16 yıllık başarımızı Taraf olmamıza borçluyuz

Mardin Life 16 yıldır başarısına başarı katıyor. Yoluna emin bir şekilde devam ediyor.

ÖNE ÇIKANLAR KÖŞE YAZISI
PAYLAŞ:

Biliyorsunuz gazetecilik sadece Mardin’de değil bütün Türkiye’de hatta bütün dünyada en zor mesleklerden biridir. Kılıçtan bile keskin kalemle yazdığınız doğrular sayesinde; yanlış olanlar sizden rahatsız olur.

Yazdıklarınızdan rahatsız olanlar bir şekilde size zarar vermek ister. Gazeteciliğin hakkını vereceğim diyerek yola çıkıyorsanız ayağınıza batacak dikenleri de hesaba katmalısınız.

Çokyüzlü, yalaka, her devrin adamı, şakşakçı, dalkavukluk yapacaksanız zaten size her yer açılır.

Bu şekilde gazetecilik yapanlara etiketinde gazeteci yazsa da toplumun da tarif ettiği gibi açık bir şekilde yazamazsak da gazeteci diyemiyoruz.

Gazetecinin de doğru bildiğini yazabilmesinin yolu toplumsal destekten geçiyor. Makamdakileri eleştirmek, baronların çarkına çomak sokmak, hırsızı-tefeciyi ifşa etmek, senden olsun olmasın siyasileri eleştirmek her babayiğidin harcı değil.

Çünkü kendi yağında kavrulmayan, mesleği gazetecilik olmayanlar muhakkak bir yerlerden her zaman nemalanır. Onlar da hiçbir zaman destek aldığı şahıs, kurum ve kuruluşların gölgesine bile laf edemez.

İşte bunun için gazeteci; yazdıkları ile birilerine dur diyebilecekse önce mesleği gazeteci olmalı, sonra da güçlü olmalıdır. 

***

Bu süreçte usulsüz ilişkilerle bizi yanlış yönlendirmeye çalışanlar da oldu.

Bize padişahım çok yaşa yazdırtmaya çalışanlar da …

Kendi çıkarları uğruna başkasını hedef koyanlar da…

Bununla birlikte oturduğu makamı kendi çıkarına kullananlar, hırsı uğruna memleketi fitne fesat merkezi haline getirenler, beş kuruş uğruna memleketi karaktersizleştirmek isteyenler, garip gurebadan alınan vergileri birilerine peşkeş çekenler, memleketin sırtından kendini kahramanlaştıranlar…

Tabi yazın demek kolay!

Bunlar o kadar çirkef, o kadar seviyesizler ki istedikleri olmayınca, beyaz olarak gösterdikleri yüzlerinin aslında kara olduğu yazılınca da sizi bir çay kaşığında boğmak isterler.

İftira atanı mı dersin…

Mahkemede montaj belgelerle davacı olanı mı…

Şantaj yapanı mı

Sahte sosyal medya hesaplarında hedef göstereni mi

Ya da ekmek kapısı olan gazetenin işleyişine çomak sokmak istiyeni mi.

***

Buna rağmen doğru bildiklerimizi yazmaktan geri dönmedik.

Dönmediğimiz içinde Allah’a çok şükür bugünlere geldik.

Zikri ve fikri fark etmeksizin herkesin referans aldığı ilk gazete olduk.

Bütün siyasi partilerin eşit mesafede yaklaştığı bir gazete olduk.

Objektifliğimizden ödün vermedik ancak tarafsız da olmadık.

Tarafımız her zaman Mardin’den yana oldu ve bu tarafgirliğimiz sayesinde her zaman el üstünde tutulduk.

Halkımızın takip ederek verdiği desteğin yanında birçok kurum ve kuruluş sayesinde ödüllere layık görüldük.

Duruşumuzdan ve inancımızdan taviz vermediğimiz içindir ki son olarak Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından Türkiye’nin en iyi internet haber sitesi ödülünü aldık.

Zor zamanlarda, statükoya boyun eğmeden, yazılamaz denilen konuları en net bir şekilde yazdığımız içindir ki Kadir Üründü abimiz Türkiye’nin en iyi köşe yazarı seçildi.

Konjonktüre takılmadan, yazmadıklarımız/yazamadıklarımız için değil yazdıklarımız üzerinden Mezopotamya’nın en iyi gazetesi seçildik.

Yazdığımızda da bizi ilk eleştirenler yine yazamayan sözde meslektaşlarımız oldu. Çünkü biz kral çıplak dedikçe onların kralları ile ilgili yazdıkları boşa düşüyordu…

Nezir Güneş

Mardin Gazeteci ve Yazarlar Derneği Kurucu Başkanı Mardin Life Dergisi ve Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şırnak AA-TRT Muhabiri 2000-2002 Şırnak İHA Muhabiri 2002-2004 Mardin İHA Temsilcisi 2004-2

YORUMLAR

  • Samimiyetle ve objektif olarak söylüyorum evet bir şeyler yapıyorsunuz ama Mardin’den yana olmayı hakkıyla yapmıyorsunuz. Haber sitelerinde hani galeriler vardı ya şöyle bir galeri yapın mesela 16 yılda şu 10 sorun yaptığımız haber üzerine çözüldü diye. Ama gerçek sorunlardan bahsediyorum size sponsor olanların onu bunu karalamanız için yaptığınız haberlerden değil. Hodri meydan.

Yorum Ekle