14 yavru köpeğine çocukları gibi bakıyor

Doğumdan sonra anneleri ölen 14 yavru köpeği sokağa terk etmedi, evinde 5 yıldızlı bakımla büyütüyor. Birkaç günlükken bulduğu ve birkaç günlüğüne bakarım dediği 14 köpek yavrusunu kendi elleri ile büyütmek zorunda kaldı.

Mardin’de doğum yaptıktan birkaç gün sonra ölen sokak köpeğinin 14 yavrusu, Murat Yülek tarafından kendi evinde biberon ve sütle besleyip büyütülüyor. Evli ve dört çocuk babası olan Murat Yülek, çalıştığı kahvenin önünde sahipsiz 14 köpek yavrusunun saatlerce beklediğini görünce, gördüğü manzara karşında hayrete düşerek onlarla ilgilenmeye başladı. Günlük 50 TL yevmiyle çalışan Yülek, yeni doğan köpek yavrularının annelerini ararken öldüğünü öğrenmesi üzerine “Birkaç günlüğüne bakımını üstleneyim” düşüncesi ile onları evin bahçesine getirerek biberonla süt vermeye ve beslemeye başladı.

Köpeklerin şimdi 20 günlük olduğunu ve anneleri doğum yaptıktan sonra öldüğünü anlatan Yülek, "Annelerini çok aradık ama maalesef bulamadık. Vicdanım onları sokağa bırakmak yanaşmadığı için ben de onlara sahip çıktım. Evime getirdim. Bir değil iki değil beş değil tam 14 köpek yavrusunu beslemek de zor. Onları sütle besledim bugüne kadar ama epey de zorlandım. Bugüne kadar kendi çocuklarıma almadığım sütü ilk defa onlara alarak onları büyütmeye çalıştım. Ben de birkaç gün bakarım demiştim, fakat şu an 20 gün oldu. Yeri geldi dirençleri güçlensin diye anne sütüne eşdeğer mama verdim yeri geldi hastalandılar, rahatsızlandılar. Veteriner arkadaşıma rica minnet ile giderek tedavilerini yaptırdım. Yeri geldiğinde de çocuklarımdan işimden fedakarlık yapıp kazandığım ücreti ve zamanımı bunlara harcadığım zamanlar oldu. "dedi.


Bakımları zorlaştı sahiplenenlere vermek istiyor

Yavrulara her geçen gün bakmanın zorlaştığını söyleyen Yülek, "14 tane oldukları için bakımları zor. Bundan sonra büyüdükçe bakımları daha da zorlaşacak. Fakat bundan sonra daha da büyüyecekler. Sorumlulukları daha da artacak. Ben çalışan bir insanım. Çalıştığım için çok fazla ilgilenemeyeceğim zamanlar olacak. Barınağa götürmekten yana değilim. Güvenilir aileler olursa veya sahiplenmek isteyen olursa onlara vermeye ve ya göndermeye hazırım. Bunlar köpek yavrusu olabilir ama onlar da birer cana sahip. Etrafımdaki arkadaşlarım ve komşularım önce tepki gösterdiler. Sonra onlara bir kaç gün bakıp onları salacağımı düşündüler. Ama onlara bakmakla ısrarcı olduğumu anlayınca bu sefer bana yer yer yardımcı da olmaya başladılar." dedi.

Mahalle çocukları ile birlikte köpek yavrularını severek onlara hayvan sevgisini anlatan Yülek, çocuklardan sokak hayvanlarına şiddet göstermemelerini istedi.

Vatandaşlara da seslenen gönüllü sokak hayvanları koruyucusu Murat Yülek, "İlçedeki tüm vatandaşlara sesleniyorum. Yaz ayları çok sıcak geçiyor. Herkes evlerinin önüne bir kap su ve yemek bıraksın. Yaz aylarında da sokak hayvanlarını unutmayalım. Onları elimizden geldiği kadar koruyalım ve sahip çıkalım" şeklinde konuştu.

Murat Yülek’in komşusu olan Kenan Yaray da 40 yıldır Murat’ı tanıtıyordum ama bu kadar hayvanlara düşkün olduğunu bilmiyordum. Kendisi günlük 50 TL karşılığında 4 çocuklu ailesini geçindirmenin derdindeyken 14 köpek yavrusunu da bire bir besleyerek annelik yapıyor. İnşallah birileri çıkar da kendisine hem yardım eder hem de bu yavrulara sahiplenirler ki Murat’ı da bu dertten kurtarırlar.”dedi.  

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle