2021 yılında mahalle ve çarşı bekçi alımları ne zaman? Kaç bekçi alınacak?

Koronavirüs salgını nedeniyle alımlarına bir süre ara verilen bekçi alımlarına 2021 yılında ihtiyaca göre yeniden başlıyor. 100 bine yakın personel alımı yapılacakların en başında koronavirüsten dolayı sağlıkçılar ve emniyet çalışanları olacak.

BİLGİ SAYFASI Asayiş
PAYLAŞ:

Aşının bulunmasıyla normalleşme sürecinin başlamasıyla bekçi alımları da başlayacak. Polis, bekçi, komiser yardımcısı gibi alımlar yapılacak. 2021 yılında bekçi alımları başvuru tarihleri Emniyet Genel Müdürlüğü ya da Polis Akademisi'nin yapacağı açıklamayla duyurulacak. 2021 bekçi alımları başvuru tarihlerini takip ederek bekçi olmak isteyenler tarihler açıklandıktan sonra başvuru yapmak istiyor. Bekçi alımı başvuru şartları nelerdir araştıranlar can kulağı ile gelecek haberi bekliyor.Pandemi döneminden dolayı bekçi alımları durdurulmuştu, 2021 bekçi alımları ne zaman yapılacak? 2021 bekçi alımları başvuru formu yayınlandı mı? İşte detaylar...

2021'DE KAÇ BEKÇİ ALINACAK?

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Polis Akademisi'nden henüz bekçi alımlarına dair net bir tarih verilmese de 2021 bekçi alım tarihleri internet üzerinden araştırılmaya devam ediliyor. Polis Akademisi Başkanlığı ya da EGM'den bir açıklama geldiği takdirde bekçi alımları başvuru şartları ile birlikte 2021 bekçi alım tarihleri haberimizde olacak. 2021'de kaç bekçi alımı yapılacak araştırması yapan kişiler için Yeni Ekonomi Paketi ile birlikte bekçi alımlarının da yapılacağını belirtelim.

Siz hangi il ilçeye korucu alımı bekliyorsunuz? Yorum kısmı aşağıda.

BEKÇİLİK MAAŞLARI NE KADAR?

İşsizliğin koronavirüs salgınından sonra artmasıyla birlikte bekçilik için başvuru yapmak isteyen adayların sayısında artış oldu. Bekçilik için başvuru yapanların arasında en çok merak edilen konuların başında ise bekçilerin alacağı maaşın ne kadar olduğu geldi. 2021 Bekçi maaşları ne kadar araştırılıyordu.

İlkokul mezunu olan bekçi maaşı ne kadar?
İlkokul mezunu olan bekçi maaşı 4, 302,80 TL

Lise mezunu olan bekçi maaşı ne kadar?
Lise mezunu olan bekçi maaşı 4352 TL ile 4,455,14 TL arasında değişiyor.

Ön lisans mezunu olan bekçi maaşı ne kadar?
Ön lisans mezunu olan bekçi maaşı 4357,50 ile 4.400 TL arasındadır.

Lisans mezunu olan bekçi maaşı ne kadar?
Lisans mezunu olan bekçi maaşı 4, 404 TL ile 4,657,00 TL arasındadır.

BEKÇİ MAAŞLARINA EK OLARAK VERİLEN ÜCRETLER NELERDİR?

 • Bekar olan bekçi ekstra 268,162 TL alacak.
 • Evli eşi çalışmayan bekçi 321,97 TL
 • Evli eşi çalışmayan bekçi 1 çocuklu 362,22 TL
 • Evli eşi çalışmayan bekçi 2 çocuklu 402,47 TL
 • Evli eşi çalışmayan bekçi 3 çocuklu 456,12 TL
 • Evli eşi çalışmayan bekçi 4 çocuklu 456,12 TL
 • Evli eşi çalışmayan bekçi 5 çocuklu 456,12 TL
 • Evli eşi çalışan bekçi 268,162 TL
 • Evli eşi çalışan 1 çocuklu bekçi 308,55 TL
 • Evli eşi çalışan 2 çocuklu bekçi 348,80
 • Evli eşi çalışan 3 çocuklu bekçi 402,47 TL
 • Evli eşi çalışan 4 çocuklu bekçi 429,30 TL
 • Evli eşi çalışan 5 çocuklu bekçi 456,12 TL


EGM'den yapılan açıklamaya göre, göreve yeni başlayan bekar lise mezunu çarşı ve mahalle bekçisinin maaşı 4.527 TL, lisans mezununun maaşı ise 4.534 TL'dir.

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ / POLİS AKADEMİSİ BEKÇİ ALIM ŞARTLARI NELER?

Bekçilik için başvuruda bulunanlar bekçi alım başvuru şartlarını, kimler bekçi olabilir araştırmaya başladı.Bekçiler, İçişleri Bakanlığınca çıkarılan yönetmelikle ve devlet Memurları Kanunu'nda sayılan genel şartlarında belirtilen sağlık, yaş, eğitim ve fiziki yeterlilik gibi şartları sağlaması bekelencek.

2021 yılında bekçi alım şartlarının yine eski şartlarla aynı olması bekleniyor fakat koronavirüs salgınının ardından 2021 bekçi alım şartlarına yeni bir güncelleme gelebilir.

2021 BEKÇİ ALIM ŞARTLARI NELERDİR?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

En az lise ve dengi okul mezunu olmak,

Boyu uzunluğunun en az 167 cm olması,

Beden kitle indeksi 18 (dâhil) ile 27 (dâhil) arasında,

Askerliğini yapmış,

Başvuru yapılan ilde en az 12 aydır yaşıyor olma şartları yeterli.

BEKÇİ ALIMI YAŞ SINIRI NEDİR?

Bekçilik için başvuran kişilerin 18 yaş sonrasında yaş düzeltmeleri yapıldıysa eğer, düzeltme yapılmadan önceki yaşı bekçi alımı başvuru şartları ile karşılaştırılacak. Bekçi alımı yaş sınırı ise 31 yaşından gün almamış ve 18 yaşını doldurmuş olanlar olacak. Yukarıda da belirtildiği gibi 18 yaşından sonra yaş düzeltme yapanların işlemi, önceki yaş kabul edilecek.

BEKÇİ ALIMLARINDA HÜKÜMLÜLÜK DETAYI

Geçtiğimiz dönem bekçi alım başvuru koşulları arasında yer alan hapis durumu ile ilgili şu şekilde bilgi yer alıyordu; Altı aydan fazla hapis, ya da ağır hapis veya affa uğramış olsalar bile irtikâp, rüşvet, , dolanlı iflas, dolandırıcılık, sahtecilik, hırsızlık, zimmet, ihtilas, inancı kötüye kullanmak ya da yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hüküm yememiş olmak gerekir.

Bunun dışında ek olarak, Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamış olan kişilerin bekçi alımları başvurusu kabul edilmişti. Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ilemahkûm bulunmamak, Memuriyete engel bir hali bulunmamak (657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 48'nci maddesinde belirtilen şartları taşımak), Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak şartları da arandı.

Bekçilik için Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartların taşıması da istendi.

BEKÇİ ALIMLARINDA KİŞİNİN AHLAKİ DURUMU

Bekçi alımı başvuru şartlarında hem başvuru yapan kişinin kendi ahlaki durumu hem de eşinin ahlaki durumu kontrol edilir. Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olması ve alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmaması şartı arandı.

GÜVENLİK SORUŞTURMASI

Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olunması, terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine,toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak, başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunulmaması ve güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının da olumlu olunması istendi.

ÇARŞI VE MAHALLE BEKÇİLERİ KANUNU YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Kanunla, çarşı ve mahalle bekçisi olarak istihdam edileceklerde aranan şartlar, çarşı ve mahalle bekçilerinin atama ve adaylık süreçleri, görev ve yetkileri ile çalışma şekillerine ilişkin esaslar düzenlendi.

Genel kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak üzere emniyet ve jandarma teşkilatları bünyesinde silahlı bir kolluk olarak çarşı ve mahalle bekçileri istihdam edilecek.

Emniyet ve jandarma teşkilatlarında istihdam edilen çarşı ve mahalle bekçilerinin amirleri meslek hiyerarşileri içinde tespit edilecek.

YORUMLAR

 • Orta okul mezunu alınmalı bekliyoruz iş bulamıyoruz yaşım 31 bizimde hakkımız

  Orta okul mezunu bekçi alımı olsun yaş esnetilsin 32 olsun. lise ünivrs. okuyanlar polis,asker,zabıta ve itfaiye olabilir hak yemeyin bırakında orta okul mezunları da bekçi olsun insan ayrımı yapıyorsunuz bu nedir ya

  Bekçi alımı mezuniyet esnetilsin Orta okul mezunu alımlar olsun yaş 32 olsun

  Boşa yazmayın arkadaşlar sesimiz gitmez gerekli yerlere daha mühim işleri vardır orta okul bekçi olamamış kimin umurunda adalet yok maalesef

  Orta okul olarak başlayan alım sonradan lise olarak değişti haksızlık değil mi bu yaşımız olmuş 30 sürekli lise onlar zaten polis asker zabıta olabiliyor bırakında orta okul insanlar da bekçi olsun

  Bursa yenișehirilçesine

  Orta okul mezunu alımlar olsun yaş esnetilsin haksızlık yapılmasın

  Öniversite mezunları silahı eline almaya korkuyorlar askerde gördük

  Koruyucu alımları ne zaman baçlıyacak lütfen sesimizi duyun sayın yetkililer

  Orta okul mezunu alımlar olsun hak yemeyin yaş esnetilsin

  Sacmalika bak boş beleş atamasi olmuyan bölümleri okuyorlar sonrada üniversite mezunları olsun diyorlar

  • Keşke sen 4 yıl okuyup işsiz olsaydın bakalım böyle mi diyecektin!!

  35 yaş olsun bekci alimlari 30 ile 35 yas arasi bekci olmak isteyen arkdaslar var magdur durumuna duşuyor lutfen 35 yaş olsun

  Ağrıda alım bekliyoruz

  Ben lise mezunuyum askerliğimi yaptım 1992 mayıs doğumluyum mahalle bekçisi olmayı düşünüyorum.
  Nasıl başvuru yapabilirim.

  Malatya Battalgazi ye koruyucu alımı istyoruz

  Sadece üniversite mezunu olsun diyenlere sözüm lise mezunu olupta üniversiteyi kazanan ve maddi imkansızlıktan okumayan bi sürü insan var bence öncelik onların nasıl olsa üniversite okumuş biri kendi bölümünde iş bulur ama lise mezununun böyle imkanı çok az keşke bu yaş sınırlamasınıda 35 yapsalar bide sadece İnternet te haber var resmi alım yok pandemi diyorlar memur alımı polis subay uzman çavuş alımları yapılıyor ama bekçilik alımına gelince pandemi diyorlar nasıl iş anlamadım

  Bekçi basvurusu nasıl nereye yaparım ilk olarak

  Yaş şartı 32 olsun diğer memur alımlarında neden yaş 35 te bekçilikte 31 yaşından gün almamış istiyor saçmalık diz boyu

  Van da bekçi alımı bekliyorum KPSS den 60 puan aldim olmak istiyorum

  İlkokul ve lise mezunlarını bekçi yapmak çok saçma değil mi. Milyonlarca üniversite mezunu varken bu adaletsizlik değil mi

  Balıkesir için alım bekliyoruz

  Samsun'da alım bekliyoruz

  Vanda bekcilik alimi olsun alimlarini bekliyoruz

  Bursa osmangazi

  Diyarbakır da alımlar olsun

  Kayseriye bekçi alımı bekliyoruz

  • Kayseri +1

  Bekçilik alımları bekliyoruz Bitlis için eşimin bu işe baya ihtiyaçcı var

  Elaziga bekci alimi bekliorum

  Adaletsizlik var bu türkiyede kadınlar jandarma uzaman çavuş olamıyor sınav isteniliyor ama erkekler bi mülakatla direk oluyorlar bekçi olamıyor kadınlar erkekler oluyor ben bi gün esenyurt kraçta 7 tane bekçi parkta görevli olduğunu gördüm torpille her önüne geleni aldınız bayanlarda alın fakir fukaraları alin etkenlerdense torpille işe yaramayan adamla alıyorsunuz sonra neden tecavizculuk sarkıntılık ediliyor

  • Çok haklısınız

  • Yaw kadın nasıl jandarma olsun dağa 45 kilo sırt çanta ile nasıl çıkacaksın biraz mantık yürüt

  • Bayan bekçi zaten egm de var sayıları çok az he derseniz ki alım olsun o ayrı bi konu

  Yerlerine bence polis alınsın daha iyi polisimiz daha güvenli özellikle sirnaga alımlar olmasın polis alımları olsun burdakilerin zeminleri hazır bekliyorlar isimlerinde garanti vermişler ben devletimizin yerinde olsam KPSS YE bağladım çok daha yetenekli bekçileri belirlerdim ilkokulu nedemek lise diplomasimi kalmış bunca üniversiteli varken nasıl liseliler bekçi olsun ben olsam KPSS YAPARDİM 70 alan buyursun gerçekten KPSS 70 BASKA YOOK İNŞALLAH BENİ ANLAMİS OLANLAR OLMUŞTUR

  • İlkokullu adam değilmi cacıkkk cacık konuşuyorsun ananın eteğinin altında otur sen

   • Okumamış kişi üniversite' yi okumuş kişilerden daha tecrübeli olur bence

  • 62 KPSS puanım banamemurluk (Polis yada vb ) nasıl baş vurabilirim

  Köylere korucu alımı ne Zaman olacak

  Mardin merkez bekçilik kadrosu alımı bekliyoruz

  • Kastamonu ya da bekliyoruz

Yorum Ekle