15 Kişi İle Başladı 15 Ülkeye İhracat Yapıyor

15 Kişi İle Başladı 15 Ülkeye İhracat Yapıyor
11 Nisan 2019 Perşembe Saat 09:04 0

Mardin’de 15 kişi ile başlanan ve şu anda 320 kişinin çalıştığı tekstil fabrikası hem Mardinli gençlerin umudu hem de Mardin’den Avrupa’ya en fazla ihracat yapan firma oldu.

Mardin Organize Sanayi Bölgesinde 3 bin metrekarelik kapalı alanda 15 kişi ile başlayan Akkuş Tekstil Genel Müdürü İbrahim Batuk, fabrikaya 5 bin kapalı alan daha ilave ederek, işçi sayısını 320’ye çıkararak günlük ürettikleri 7 bin ürünü Avrupa ülkelerine ihraç ettiklerini söyledi.

1990'lı yıllarda yaşanan terör olayları nedeniyle göç ettikleri İstanbul'dan huzur ve güvenin sağlanması ile yeniden memleketine döndüklerini ifade eden Batuk, hedeflerinin yeni organize bölge sanayisi ile birlikte Mardin´de istihdam sayısını bin kişi çıkarmak olduğunu vurguladı.

15 KİŞİ İLE BAŞLADI 320 KİŞİ ÇALIŞTIRIYOR

Ürettikleri ürünleri Almanya, Fransa, İspanya başta olmak üzere 15 Avrupa ülkesine ihraç ettiklerini anlatan Batuk, Mardin’den Avrupa ülkelerini giydiren bir marka haline geldiklerini dikkat çekti.

Mısır´a yapılması düşünülen fabrikayı kendi memleketlerine hizmet etmek için 8 yıl önce Mardin’e kurduklarını ifade eden Batuk, “Biz buradan Avrupa’ya jean pantolon başta olmak üzere tekstil ürünlerimizi ihraç ediyoruz. Çalıştığımız markalar dünyanın önde gelen markaları. 15 kişi ile başladığımız fabrikamızda bugün 320 kişi çalışıyor. Biz 2011 yılında buraya geldik, biz buraya geldiğimizde daha bölgede teşvik yoktu, buna rağmen yatırım yaptık.”dedi.


ARTIK KIZLAR İSTEDİKLERİ KİŞİ İLE EVLENEBİLİYOR

15 milyon liraya mal olan tesiste ilk günlerde kalifiye eleman bulmakta zorluk çektiklerini anlatan Batuk, Mardin’deki ilk yıllarının kolay olmadığını o dönemlerde köy köy dolaşıp, aileleri ikna edip kadınlara işbaşı yaptırdıklarını belirterek, “Bölgemizde ilimizde bayanlarımızı biliyorsunuz. Bölgemizde daha önce kadınlarımıza kadir kıymet gösterilmiyordu maalesef. Çoğu babasının abisinin eline bakıyordu. Artık kendileri evlenebilecekleri kişileri seçmeye başladılar çünkü ekonomi özgürlüklerini kazanmaya başladılar. Bu anlamda biz de buna destek veriyoruz bayan ve genç çalıştırma konusunda pozitif ayrımcılık yapıyoruz.diye konuştu.

Türkiye’de ihracat yapan ilk 600 firma arasında olduklarını hatırlatan Batuk şunları söyledi:

“Yaklaşık 35 senedir tekstil sektöründeyiz. 2011 yılında biz Mardin’e geldik 3000 metre² olarak başladığımız yerde şimdi 8000 metre² olarak hizmet vermeye devam ediyoruz. 15 kişiyle başladığımız fabrikamızda şimdi 320 kişiyle devam ediyoruz. Bizler buradan Avrupa’nın en büyük markalarına ürün ihracat yapıyoruz. Biz genel anlamda Akkuş Grup olarak 2 milyonu Mardin’den olmak üzere yılda yaklaşık 4 milyon parça ihracat yapıyoruz.”

Yatırım anlamında bölgeye ilk gelen tekstil firması olarak birçok sıkıntı çektiklerini işaret eden Batuk, “Ciddi anlamda yaşadığımız sıkıntıların hepsini giderdik. Bizden sonra buraya yatırım yapmaya gelen gelen firmalara da bir nevi onlara danışmanlık yaptık. Şimdi bütün devlet kurumları her alanda yatırım yapmak isteyenlere yardımcı oluyorlar. Ama biz buraya yatırım yaptığımızda ne bir katkı bir teşvik ne de bir destek vardı. Gençler iş bulamazlarsa ya batıya gidecekler, ya da başka yollara sapacaklar. Bu gençlerin kötü yollara tevessül etmemeleri için yatırımcıların buraya gelmeleri lazım. Bölgemizde iş yapmaktan memnun ve mutluyuz”ifadelerini kullandı.

Fabrikada işçi olarak çalışan Fatma Demir de ürettikleri ürünlerin Avrupalılar tarafından satın alınıp giyildiklerini düşünmenin kendilerini memnun ettiğini belirterek, “Beş yıldır burada çalışıyorum. Fabrikadan memnunum. Burada çalışma şartlarımız uygun kadınlar için iyi bir yer.”dedi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Elektriği kesilen çiftçiler, yolu trafiğe kapattı

Mardin’de elektriği kesilen çiftçiler, Kızıltepe-C [...]

21 saat önce...

HÜDA PAR: "Genç evlilik mağdurları Türkiye siyasetinin ayıbıdır"

Genç evlilik mağdurlarının HÜDA PAR’a yaptığı ziya [...]

1 gün önce...

Koronavirüsün kalp hastalığına yol açtığı ortaya çıktı

Bilim insanları, yeni tip koronavirüsün beyinde ne [...]

1 gün önce...

Mardin MÜSİAD'tan 15 Temmuz Açıklaması

MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Mehmet İleri, 15 Temmuz [...]

1 gün önce...

15 Temmuz cesaretle ihanete karşı koymanın, direnişle dirilişin destanıdır

Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Mardin Şube Başkanı Ey [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN