1400 yıllık Mukabele Geleneği devam ediyor

1400 yıllık Mukabele Geleneği devam ediyor
20 Ağustos 2011 Cumartesi Saat 17:32 0

Mardinliler, İslam Dünyasında 14 Asırdır Süren Mukabele Geleneği ile Mescit, Cami ve Evlerde Hafızların Dilinden Dökülen Kur'an Ayetlerini Dinliyor.

Dinlerin ve dillerin kenti olan Mardin'de, Ramazan ayında sürdürülen bin 400 yıllık mukabele geleneği büyük ilgi görüyor.

Mardinliler, İslam dünyasında 14 asırdır süren mukabele geleneği ile mescit, cami ve evlerde hafızların dilinden dökülen Kur'an ayetlerini dinliyor. Peygamber Hazreti Muhammed Mustafa'nın (sav) Cebrail (as) ile Ramazan ayında karşılıklı Kur'an-ı Kerim okuması olarak bilinen mukabele, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de ve Mardin'deki bütün camilerde karşılıklı olarak okunan Kuran ziyafeti ile sürdürülüyor. Mübarek Ramazan ayının güzelliklerinden olan mukabele ile camiler kuran tilavetiyle manevi bir atmosfer yaşıyor. Rahmet, bereket ayı olan Ramazan ayı ile camiler her zamankinden fazlasıyla dolup taştı. Bazı camilerde öğle namazı bazı camilerde ise ikindi namazı sonrası bir araya gelen cami cemaati Kur'an-ı Kerim tilavetiyle mukabelede bulunuyor.

Hz. Muhammed (sav)'in postacısı olan Abdullah bin Enes el Cüheyni adına Mardin'de 13 asır önce yaptırılan Şeyh Çabuk Camii' başta olmak üzere bütün camilerde sürdürülen gelenekte 7 -70 yaş arası Kuran Kerim okuyan vatandaşlarla dolup taşıyor. Şeyh Çabuk Camisinde bir yandan mukabelede bulunan Müslümanlar bir yandan da Abdullah Bin Enes El Cuheyni'nin mezarını ziyaret ediyor. Ramazan ile birlikte Mardin'de, tüm camilerde mukabele okunurken birçok camide ise mukabele ile birlikte dualar okunuyor.

MARDİN CAMİLERİNDE KURAN-I KERİM YANKILANIYOR

1400 yıl önce başlayan mukabele geleneği aralıksız devam ettiğini belirten Mardin Müftüsü Dursun Ali Coşkun, mukabelenin Kur'an sevgisi aşılamasının yanı sıra öğrenme imkanı da sağladığını söyledi.

Coşkun, “Din görevlileri ve kıraat imamlarının mukabele geleneğini yaşatanların başında geliyor. Hz. Peygamber (sav) vefatından önceki son senelerinde, Ramazan müddetince iki hatim indirdi. Bu geleneğin İslam âlemindeki önemi çok büyüktür. Bu nedenle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde ve dinlerin şehri olan Mardin'de de mukabele geleneği devam etmektedir. Mübarek Ramazan ayında özelikle Mardin'de bulunan sahabe ve dini mekânlar yoğun bir ziyaretçi akınına uğruyor."dedi.

Her yıl düzenli olarak camide okunan mukabeleyi takip ettiğini belirten Ali Kumaç (65), “Mübarek Ramazan ayında ibadetlerimizi sabahtan akşama kadar camide yaparak geçiriyoruz. Şeyh Çabuk Camii'nde bulunan Peygamber Efendimiz (sav)'in postacısı Abdullah Bin Enes El Cüheyni'nin mezarı başında hem mukabelemizi okuyoruz hem de Efendimiz(sav)'in bize emaneti olan Abdullah Bin Enes'e vefa borcumuzu ödemek için kabri başında Efendimiz (sav)'e ve sahabelerimize dua ediyoruz. Ramazan ayında Türkiye'nin birçok ilinde gelen insanlar camiye gelip türbeyi ziyaret ediyor. Ramazanı dopdolu ibadetle geçiriyoruz."şeklinde konuştu

MUKABELE NEDİR?

Cebrail (AS) ile Peygamber Efendimiz arasında karşılıklı Kuran - Kerim okunuyordu. Kur'an-ı Kerim'in Allah-u Teâlâ tarafından indirildiği şekilde muhafazası, ayet ve surelerinin tertibinin doğru şekilde tespiti için her yıl Cebrail (as) ile Peygamber Efendimiz(sav)'in Kur'an-ı Kerim'i okumaları asırlardır süren mukabele geleneğinin başlangıcı olarak biliniyor. Bir rivayete göre Ramazan ayının her gecesinde, kendisine gönderilen Kur'an ayetlerini Hz. Peygamber (sav) tarafından Cebrail'e (as) okunmasına "Arz", aynı ayetleri mukayese için Cebrail'in (as) okumasına da "Mukabele" deniliyordu. Bu gelenek günümüze kadar devam ediyor.

MUKABELE GELENEĞİ KİME DAYANIYOR?

Mukabelenin meşruiyetinin Peygamber Efendimize dayandığını belirten, Batman ve Mardin Eski Müftüsü Celal Yıldız, Ramazan ayının Kuran'ı Kerim'in iniş ayı olduğunu ifade ederek, "Bu ay oruç ayı olması hesabiyle kutsal bir aydır. Çünkü oruç İslam'ın temel ibadetlerindendir." dedi.

Kuran'ın Allah'ın kelamı olduğu için O'nu hatırlamak, dile getirmek, okumak ve anlamaya çalışmak gerektiğini söyleyen Yıldız, Mukabelenin manasının, birinin Kuran'ı okuması diğerinin ise dinlemesi, sonra öbürünün okuması ve diğerinin dinlemesi olduğunu söyledi. Mukabelenin meşruiyetinin peygamber efendimize dayandığını söyleyen Yıldız, "Peygamber efendimizin ömrünün son zamanlarında Cebrail aleyhisselam Ramazan ayında gelir, Kuran okurdu peygamberimiz de, kendisini dinlerdi. Bazen peygamber efendimiz okurdu Cebrail aleyhisselam kendisini dinlerdi. İşte bu sebeple sünnet olması ve meşru olması bu olaydan kaynaklı. İslam âlemi de karşılıklı olarak Kuran'ı Kerim'i okuyarak mukabelede bulunuyorlar." diye konuştu.

Kur'an-ı Kerim mukabelesine katılan Edip Tekin; "Bu ayın ramazan ayı olması ve Kuran-ı Kerim'in bu ayda inmesi nedeni ile Allah'ın evleri olan camilere ve onun kelamı olan Kur'an-ı Kerim'e ilgimiz daha çok artıyor. Boş şeylerle uğraşmaktansa Allah'ın evinde Allah'ın kitabıyla vaktimizi geçirmeyi daha doğru buluyorum. Allah'ın rızasını kazanmak amacıyla bizler de, burada yaklaşık bir saatimiz Kuran'ı Kerim tilavetiyle geçirmeye çalışıyoruz." dedi.

H. Cemil Tuncer; "Ramazan ayı olması münasebeti ile her tarafta Kuran'ı Kerim mukabelesi yapılıyor. Kuran'ın yolcuları olarak hepimiz Kuran'ın hâkim olması için çalışmalıyız. İslam âleminin mübarek Ramazan ayını kutlarım." dedi. Abdurrahman Bulut ise "Her sene olduğu gibi bu sene de camiye gelerek mukabelede bulunuyoruz. Ramazan ayının gelmesinden çok mutluyuz. Kur'an okumak çok güzel bir duygu, Allah herkese Kuran'ı Kerim'i okumayı nasip etsin. Okumasını bilmeyenlerinin de okumayı öğrenmelerini tavsiye ederim."dedi.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

ETKİNLİKLER HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Doktorun gözünden Kovid-19 ile mücadelede

Mardin Devlet Hastanesi uzman doktorlarından Gamze [...]

1 gün önce...

Başkan'dan Tıp Kazanan Öğrencilere Altın Ödülü

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS) yerleşti [...]

1 gün önce...

Yeşilay, Yeşil Oda Projesinde Pilot İl Mardin

Türkiye Yeşilay Cemiyeti ve İçişleri Bakanl [...]

1 gün önce...

Artuklu Belediyesi Parklar Konusunda Başarıyla Çalışıyor

Artuklu Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı, ilçede [...]

1 gün önce...

Teşekkür Mesajı Minnetle Teşekkür

95 yaşında bir hasta düşünün...

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN