14 asırlık gelenek devam ediyor

14 asırlık gelenek devam ediyor
08 Mayıs 2019 Çarşamba Saat 16:52 0

On bir ayın sultanı mübarek ramazan ayına kavuşmanın sevincinin yaşandığı Mardin'de bu ayın sünnetlerinden ve geleneklerinden olan mukabele geleneği birçok camide yaşatılıyor.

Hazreti Muhammed’in (Sallallahu Aleyhi Vesellem) Cebrail (Aleyhisselam) ile mağfiret ve rahmet ayı olan ramazanda karşılıklı Kur'an-ı Kerim okuması olarak bilinen, Kur'an-ı Kerim'in indirildiği şekilde muhafazası ve ayet ile surelerin tertibinin doğru şekilde tespiti için her yıl Hazreti Muhammed ile Hazreti Cebrail'in Kur'an-ı Kerim'i karşılıklı okumaları anlamına gelen ve bin 400 yıldır devam eden mukabele geleneği, Mardin'de ramazan ayı boyunca sürüyor.

Ramazan ayının geleneklerinden biri olan mukabele, camiler başta olmak üzere mescitler ve evlerde başladı. Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in (sallallahu aleyhi ve sellem) Cebrail (aleyhisselam) ile Ramazan ayında karşılıklı Kur'an-ı Kerim okuması olarak bilinen mukabele; Doğu ve Güneydoğu'daki tüm camilerde bu gelenek sürdürülmeye çalışıyor.

Ramazan ayının gelmesiyle beraber Müslümanlar, mukabele halkalarına katılmaktan geri durmayarak genci ve yaşlısıyla camilere akın ediyor. Mardin'de tüm camilerde başlatılan mukabele; sabah, öğle ve ikindi namazlarından sonra gerçekleştiriliyor.

Camilerde imamlar ve hafızlar Kur'an-ı Kerim'i sesli olarak okurken, mukabeleye katılanlar ise okunan ayetleri takip ediyor. Kur'an-ı Kerim'i okumasını bilenler okunan ayetleri yüzünden takip ederken, okumasını bilmeyenler ise huşu içerisinde dinliyor.    

Mukabele geleneğinin önemine değinen Diyanet-Sen Başkanı Abdulkadir Kurtuluş, yaptığı açıklamada, İslam dünyasında devam ettirilen mukabele geleneği ve sünnetinin Mardin'de sadece belirli camilerde değil, köylerde, kasabalarda, ilçelerde gerçekleştirildiğini söyledi.

Kurtuluş, Hazreti Muhammed'e dayanan ve peygamber efendimizin vefatından sonra mukabele geleneğinin tüm İslam aleminde devam ettirildiğini belirterek, şunları söyledi:

"Medine'de Peygamber Efendimize Cebrail gelir. Peygamber efendimiz o güne kadar inen ayetleri okurdu. Buna arz diyoruz. Peygamber Efendimize, Cebrail tekrar eder ve karşılıklı okurlardı. Buna mukabele diyoruz. Peygamberimizin vefat ettiği hicri 10. yılda bu mukabelenin 2 defa okunduğu bizlere kadar ulaştı. Mardin'de de yıllardır mukabele geleneği ve bu sünnet devam ediyor."

Ramazan'ın Mardin'de farklı bir coşkusunun bulunduğunu anlatan Kurtuluş, "Yaz aylarında özellikle Kur'an kurslarıyla ramazan ayının da gelmesiyle Kuran'a geçen, bunu öğrenen ve mukabeleyi takip imkanı olan öğrencilerimizde buna ilave edildiğinde ramazan coşkusu kadim şehrimizde farklı bir anlam taşıyor. Farklı bir coşku, farklı bir aşk ve farklı bir heyecan var" dedi.

Ulu Cami'de sabah namazı sonrası başlıyor

Mukabele geleneği, Mardin'in en eski camisi olan ve 1199 yılında hizmete giren Ulu Cami'de, hizmete girdiği günden bu yana her Ramazan'da yapılıyor.

Hz. Ömer Caminin imamhatibi Abdullah Uğraş mukabele kültürünün kentte kesintisiz olarak her gün devam ettirildiğini belirtti. Uğraş, mukabele geleneğine bağlı olan Mardinlilerin, gençlik hatta çocukluk yaşından itibaren katılım sağladığını belirterek, ayrıca bu geleneği bazı gurbetçilerin yurt dışında da sürdürdüğünü kaydetti.

Cami cemaatinden Şeyhmus Demir ise mukabele sayesinde eksikliklerini gidermeye çalıştığını belirterek, Kur'an-ı Kerim'i daha iyi şekilde okumayı öğrendiğini dile getirdi.

Çocukluğundan beri mukabelelere katıldığını belirten cami cemaatinden Cemal Gülmez de "Mukabele geleneğimiz bu camimizde uzun yıllardan beri devam etmektedir. En güzel hafızlarımız bir ay boyunca cemaatimizle mukabele yapmaktadır. Mukabele karşılıklı bir istişaredir. Yüce Allah'ın (Celle Celaluhu) kelamını dinlemektir. Tabi aynı zamanda sünnettir. Mukabele; Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Vesellem) ve Cebrail’in (Aleyhisselam) karşılıklı mukabele yapmasıyla günümüze kadar gelmiştir. Ben çocukluğumdan beri bu camide mukabeleye katılıyorum. Mukabeleye katılmak çok güzel bir duygu. 30 gün boyunca mukabele yapıyoruz, en sonunda çok güzel dualarımız oluyor.  Dualarla ramazanı ve mukabeleyi bitiriyoruz." şeklinde konuştu.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

DEVA Partisi'nde Ali Babacan'ın A Takımı belli oldu

Ali Babacan liderliğinde kurulan Demokrasi ve Atıl [...]

1 gün önce...

İpin ucu kaçtı, bazı illerde sokağa çıkma yasağı şart

Geçen yıl Küresel Sepsis Ödülü'ne layık görülen bi [...]

1 gün önce...

El Yıkama Konusunda Dermatoloji uzmanı uyardı

Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Su Küçük, koron [...]

1 gün önce...

Mardin'de, Korona'dan ilk ölüm gerçekleşti

Mardin Tabipler Odası Başkanı Covid-19'dan pozitif [...]

1 gün önce...

Mardin Emniyeti korona virüs önlemleri için seferber oldu

Mardin İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya öncülüğün [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN