10 yaşında anne oldu

10 yaşında anne oldu
26 Kasım 2013 Salı Saat 15:47 0

İstanbul'da doğum yapan bir genç kadının kimliğinde 10 yaşında olduğunu gören doktorlar polise haber verdi. Başlık 'haram' olduğu için berdelle gelin edilen genç kadının nüfus kayıtlarındaki hata nedeniyle küçük yaşta göründüğü iddia edildi.

İstanbul Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne önceki akşam saat 21.00'de getirilen H.Ç., acil doğuma alındı. Normal doğumla bir erkek çocuk dünyaya getirdi. Bebek, kuvöze konuldu. Anne servise alındı. Ancak doktorlar bir gariplik farketti. Anne H.Ç.'nin nüfus kağıdındaki doğum tarihi 05.01.2003 görünüyordu. Yani 10 yaşında bir çocuk doğum yapmıştı. Durum hemen polise bildirildi. Tercüman yardımıyla Türkçe bilmeyen annenin ifadesi alındı.

BERDELLE GELİN OLDU
H.Ç., kendi rızasıyla evlendirildiğini kimseden şikayetçi olmadığını söyledi. Ancak Habertürk muhabiri H.Ç. ile konuştu. H.Ç. tüm hikayesini anlattı: "Mardin'de babamın ikinci eşinden oldum. 8'i kız 14 kardeşim vardı. Hiç nüfus kâğıdım olmadı. Okula göndermediler. Geçen yıl ağabeyim evlendi. Töre gereği berdel yaptılar. Yengemin erkek kardeşiyle imam nikâhıyla evlendik. S. çobanlık yapıyordu, 23 yaşındaydı. Gelinlik giydim, düğün yapıldı. Geçim sıkıntısından önce Bursa'ya gittik. Bir ay önce İstanbul'a geldik. Kocam bir fabrikada iş buldu."

'10 YAŞINDA MI GÖRÜNÜYORUM'
"Hamile olduğumu 5. ayda farkettim. Hiç doktora gitmedik. Gerçek yaşımı bilmiyorum ama annem "18 varsındır" diyor. Ben 10 yaşında mı görünüyorum? Babam nüfusa kaydettirmedi. Bu nedenle oldu. Abim evlendi babam da beni verdi"

KOCA: BENİ DE KANDIRDILAR
Kendini savunan koca S.Ç. ise şunları anlattı: "19 yaşında olduğunu söylediler. Babası suçlu. Bu olayın suç olduğunu bilmiyorum. Muhtarlığa kaydımızı yaptıracağımız sırada nüfus kağıdını gördüm. Babasını aradım. '19 yaşında, nüfusa geç yazıldı' dedi. Mahkemeye başvurup düzeltmesini istedim. Ama cezası olur diye yapmadı. Beni cezaevine atarsalar karım ve çocuğuma kim bakacak? Kemik testi isteyeceğim. 19 yaşında gibi duruyor. Burada bir suçlu varsa babasıdır. Biz zorla evlenmedik."

'BAŞLIK BİZDE HARAM, BERDEL YAPTIK'
İki eşinden 6'sı erkek 14 çocuğu bulunan ve hayvancılık yaparak geçimini sağlayan H.Ç.'nin 44 yaşındaki babası Turan Ç., eşinin kendisinden habersiz kızı H.Ç.'yi nüfusa yanlış kaydettirdiğini, gerçek yaşının 10 değil, 18 olduğunu savundu. Çocuklarının nüfus kayıtları olmadığı için yeşil kartlarını çıkaramadığından ikinci eşine resmi nikah kıydığını belirten Turan Ç., "Çocuklarımdan bazılarını nüfusa kaydettirdik. İlk eşimden olan 2 çocuğumu da resmi nikah kıydığım ikinci eşimin üzerine kaydettirdim. Ancak ilk eşim bana kızıp aralarında H.Ç.'nin de bulunduğu 4 çocuğunun kaydını kendi üzerine yapmak için nüfus müdürlüğüne benden habersiz müracaat etmiş. Çocukların yaşlarını yanlış işlemiş" dedi.

'HAKİME KIZDIM'
Turan Ç. şöyle konuştu: "Başlık parası bizde haramdır. Biz Müslüman bir aileyiz. Ancak, kızım H.Ç.'ye karşılık kimlikte 17 yaşında görünen gerçek yaşı 20 olan oğlum S.'ye berdel getirdik. Seyfettin'e de H.Ç.'ye de annesi evliliği sormuş, ikisi razı gelmiş. Yaşlarının düzeltilmesi için mahkemeye başvurduk. 25 yaşındaki kızım H. şu anda kimlikte 9 yaşında görünüyor. Karşı köyde biriyle evlendirdik. Resmi nikah kıymak için yaşını büyütmemiz gerekiyordu. Ancak Derik'te mahkeme bir türlü davayı görmedi. En son kemik yaşının bir an önce yapılmasını ve kızımı evlendirdiğimi söyledim. Hakim bana kızınca 4 yıl mücadeleden sonra pes ettim. Sonrasında da mahkeme gitmediğimiz için dava düştü. Kızın kimlikte yaşı tutunca resmi nikah kıyarlar düşüncesiyle vazgeçtim" diye konuştu.

ANNE: KAFAM KARIŞIKTI
H.Ç.'nin annesi 48 yaşındaki Sultan Ç. de kızının yaşının büyük olduğunu şöyle anlattı: "Eşim askerden sonra bir daha evlendi. Üzerime kuma getirdiği için çok üzüldüm. Çocuklarım için sabrettim, eşimi de seviyordum. Ancak resmi nikahı kumam olan Sultan'a kıydı. Çok üzüldüm, günlerce ağladım. Doğurduğum 2 çocuğumu da resmi nikahlı eşinin üzerine kaydını yaptı. Üzüntü ve sinir haliyle Derik'e giderek 4 çocuğumu kendi nüfusuma kaydettim. Yaşlarını yanlış söylemişim".YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

ETKİNLİKLER HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Cumhuriyetin 97. Yıl Dönümü Törenle Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 97. yıl dönümü kaps [...]

1 gün önce...

Mardin esnafından örnek davranış

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde evleri yangında küle [...]

1 gün önce...

Midyatlı kadınlardan muhtaç ailelere yardım

Midyat Girişimci Kadınlar Derneği (MİGKAD) Başkanı [...]

1 gün önce...

Nusaybin'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Törenle Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 97. yıl dönümü Nusa [...]

1 gün önce...

Mevlid Kandili dua ve salâvatlarla idrak edildi

​Hazreti Muhammed'in (Sallallahu Aleyhi Vesellem) [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN