135 bin fidan toprakla buluşacak

135 bin fidan toprakla buluşacak
07 Kasım 2019 Perşembe Saat 15:02 0

Tarım ve Orman Bakanlığı koordinasyonunda Türkiye genelinde 11 Kasım’da 11 milyonu aşkın fidanın toprakla buluşturularak ağaçlandırmada dünya rekoru kırılması amacıyla gerçekleştirilecek etkinlik için geri sayım sürüyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı koordinasyonunda Türkiye genelinde 11 Kasım'da 11 milyonu aşkın fidanın toprakla buluşturularak ağaçlandırmada dünya rekoru kırılması amacıyla gerçekleştirilecek etkinlik için geri sayım sürüyor. Bu kapsamda Mardin'de hummalı bir çalışma sürerken kentte 135 bin fidan dikileceği öğrenildi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin 81 ilde 2023 farklı lokasyonda gerçekleştirilecek etkinliği duyurmasının ardından Mardin'de hummalı bir çalışma başladı. Mardin Orman İşletme Müdürlüğü, kentin 40 farklı noktasında 135 bin fidan dikecek. Vatandaşlar tarafından büyük destek gören kampanyada 5 bin gönüllü 11 Kasım'da fidanları toprakla buluşturacak.

Proje hakkında konuşan Mardin Orman İşletme Müdürü Siyamet Kaya, Mardin'in karasal bir iklime sahip olduğu için daha çok bölgeye özgü Antep fıstığı, alıç, badem, menengiç, ceviz, iğde ve mahlep fidanının dikileceğini söyledi. Kaya, "40 noktada 135 bin fidanı 5 bin kişiyle dikeceğiz. Bu işlemi 3 saat gibi bir sürede bitireceğiz. İnşallah şehrimiz yeşillenecek ve vatandaşlarımız rahat bir nefes alacak. Bin 306 dönüm arazide hizmet veren fidan şefliğimizden çevre illerde faydalanıyor. 2018 yılında 2 buçuk milyon fidan yetiştirdik. Bu sene 1 buçuk milyon fidan yetiştirdik. Bunlar daha çok bölgemizde yetişen ağaç türleri oluyor. Batman, Şırnak, Siirt ve bazen de Diyarbakır'a gönderiyoruz” dedi.

Proje ile ilgili hazırlıklarını tamamladıklarını anlatan orman mühendisi Serdar Acar ise, "Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı fidanlık şefliğimizde fidanlarımızın yüklenme işlemlerini yapıyoruz. Mardin'de müdürlüğümüz tarafından belirlenen 40 farklı noktada 135 bin fidan dikeceğiz. İnşallah Mardin'de vatandaşlarımızla birlikte 135 bin fidanımız toprakla buluşturacağız" diye konuştu.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Başkanlar gözaltında Üç belediyeye terör operasyonu

Mardin'in Savur, Derik ve Mazıdağı ilçelerinin HDP [...]

1 gün önce...

Terör operasyonunda 10 kişi gözaltına alındı

MARDİN'de terör örgütü PKK/YPG propagandası ile ya [...]

1 gün önce...

Rektör Özcoşar’dan Nusaybin MYO kararı

MAÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, , 2015 yılı [...]

1 gün önce...

Mardin’deki FETÖ soruşturmasında 7 kişi tutuklandı

Mardin merkezli 10 ilde düzenlenen FETÖ soruşturma [...]

1 gün önce...

Feci şekilde can verdi

Mardin'de bir kişi kendi evinin enkazı altında fec [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN