepkisini dile getirdi.

Bu arada kazı çalışmalarına ikinci belirlenen yerde devam eden iş makineleri, burada bir bulguya rastlamadı. Çalışmalara ara verildi.


KAYNAK: Tayfun Demir


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardian Mall AVM'de sona gelindi

Dekinsan Grup ve Sinanoğlu Group yatırım ortaklığı [...]

22 saat önce...

Ahmet Ceylan'ın Acı Günü

Mardin STK Platformu Sözcüsü, Eğitim-Bir-Sen Ünive [...]

1 gün önce...

Son dakika: Koca, bir kez daha Mardin için uyardı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplan [...]

1 gün önce...

Otomobil ile hafif ticari araç çarpıştı

Derik ilçesinde, otomobil ile hafif ticari aracın [...]

1 gün önce...

Elektrik kesintileri hastaları da vurmaya başladı

Mardin’deki elektrik kesintileri, elektronik cihaz [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN