2021 MİT personel alımı ve başvuru şartları nelerdir?

Milli İstihbarat Teşkilatı personel alımı ne zaman yapacak? MİT 2021 yılında personel alımı yapacak mı? MİT başvurusu nasıl yapılır ve şartları nelerdir? MİT personel alımı konusunda en çok merak edilen detaylar haberimizde...

GÜNCEL
PAYLAŞ:

MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI (MİT) NEDİR?

Millî İstihbarat Teşkilâtı (MİT), 6 Ocak 1926 tarihinde Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak’ın yazılı emriyle Ankara merkezli hayata geçirilen Millî Emniyet Hizmeti (M.E.H./MAH) Riyaseti’nin doğrudan bir devamıdır.

Cumhuriyet döneminin ilk istihbarat teşkilâtı olarak kurulan M.E.H. Riyaseti, Bakanlar Kurulu kararı ve yapılanma çalışmalarının ardından 6 Ocak 1927 tarihinde etkin şekilde çalışmaya başlamıştır. Teşkilât, II. Dünya Savaşı’ndan sonra hızlı bir gelişim süreci geçirerek 1962-63’te beş ihtisas bölümü, dış merkezler ve altı yurt içi merkez şeflikten oluşan yapısıyla faaliyetlerine devam etmiştir. Bu süreçte konjonktürden doğan ihtiyaçların karşılanması amacıyla, 1965 yılında çıkarılan 644 sayılı Kanun’a istinaden MİT kurulmuştur.

Millî İstihbarat Teşkilâtı, geçmişin birikim ve deneyimini çağın istihbarat derleme, tasnif, kıymetlendirme, yorum ve yayım anlayış ve yöntemleriyle bir araya getirerek faaliyetlerini etkin şekilde sürdürmektedir.

MİT 2020 FAALİYET RAPORU AÇIKLANDI

Hakan Fidan 2020 raporunda, teşkilatın dış istihbarat alanında etkinliğini artırdığını, terörle mücadeleyi uluslararası boyuta taşıdığını ifade etti.

RAPORU OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

MİT PERSONEL ALIMI NE ZAMAN? 2021

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) 2021 yılının hemen başında personel alımı için güncel bir ilana çıktı. MİT personel alımı devam etmektedir. MİT'in güncel personel alımları için MİT Kurumsal Sayfasını takip edebilirsiniz. 

MİT'E İŞ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

MİT personel başvuruları Milli İstihabarat Teşkilatı'nın resmi ve kurumsal sitesinden yapılmaktadır. mit.gov.tr üzerinden açılan MİT Kariyer Sayfası sekmesinden özgeçmişiniz ile MİT'e personel başvurusu yapabilirsiniz. MİT Kariyer Sayfası için tıklayınız.

MİT BAŞVURU 2021 NASIL YAPILIR?

MİT personel başvuruları Milli İstihabarat Teşkilatı'nın resmi ve kurumsal sitesinden yapılmaktadır. mit.gov.tr üzerinden açılan MİT Kariyer Sayfası sekmesinden özgeçmişiniz ile MİT'e personel başvurusu yapabilirsiniz. MİT Kariyer Sayfası için tıklayınız.

MİT PERSONELİ (İSTİHBARAT UZMANI) NE İŞ YAPAR?

İyi derecede yabancı dil becerisine sahip olan istihbarat uzmanları, İstihbarat Akademisi’nde yürütülen teorik ve uygulamalı eğitimler ile saha eğitimlerinden sonra Teşkilât’ın yurt içi veya yurt dışı birimlerinde görevlendirilmektedir.

MİT'İN ÇARPICI PERSONEL ALIMI İLANI

MİT'in personel alımı için hazırladığı ilan çok konuşuluyor. "Peşindeyiz ve seni tanıyoruz" başlığıyla servis edilen videolu ilanda "Okumaya ne kadar meraklı olduğunu, dünyada olup biteni yakından takip ettiğini biliyoruz. Teknolojiyi etkin kullandığını, en gizli silahının bilgi olduğunu biliyoruz. Kalbinin vatan sevgisiyle dolu olduğunu ne zaman ay yıldız görsen gözüne toz kaçtığını biliyoruz. Tarihine bağlı olduğunu ama geçmişte yaşamadığını, iyi bir gelecek için fark yaratmaya hazır olduğunu biliyoruz. Bu yüzden peşindeyiz ve seninle çalışmak istiyoruz. Ülkenin yarınına birlikte iz bırakalım." ifadeleri kullanıldı.

MİT PERSONELİ ALIMI ŞARTLARI NELERDİR?

İstihbarat uzmanları; ülkemizin millî güvenliğine içten ve dıştan yöneltilebilecek tehditlerin önlenmesi, terörizmle mücadele edilmesi, yabancı unsurlarca yürütülen istihbarat faaliyetlerine karşı koyulması, dış politika hedefleri doğrultusunda uluslararası alanda yaşanan siyasi, ekonomik, sosyal, askerî ve teknolojik gelişmelerin takip edilmesi amacıyla istihbarat faaliyeti yürüten çalışanlarımızdır.

İstihbarat uzmanı branşına başvurabilmek için aşağıdaki temel şartların sağlanması gerekmektedir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 35 yaşını doldurmamış olmak
 • Üniversitelerin en az 4 yıllık örgün eğitim veren lisans programlarının herhangi birinden mezun olmak (Yurt dışı mezuniyetlerinde YÖK denkliği aranmaktadır)
 • Aşağıda belirtilen yabancı dil gerekliliklerinden en az birini yerine getirmiş olmak:
 • Sınav sonuçları 2017 yılı ve sonrasına ait olmak üzere İngilizce, Fransızca, Almanca dillerinin birinden 70 veya üzeri YDS puanı almış olmak ya da İngilizce için 70 veya üzeri YDS puanına karşılık gelen TOEFL IBT sınav sonucuna sahip olmak (TOEFL IBT’nin YDS puan eşdeğerliği www.osym.gov.tr üzerinden öğrenilebilir)
 • Sınav sonuçları 2017 yılı ve sonrasına ait olmak üzere İngilizce, Fransızca, Almanca dışında kalan ve YDS kapsamında bulunan dillerin birinden 60 veya üzeri YDS puanı almış olmak.
 • Yukarıda belirtilen şartları sağlamayanların başvuruları değerlendirmeye alınmamaktadır.

MİT PERSONELİNDE ARANAN ÖZELLİKLER NELERDİR?

 • Analitik zekaya sahip olma ve yaratıcı düşünebilme,
 • Yönetme-yönlendirme,
 • Yüksek sorumluluk bilinci,
 • Güçlü yazılı-sözlü iletişim becerisi,
 • Stres altında çalışabilme,
 • Detaylara önem verme,
 • Pratik ve hızlı düşünebilme,
 • Uzun ve yoğun çalışma saatlerine uyum sağlayabilme,
 • Ketumiyet gibi kişisel özellikler istihbarat uzmanlarında aradığımız diğer önemli nitelikler arasında yer almaktadır.

MİT'E PERSONEL BAŞVURUSUNDA SIKÇA SORULAN SORULAR

MİT Kariyer Sayfasında başvuru yapacak adaylar için hazırlanan sıkça sorulan sorular 

VATANDAŞLIK

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değilim. Bu durum iş başvurusu yapmama engel mi?

Başvuruda bulunabilmeniz için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekir.

 • Çifte vatandaşlığım var. İş başvurusu yapabilir miyim?

Birden fazla vatandaşlığa sahip olmak başvuruya engel teşkil etmez.

 • Mavi Kart sahibiyim. Görev almak için başvurabilir miyim?

Başvuruda bulunabilmeniz için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekir.

BAŞVURU

 • Millî İstihbarat Teşkilâtı’nda görev almak için nasıl başvurabilirim?

Öncelikle bu bölümdeki soruları incelemenizi öneriyoruz. Ardından başvuru formunu doldurmak için ilgilendiğiniz pozisyonun sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 • Başvuru formunu cep telefonu/tablet bilgisayar üzerinden doldurabilir miyim?

Başvuru formu, masaüstü bilgisayar üzerinden doldurulmaya uyumlu hazırlanmıştır. Formu cep telefonu/tablet bilgisayar üzerinden doldurmaya çalışmanız halinde sistemsel aksaklıklarla karşılaşabilirsiniz.

 • Başvurum kabul edilirse benimle nasıl iletişime geçilir?

Başvurunuzun olumlu değerlendirilmesi halinde sizinle SMS, e-posta, sabit telefon veya cep telefonu yoluyla irtibat kurulur.

 • Başvurumun kabul edilmesi ve adaylığımın resmen başlamasından sonra bir kurumda çalışıyor olmam veya bu süreç zarfında bir işe başlamam adaylık sürecimi etkiler mi?

Süreç devam ederken bir kurumda çalışılması veya bir işe başlanması, adaylık süreci açısından herhangi bir engel teşkil etmez. Ancak adaylık sürecinizin olumlu sonuçlanması ve işe başlamanızın uygun görülmesi halinde, hizmet/tazminat yükümlülüğü bulunan bir iş yerinden ayrılmanın doğuracağı sorumlulukları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

 • Hangi durumlarda başvurum değerlendirmeye alınmaz?

Başvuruda bulunabilmeniz için tercih ettiğiniz pozisyonun şartlarını sağlamanız gerekir. Başvuru sürecinde verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması, değerlendirme aşamasında büyük önem taşır. Beyanlarınızda gerçeğe aykırılık tespit edilmesi durumunda başvurunuz değerlendirme dışı kalır.

 • İlköğretim mezunuyum. İş başvurusunda bulunabilir miyim?

Millî İstihbarat Teşkilâtı’na başvurabilmek için en az ortaöğretim (lise) mezunu olmanız gerekir.

 • Dövmem başvuru yapmama engel mi?

İlgili sağlık esaslarımız gereğince başvuruda bulunacak adayların dövmesi olmamalıdır.

 • En fazla kaç yaşındaki adaylar başvuru yapabilir?

Genel başvuru yapacak adayların 35 yaşını doldurmamış, mevcut branşlar için iş başvurusu yapacak adayların ise başvuracakları pozisyonda belirtilen yaş sınırını aşmamış olmaları gerekir.

EMEKLİLİK

 • Millî İstihbarat Teşkilâtı mensupları ne kadar sürede emekli olabilir?

Millî İstihbarat Teşkilâtı mensupları, 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu’nda belirlenen yaş haddi hükümlerine tabi olarak görev yaparlar. Ayrıca, 2937 sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Millî İstihbarat Teşkilâtı Kanunu’nun ilgili hükmü uyarınca fiili hizmet zammı alırlar. Bu çerçevede, çalışma arkadaşlarımız 1 yıl fiili hizmet için 3 ay fiili hizmet zammına hak kazanırlar. Dolayısıyla, Teşkilâtımıza 20 yıl hizmet veren bir çalışma arkadaşımız, kanun nezdinde 25 yıl hizmet vermiş sayılır.

MİT PERSONELİ MAAŞLARI NE KADAR?

2021 yılı MİT personel maaşları en çok merak edilen konulardan bir tanesi. Ancak bununla ilgili net bir bilgi yok. 2019 yılında TAKVİM gazetesinde yayınlanan bir habere göre MİT personeli en az 6 bin TL ile personel alımı ilanı duyurdu. Ancak içerisinde bulunduğumuz 2021 yılına ait "MİT personeli maaşları ne kadar" sorusuna net bir cevap verilememektedir.

YORUMLAR

 • Bu devlet için yapamayacağı şey olmayan tırnağını çeksen konuşmayacak adamlar dolu ama birde sizin aradığınız şartlara bakın üniversite mezunu olmak herşeyi çözebilir anlamına gelmez ben lise mezunuyum ama üniversite bitirmiş birinden daha fazla kitap okumayı severim tek okuduğum kitap çeşiti yoktur ama kendimi bildim bileli Mahmut Yıldırım diye bilinir yeşil diye yazılır bende bu adamla hayatı ile kitapları ile büyüdüm güneydoğu da Bi özel harekatta askerlik yaptım bilgi dersen istediğiniz üniversite mezununa askeri eğitimin kralını veririm halkın düzeni menfaati için polis ve jandarmaya başarılı bir çok bilgi verdim yaşadığım bölge itibariyle polis birçok kişinin takip bilgisini istedi yardımcı oldum ama anladım ki sen nekadar devlete yakın olmaya çalışsanda devletin bir evladı olduğunu kanıtlamaya da çalışsan boş yani bir yerden sonra adın halk arasında adın ispiyoncu gambazcıya çıkıyor biz bu devlet için ölürüz varsın devlet bizi görmesin tanımasın BİRGÜN bizede sahip çıkan olur.

  İyi derecede Kürtçe biliyorum. Bence özellikle doğu bölgesi için önemli bir unsur. Neden Kürtçeden alım yapılmıyor. Çok istiyorum ama başvuramıyorum.

Yorum Ekle