2. el otoda büyük tuzak!

2. el otoda büyük tuzak!
09 Şubat 2012 Perşembe Saat 20:30 0

Polis, İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa, Kocaeli ve Eskişehir'de düzenlediği operasyonda, oto galerici görünümünde tabela şirketleri kurarak, vatandaşların araçlarını çeşitli yöntemlerle para vermeden aldıkları iddiasıyla 16 kişiyi gözaltına aldı.

Zanlıların, güven verdikleri vatandaşların arabalarını satın almak için anlaştıkları, noterde devir işlemleri sırasında da çeşitli yöntemler kullanarak mağdurların araçlarını sattıklarına dair imza attırdıkları ve sonradan ortadan kayboldukları ileri sürülüyor. Gözaltına alınan İ.K. elebaşılığındaki 16 kişinin bu yöntemle en az 22 kişinin arabasını aldığı ortaya çıktı. Operasyon kapsamında mağdur sayısının artabileceği öğrenildi.
 
İzmir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, Yeşilyurt semtinde bulunan bir büroda 'oto kiralama ve oto galeri şirketi' adı altında faaliyet gösteren kişilerin çeşitli yöntemlerle dolandırıcılık yaptıkları yönündeki şikayetler üzerine soruşturma başlattı. Üç aylık takip sırasında şebeke üyelerinin bulundukları illerde dolandırıcılık yapmak amacıyla sözde oto galeri işyeri açmak için dükkan kiraladıkları, kiralanan dükkanı dekore ettikleri ve o ilde kurulan oto pazarlarına gittikleri ileri sürüldü.
 
İddialara göre, oto pazarına araçlarını satmak için gelen vatandaşlara kendilerini oto galerici olarak tanıtan zanlılar, anlaştıkları vatandaşlara sözde galeri dükkanında yarımşar saat arayla randevu veriyordu. Arabasını satmak için söylenen saatte oto galeri dükkanına gelen vatandaşa zanlılar, "Notere gidip satış işlemini yapalım, işlem sırasında paranı da bankayla senin hesabına havale ederiz" diyordu. Notere götürdükleri vatandaşa aracını satması için imza attıran zanlılar, durumdan şüphelenen vatandaşlara da, "Bizim yerimiz belli yurdumuz belli. Paranı EFT yaptık, birazdan hesabına düşer merak etme" diyerek kandırıyordu.
 
Bunlara kimse bir şey demiyor ki zaten.”

OĞLUNU EVLENDİRMEK İÇİN ARABASINI SATTI, DOLANDIRILDI
 
Polis, 6 ilde düzenlediği eş zamanlı operasyon kapsamında İzmir'de 9, İstanbul'da 6 ve Antalya'da da 1 kişiyi gözaltına aldı. Zanlıların, toplam 6 ilde bu şekilde en az 22 vatandaşı dolandırdığı tespit edildi.
 
Zanlıların, paraları ödemeden aldıkları otomobilleri polisin takibinden kaçmak için hemen üçüncü bir kişinin üzerine geçirdikleri de ortaya çıktı. Bu şekilde araçları üçüncü bir kişinin üzerine geçirilen mağdur vatandaşların ise araçlarını geri alabilmeleri için mahkemenin sonucunu beklemeleri gerekiyor.
 
Antalya'da dolandırılan ve aracını şebeke üyelerine kaptıran vatandaşlardan biri de emekli A.E. oldu. Oğlunu evlendirmek için otomobilini satmak isteyen A.E., galerici görünümündeki zanlılarla karşılaştı. Aracını satmak için zanlılarla anlaşan A.E., hesabına para aktarılmadan noterde aracını sattığına dair imzayı atınca dolandırıldı. A.E., polise başvurarak zanlılardan şikayetçi oldu. A.E., oğlunu evlendirmek için aracını satmak istediğini, dolandırıldığı için oğlunun düğününü yapamadığını belirtti.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

İlk Cuma İçin Şükür Kurbanı Kesti

Mardin'de Cuma namazından önce hayırsever bir vata [...]

21 saat önce...

Devlet korumasındaki gençler kamuda kadroya alınacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Züm [...]

1 gün önce...

Ilısu Barajı, bölgenin lokomotifi oldu

Ilısu Barajı'nın enerji üretimine başlaması, bölg [...]

1 gün önce...

11 sektöre yönelik uyulması gereken kurallar yeniden belirlendi

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu'nun öner [...]

1 gün önce...

Yaptığı heykellerle yaşama tutundu

Suriyeli ünlü heykeltıraş Sabah Kasım Garguli, tar [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN