2012 Karnesi -2-

 2012’ye dair değerlendirmelerin ilk yazısını hatırlarsanız iktidar partisinin il yönetimi üzerine yazmıştım. Yazı il yönetimi başta olmak üzere kamuoyu tarafından epeyce ilgi gördü, çokça tartışıldı.
            Yaptığım değerlendirme üzerine il yönetiminin kendisini özeleştiriden geçirme yerine, daha çok savunmaya geçerek bize karşı ithamlarda bulundular. Eleştirileri dikkate alacakları yerde bize karşı tavır aldılar. Tavır almakla kalmayıp Mardin Life karşılık kimi zaman adeta düşman muamelesi yaptılar. Oysa biz ne AK Partili ne de BDP’li kimliğimizle bu eleştirileri dile getirmedik. Sadece gazeteci gözlemlerimizi ve herkesin konuştuklarını dillendirerek, değim yerinde ise malumun ilamını yaptık.  Hatta bu değerlendirmeleri yaparken AK Parti üzerinde neden çok durduğumuzu soran-sorgulayan dostlarımız da oldu. Bu değerlendirmeyi yaparken bir tek amacımız var o da Mardin’in geleceğine dair olan beklenti ve umutlarımızın her defasında başka bir bahara ötelenmesinden kaynaklandığını darılmadan sıkılmadan dile getirdik, getiriyoruz..
           İl yönetiminin kendini toparlaması, silkelemesi ve eski heyecanına kavuşması gerekir ki vatandaşa hizmet edebilsin. İktidar adına Mardin’de yapılması gerekip de yapılamayanların hesabını sorsun, sorabilsin.
          Bizler bu satırlarla AK Parti yönetimi 'kendine gelsin' derken, bu bizim AK Partili olma kimliğimizden dolayı değil, Mardin’in geleceğini düşündüğümüzden dolayıdır. Bu kentin gelişmesi, kurtuluşu, bu kentin özlenen ve hedeflenen bir üst lige çıkması her halükarda iktidar temsilcisi il yönetiminin de performansına bağlıdır. İl yönetimi isterse şayet; oluşturacağı sinerji ile bu kenti deyim yerindeyse adeta uçurur.
           İl yönetimi İsteseydiler eğer kendi işlerinin peşinde koşturdukları vakidin yüzde 1’ini ayırarak 5 yıldır bir türlü ihalesi yapılamayan veya her defasında iptal ettirilen bin 500 konutluk TOKİ ihalesinin önündeki engellerin kaldırılması çabası içerisine girerek kentte yaşayan dar gelirli vatandaşların yaşam kalitesinin artmasına hem vesile olabilir, hem de hayır hasenat dualarına mashar olabilirlerdi.
           Ve yine size garip gelebilir ama il yönetimi ortada dolaşan iddialar yerine OSB’de atıl durumdaki arsaların değerlendirilmesi yönünde yerel kimliklerini kullanarak işadamlarıyla birebir görüşerek  ikna yoluna gidip, arsaların gerçek yatırımcılar tarafından kullanılmasını sağlayabilme yoluna gitselerdi eğer inanın kentteki ekonomik yatırım oranı da istihdam oranı da çok daha farklı olurdu.
            Yine aynı yönetim bürokrasideki hantallığın farkına vararak Kızıltepe-Mardin arasındaki yolun iki yıldır bitirilemediğini görebilse…
           Veya Türkiye’de sadece bir ilde kurulacak olan Buğday İhtisas Borsası'nın bir tahıl ambarı konumunda olan Mardin’e kazandırılması için küçük de olsa bir gündem oluşturma başarısını gösterebilse...
           Bu saydıklarım konuyu daha fazla dağıtmama adına fazla da uzatmadan aklıma gelen sadece birkaç başlık!
           İl yönetimi ya elindeki gücü, yetkiyi bilmiyor ya da siyaseti kendi istedikleri gibi kullanmaları işlerine geldiği için kılını kıpırdatmıyor. Elindeki yetkiyi kullanarak iyi bir koordine sağlasa, sağlayabilse Mardin’de Mardinli de inanınki çok rahatlar.
           Tabi bütün bunları yapabilmek için donanımlı, eğitimli yönetici olmak lazım, ufuk lazım ve en önemlisi heyecan lazım. Dahası da cesaret lazım.
            Bunların hiçbirini 2012‘deki İl yönetiminde ne yazı ki göremedik, gözlemleyemedik. Ak Parti İl yönetimi, adeta Osmanlı döneminde yaşanan duraklama devrini hatırlattı bizlere. Şayet buna çözüm bulamazlarsa eğer, unutmasınlar ki tıpkı tarhte olduğu gibi duraklama devri gerileme devrine girer. Ve bu durumda sadece AK Parti için değil, bütün Mardinliler için toplumsal hafızada 'kayıp yıllar' olarak  yerini alır. İşte bu nedenle eleştiriyoruz ve diyoruz ki kendinize gelin, silkelenin. Oturduğunuz makamların hükümetin temsil ettiğini unutmayın! Eş dost ahbap ilişkileri yerine Mardin ve Mardinli için çalışın. Sizin karakaşlarınız veya partiniz için değil, Mardin için, Mardinliler için sizleri göreve çağırıyoruz.
            Aslında il yönetiminin iyi bir birliktelik sağlayamamasının önündeki önemli engellerden biri de oradaki herkesin (Bazılarını tenzih ederek) kendisine potansiyel büyük şehir veya Artuklu Belediye Başkanı gözü ile bakmasından kaynaklanıyor.
            Yönetime son olarak Mardin’de görev yaptığım süre zarfında AK Parti’den 6 il başkanı ile çalıştığımı ve kendilerinin o koltuklarda kesinlikle kalıcı olmadıklarını hatırlatmakta yarar görerek konuyu kapatıyorum.  Hem geçen yazımda hem de bugün yazdıklarımı sadece ben değil partili - partisiz her Mardinli söylüyor. Hatta geçen yazımdan dolayı “Doğruları yazmışsın. Hatta eksik bile yazmışsın"diyerek tebrik edenlerin arasında ilginçtir ama il yönetiminde halen görevde olan insanların olduğunu ifade etsem bilmem doğru yapmış olurmuyum!
            Bu arada “Çalışan Gazeteceler Günü” diye yılın 10 Ocak tarihine biz gazeteciler için de bir gün eklemişler. Bizler için çok da bir şey ifade etmese de bu vesile ile yaptığımız haberler, yazılarla birilerine rahatsızlık veriyorsak da daha huzurlu ve daha gelişmiş bir Mardin için geleceğe emin adımlarla yürüyeceğimizi ümit ediyorum. Bu düşüncelerle farklı görüş ve düşünceleri ortaya koymada, toplumun bilinçlenmesinde, bilgilenmesinde ve toplumsal barış, huzur, güven ortamının güçlenmesinde yaptıkları haberlerle destek sağlayan gazeteci dost ve meslektaşlarımın '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlayarak daha güzel ve başarılı haberlerde buluşmayı diliyorum.
          

Nezir Güneş

Mardin Gazeteci ve Yazarlar Derneği Kurucu BaşkanıMardin DHA İl TemsilcisiMardin Life Dergisi ve Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni,

YORUMLAR

 • Nezir abi senin bütün yazılarını hiç kaçırmadan okumaya çalışıyorum gerçekten sen bir dahisin helal olsun sana bu mardinin senin gibi cesaretli şerefli gastecilere ihtiyacı var sen bu mardinin dili kolağı oldun tekrar tekrar tebrik ediyorum ...

  Burada sadece siyasi partileri eleştirmenin doğru olmadığı kanısındayım. Sonuçta bir ili kalkındıracak olan siyasilerin hizmetlerinin yanı sıra o ilde görev yapmış kurum amirleri ve bürokratların o ilin hizmetkarları olabilmesindedir. Ama malesef gördüğüm kadarı ile kamu kurumunda amir pozisyonuna hizmetkarların çoğu asıl amaçlarının halka hizmet olduğunun farkında değiller ki onlarda çalışmaları konusunda halkı bilgilendirmekten ve onlara danışmaktan çok uzaktalar.Hoş bu kurum amirlerinin büyük bir kısmınında bulundukları makama hangi HİZMETLER yaparak geldikleri belli... Umarım bu yorumu yayınlayabilecek kadar HİZMET ehlilsinizdir.

  nezir beyyy, siyaset bir yana derneklerle bir ilgilensene, onu da yazmanı istiyoruz, hangi dernek bir işlem yapmadan veya yapar gibi göstererek ne kadar aldı. derneklerin parti ve cemaat ayağı olanlar hangi projeyi nasıl sonuçlandırdı da karşılığında ne kadar aldılar. ak parti döneminde devleti yolmanın bir başka yolu olmadı mı dernekler.

  bunlar bilinenler nezir bey sadece yazarak malumun ilamını yapmış.
  akp lilere bir tavsiyem nezire küsüp kızacağınıza teşekkür edip kendinize teşekkür edin. çünkü yorumlardan anlaşılacağı üzere bu yazı halkın tepkisiyle oluşturulmuş bir yazı. ak partinin teşkilattan sorumlu genel başkan yardımcısı ne iş yapar. il sekreterliği kimdir diye sormazlar mı? öncesinde ne iş yaptığını
  başka bir allahın kulunu bulamadınız mı?

  Sanki partinin il başkanından değil de devlet başkanından söz eder gibisin. Bazı yorumculara bakıyorum yazıyı fırsat bilip çamur atmaya başlamış. Yok milli piyango lisesi falan diye ya orada hiçbir idareci dayanmadı müdür yardımcıları topluca görevden kaçtığı bir sırada sırf ç.ocuklarımıza bir şeyler yapabilme adına göreve gelip gecesini gündüzüne kattı. O sırada eşi il başkanı falan da değildi. İkincisi, açıköğretim mezunu diyorlar, açıköğretmlilere hakaret için fırsat bellemiş arkadaşımız. Anadolu Üniv mezunu ama açıköğretim değil ayıp olmadı mı?iftira değil mi?Hem Aöf mezunu olsa kime ne? Ayıp gerçekten ayıp..

  arkadaslar ayni sorun memleketimde de vardi
  ama birileri gundeme getirince hemen kendilerine ceki duzen verdiler

  malamine
  adamlarin araba sevdasini da yazsaydin ya...

  Bu ülkede herkes teknik direktör, herkes bakan, herkes başbakan, herkes belediye başkanı,herkes yönetici...Millet olarak oturduğumuz yerden yönetmeyi seviyoruz.Sık duymuşsunuzdur "Ben Başbakan Olsam, Ben Bakan Olsam...Ben Belediye Başkanı Olsam...diye.Dışardan gazel okumak kolay, ağız bu söyler de söyler.Herkes eleştirsin herkes konuşsun bu güzel bişey.Ama acaba bu eleştiren arkadaşlar kendi işlerinde ya da yaptıkları görevlerde dört dörtlük müdürler?Eğer böyleyseler eleştirmek en çok onların hakkı devam etsinler.Ama lafı söylemeden önce dönüp aynaya da bakmak gerekiyor.

  Nezir bey yazınızda önemli konulara değinmişsiniz inşalah parti yönetimi yazdıklarınızdan sonra şapkalarını önlerine koyun düşünmeleri gerekir.çünkü mardin elden gidiyor kimse sahaiplenmiyor sayın akdağ haricinde onu niye sitenizde haber yapıyorsunuz sizler alayhine karalama kampanyası yapılıyor.son olarak nezirbey sizden 3 yazınızda belediyeyi yazarsanız iyi olur en azında görüşlerinizi bizden esrigemessiniz saygılar.

  Mardinde başbakanın bütün primini tükettiler millet zaten onun için bunlar oy verdi bunları destekledi.Başbakan acilen bunları ameliyat masasına yatırmalı.Parti İl yönetimi olsun belediye olsun tam bir şirket gibi çalışıyor hepsi ceplerini doldurmakla meşgul kendileri için çalışıyor yazık çok yazık.Bunlardan ne köy olur ne kasaba.

  mardin ak parti teşkilatı a z ye degişmeli tam şebeke merkez başkanı, kadın kolları bşkn, kiziltepe ve derik ilçe başk mutlaka degişmeli nezir bey az yazmiş daha dogrusu hiç yazmamış tekilattakilerin mal varlıgı araştırılsın mardinli onları tanır neleri vardi mardine
  şu miletvekileri şart zeynel abidin erdem sedat aşar cüneyt yüksel nihat eri ali bulaç

  bence şerefli bir ak partili bundan sonra mardin de ak partiye oy vermez ilk önce kendım vermıyecem üzülerek söylyrm... ak parti mardini iki üç kendını bilmeze bırakmış türkiyenin hiç bir yerinde mardin belediyesi kadar vatandaşına zulum eden bir belediye yoktur snyrm ve ak parti bunları görmezden gelıyor millet vekilleri umursamaz seçimde bunlara ııyı bir ders vermek lazım biz başbakan için oy verıyorsak ak partiye başbakanda belediyenin ve ak parti työnetiminin yaptığı zulmü, becerisizliğini görsn

  Yazar efendi bu Vali'nin il başkanı ile ilgili dillendirdiği yatırımlardan komisyonculuk meselesi de nedir?
  Yoksa adamlar buna da mı başlamış. Bizde diyorduk ki bu işadamaları niye mardin'e büyük ümitlerle, hefeslerle yatırım yapacağız açıklamaları ile geliyorlar. Ama dönüdklerinde gidiş o gidiş.
  Demek ki her yazarın yazamadıkları gibi Sayın Güneş'in de yazamadıkları varmış.
  Alın size benden de bir kaç ıspatlı iddia daha ama yayınlıyamacağınızı çok iyi biliyorum...
  ...

  Nezir efendi allah yardımcın olsun
  kimseyi memnun edemezsin kardeşim
  ama sen yine yaz biz notlarımızı almaya devam ediyoruz

  Nezir bey gundemı degıstırdınız 3. Yazınızı merakla beklıyorum.

  Öncelikle bu objektif ve güzel gözleminiz için size teşekkür ediyorum.İl başkanı halkın arasına katılamıyor, icraatları anlatmayı bırakın yapılan devam eden işleri bile takip etmekten aciz. yaptığı tek iş : eşini ünüversiteye almak ordan şube müdürlüğüne almak , şu anda kendi tanıdıklarının ve akrabalarının milli eğitime şube müdürü olarak görevlendirmek derdinde ........

  maşallah il başkanı çalıyormuş! nasıl mi 'mardinli' açıklamış açık fakülte den fakülte sekreteri ordan da şube müdürlüğü maşallah'

  nezir bey seni şiddetle kınıyorum kesinlikle taraflı konuşuyorsun.
  il başkanının yaptığı hiçbirşeyi görmüyorsun neden mi?
  açık öğretimden mezun eşini milli piyango lisesinden alıp artuklu üniversitesine fakülte sekreteri yaptı ki milli eğitime şube müdürü kadrosu alabilsin bu hızda bu işi yapacak kaç tane il başkanı var nezir bey gerçekten teessüf ederim,demekki çokda saf değiller..

  Tabi bütün bunları yapabilmek için donanımlı, eğitimli yönetici olmak lazım, ufuk lazım ve en önemlisi heyecan lazım. Dahası da cesaret lazım. Demekki bu yönetimde bu vasıflar yok...eee vatandaş değerlendirsin tabiki..

  Nezir elinize sağlık çok güzel bi şekilde sorunları dile getirmişsiniz, Allah sizden razı olsun. Memlekt meseleleri böyle tartışılmasa çözülmez. Başkan, il teşkilatı, ilçe teşkilatı ve vekiller de kendilerinin eksikliklerini görmüş olurlar. eleştirilerinizi dikkate alsınlar.

  nezir bey sana ne yapabilirler ki hırsız olan onlar adaletsiz olan onlar kanun tanımayan onlar vs bunlara oy verdiğimiz güne lanet olsun evet muammer güler ve gönül bekin belediye başkanı ve il yönetiminin arkasında abdurrahım akdağ da daha vekil olamamış olmalıki kimseye laf geçiremıyr halkı savunamıyor belediye başkanına laf geçiremıyorsan git bakana şikayet et onuda beceremıyr öle gidyr işte

  Gerçekleri yüzlerine haykırıp kral çıplak dediğin için elbette çamurlarına,dedikodularına hedef olacaksın nezir .Boşverrrr kimin ne olduğu ve ne yaptığı belli.Çıkarcılar birbirlerini yalayıp kendilerini kandırsınlar.Görünen köy kılavuz istemez.

  Nezir bey, Bu ülkede doğru söylemek, AKP.yi eleştirmek hele hele yazmak yasak tek yol ittiat etmek. yoksa hain ilan edilirsini belki de BDP yanlısı diye ilan ederler sizi.... Siz az bile yazmışsınız. Mardine bir çok atamalar yapılır il Bşk. veya Millet vekillerine sorarsınız bu kim nedereden geldi cevap: haberimiz yok, şu yol ne zaman bitecçek haberimiz yok, burada şöyle şöyle sıkıntılar var ne yapalım yöneticiler bizi dinlemiyorlar. Büyük hayaller ve şaşa alarla yapılan 1.cadde daha resmi açılışı yapılmadan çökmeye başladı. ne yapalım kardeşim müteahhidin hatası... Peki kardeşim sizin hiç mi sorumluluğunuz yok? İktidarın yerel temsilcisi değil misiniz. Ama bakıyorsunuz son zamanlarda bir çok kişinin boyunları kalınlaştı, bakıyorsun bazıların altındaki arabalar yenileniyor. güle güle kullansınlar herkesin güzel arabalara binmeye hakları tabiki var. Ama lütfen vatandaşın da hizmet istemeye hakkı da var eleştiri yapmaya da hakkı var. Nezir bey eline ve kalemine sağlık.

  Nezir ben demedim mi sana gercekleri yazma diye, yağlar bunları hoşlarına gitsin.yok dedin benim kalemim hak kalemi diye doğrular sanamı kaldı. Bak çamur atıyorlar ama gene dert etme sen
  atın ölümü arpadan olsun :))

  Ayıp değilimi nikli şahıs///////:senin yüreğin varsa çık Akdağ'ın karşısına söyle, yoksada tükürüğünü yala ve sus

  sizin kimin adamları olduğunuz bilmeyen kalmadı. daha fazla komik olmayın. tokinin önünde engelmi var. söyleyin abdurahim akdağa çözsün. zaten bir dediğinizi iki yapmıyor. onun kadar insanları güzel bir yalakalıkla kandıran kimse görmedim. söyleyin ikna etsin organizedeki adamları. tokiyide o çözsün buğday borsasınıda o kursun

  Mardinin en önemli sorunlarını dile getirdiğiniz için size teşekkür ediyoruz bi mardin li olarak. Horozu çok olan köyün sabahı erken olurmuş mardin il yönetiminin yarısı daha şimdiden büyük şehir ve artuklu adau adayı! Allah Mardin e bize, sizlere yardımcı olsun. bunlarla çok zor. iyi akşamlar nezir bey.

  AK Partili olduğumu söyleyeyim ki BDP'li yaftası yapıştırmaya niyetlenenler bundan vazgeçsin.
  1-AK Parti yönetiminde "Tayyip Erdoğan'ın Yüz Suyu Hürmetine Kim olsa Seçilir" düşüncesi hakim.Onun için herkes hizmet yerine olası bir seçimde kapağı bir makama atmak için uğraşıyor.Aymazlık, tembellik, şuursuzluk had safhada.
  2-Belediye meclis üyeleri tam evlere şenlik.Halktan kopuk, halkla ilişkileri yok,
  3-Artık bir fenomen durumundaki M için özellikle parantez açmak gerekiyor.Bilgisizliği, tecrübesizliği, eğitimsizliği ve herhangi bir formasyona sahip olmaması gibi nedenlerin kendisinde oluşturduğu korkular yüzünden belediye bürokrasisine teslim olmuştur.Aldığı kararlar Mardin'in başına bela olmuş, başkana da kararların yaptığı tahribatları düzeltmek düşmüştür.
  4-M. Başbakanı Ak Parti'yi ve kendisi gibi binlerce kişiyi o makamlara getiren Milli Görüş ve Rahmetli Erbakan'a küfretmek hakaret etmek aşağılamak için gösterdiği çabayı, oturduğu makamaın hakkını vermek için göstermedi.

  5-AK Parti-Mardin'i BDY' ye kaptırmak istiyorsa M.'yı aday göstersin.Başkanın koltuğunu bir kere kaptırdı bi daha kaptırır hiç merak etmeyin
  6-Nezir Bey Mardin'in tek partisi AK Parti değil diğer güçlü parti olan BDP'yi de yazarsanız adalet olmuş olur diye düşünüyorum.

  Nezir bey bakalım büyük sehır ve artuklu beledıyesi ıcın kaç aday çıkacak il yonetımınden zaten bır cogu ben benım dıyor ben kanaat önderliğim dıyor ...

Yorum Ekle