19 Mayıs Resmi

22 Mayıs 2019 Çarşamba Saat 15:34

Mustafa Kemal 19 Mayıs 1919 yılında Bandırma Vapuru ile İstanbul’dan Samsun’a hareket ederken Anadolu toprakları işgal altındaydı. İngilizler, Fransızlar, İtalyanlar ve Yunanlılar tarafından Anadolu arsalara bölünmüştü adeta. Yolculuk boyunca kafası bu manzara karşısında karışıktı. En büyük soru ne olacaktı? Bu yolculuk bir anlamda Mustafa Kemal’in “Atatürk” olma yolculuğu idi. Bu yolculuk, Mustafa Kemal’e ATATÜRK soyadının verildiği tarih 24 Kasım 1934’te son buldu.

İki gün önce 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100.yıl dönümü kutlandı. Bu kutlamanın bir önemi vardı; çünkü Türkiye’yi şu anda yöneten Cumhur İttifakı anlayışına göre bir Beka sorunu vardır. Başta ABD olmak üzere “emperyal güçler’in hedefi Türkiye” deniyor. Muhalif ittifaka göre ise “Hedef Türkiye değil iktidar” yani bir beka sorunu yok. Bu tartışma burda dursun gelelim asıl söylemek istediklerimize.

Anadolu toprakları, Milli Mücadele stratejisiyle işgallerden kurtarıldıktan sonra Mustafa Kemal’in yolculuğa başladığı ilk gün olan 19 Mayıs “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak dönemin TBM Meclisi tarafından onaylandı ve gençlere armağan edildi. Amaç, Türk gençliğine Atatürkçü düşünceyi aşılamak ve Türkiye cumhuriyetini her zaman güçlü tutmaktır. Bu nedenle her yıl yapılan kutlamalarda günün anlam ve önemi doğrultusunda çeşitli etkinlikler düzenlenerek gençliğe hatırlatmalarda bulunulur.

100.si kutlanan bu seneki 19 Mayıs törenlerine birçok siyasi parti liderinin yer aldığı bir resim veya görüntü günün önemini özetliyordu. GÜÇLÜ TÜRKİYE!

Bu resim sosyal medyada paylaşma ve beğeni rekoru kırdı. Ama bu resimde üç siyasi parti lideri yoktu: Pervin Buldan, Sezai Temelli ve Meral Akşener. Bu nedenle kutlamaların bittiği sonraki günde kafalarda soru işaretleri yaratan bu liderlerin yokluğu gündeme geldi, soruldu. Ana muhalefet partisi genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada, bu görüntülerde başka liderler de olmalıydı, demekle yetindi. Pervin Buldan’ın ise “Davet edilseydik katılırdık” dediği öne sürüldü.

Meral Akşener’in davet edilmemesi MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin yaklaşımına bağlanabilir. Ancak Akşener de ülkücü hareketi temsil ettiğine göre orada düşüncesinin bir temsiliyeti söz konusu. Çünkü ülkücü düşünce Bahçeli tarafından o görüntüde temsil edilmektedir. Daha açık bir ifadeyle burada büyük bir sorun yok gibi.

Gelelim HDP’nin o görüntülerde olup olmamasına. HDP’nin davet edilmemesi normal ama davet edilmesi olağanüstü olurdu! Henüz devletin bütün kurumları ile “teröre” karşı yürüttüğü mücadelesini ve HDP’nin bu konudaki yaklaşımını göz önüne aldığımızda HDP’nin davet edilmesi ve hatta bu ortamda katılması bir daha olağanüstü olurdu.

Diyelim ki, HDP davet edildi, eğer Sezai Bey katılsa, Türk olduğu için, Kürtler yine temsil edilmemiş olurdu. Pervin Hanım katılsaydı, Kürtçe bilmediği için, yine Kürtler tam olarak o görüntülerde olmamış olurdu. İşin esprisini bir kenara bırakırsak;

HDP Eş genel Başkanı Sayın Buldan, demişse eğer, “Davet edilseydik orda olmak isterdik” sözüne pek inandırıcı gelmiyor. HDP’li belediye başkanları ülke genelinde yapılan 19 Mayıs kutlamalarına katıldı mı acaba? Çünkü hepsi protokolde ve sanırım davet etmeye gerek yok. Ama ilgili mülki amirlik tarafından yapılan hazırlıklara belediye başkanlarına da bilgi vermek suretiyle sürece katılmalarına zemin hazırlanmalıydı. Bu yapıldı mı yapılmadı mı bilemiyoruz.

Bize kalırsa HDP bu gibi kutlamalara ne zaman katılabilir? Bir, ya çözüm süreci gibi bir dönemin yaşandığı bir zamanda HDP yapılan davetiyelere icabet edebilir. İki, ya da CHP iktidarda olursa HDP bu gibi törenlere katılır. Zira Cumhur İttifakının anlayışının ülkeyi yönettiği bir dönemde HDP’nin cumhuriyetle ilgili yapılacak olan etkinliklere katılması beklenmemektedir.

Özetle HDP’nin yer almaması bu görüntülerde “ötekileştirildi” diye düşünmemek gerek, nitekim Pervin Hanım’ın kullandığı ifadelerde de bu anlamda bir sıkıntı görülmemektedir.

Gerek Cumhur İttifakının gerekse CHP’nin iktidar olduğu bir dönemde HDP’nin de kutlamalara davet edildiği ve onun da kutlamalara katıldığı bir Türkiye diliyoruz.

Saygıyla…


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. CHP-HDP ARASINDA “KAYYUM” ZİYARETLERİ 04 Eylül 2019 Çarşamba Saat 13:55
2. EĞİL BARAJ GÖLÜNE SAHİP ÇIKALIM 30 Ağustos 2019 Cuma Saat 17:55
3. KAYYUMA, CHP’NİN SMAÇI OLACAK MI? 22 Ağustos 2019 Perşembe Saat 09:16
4. Yolum Maraş'a Düşünce 07 Ağustos 2019 Çarşamba Saat 19:29
5. Yeni bir parti üzerine 07 Ağustos 2019 Çarşamba Saat 01:52
6. Sansürün Kaldırılışı: Basın Bayramı 31 Temmuz 2019 Çarşamba Saat 00:42
7. Darbeler… 19 Temmuz 2019 Cuma Saat 11:07
8. Parti önderliğinden Mektuba: Karizmanın sonu mu? 04 Temmuz 2019 Perşembe Saat 01:19
9. KÜRTLERİN İMAM AŞKI… 01 Temmuz 2019 Pazartesi Saat 00:28
10. KIZILTEPE VE MİDYAT 19 Haziran 2019 Çarşamba Saat 00:01

YORUMLANANLAR :::

Köy korucusu babası ile aynı yaşta ve aynı günde şehit oldu

Mardin’de PKK'lı teröristlere yönelik operasyonda [...]

1 gün önce...

Çam: Farklılığımız zenginliğimiz olsun!

Kızıltepe'de düzenlenen aşure etkinliğinde konuşan [...]

1 gün önce...

Şarampole yuvarlanan araçta kişi yaralandı

Nusaybin-Midyat yolu üzerinde seyir halindeyken şa [...]

1 gün önce...

Babasıyla aynı kaderi paylaştı

Babasıyla aynı gün ve yaşta şehit olan 8 çocuk bab [...]

1 gün önce...

AK Parti'den Gazetemize destek ziyareti

AK Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç, beraberind [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Yargı Reformu Stratejisi

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Varsın Öyle Olsun…

4
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya

Mezopotamya İncisi Mardin...

5
Mustafa Aydın
6
Kadir Üründü
Kadir Üründü

Ters Açı...

7