27 Eylül Dünya Turizm Günü Kutlaması

27 Eylül Dünya Turizm Günü Kutlaması
26 Eylül 2011 Pazartesi Saat 19:46 0

Mardin İl Kültür ve Turizm Müdürü Davut Beliktay, "Dünya Turizm Günü" nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, turizm bilincinin geliştirilmesi ve bu alanda yaşanan gelişmelerin diğer ülkelere de aktarılarak deneyimlerin paylaşılması amacıyla her yıl "27 Eylül Dünya Turizm Günü" olarak kutlandığını belirtti.

Türkiye'de 1980 yılından itibaren hızla gelişen turizmin, bugün birçok ülke turizmi ile yarışabilir düzeye geldiğini, Avrupa'nın birçok ülkesinden, Uzakdoğu, Ortadoğu ve Amerika kıtasından gelen konuk sayısına bakıldığında, bu gelişmenin görülebileceğini belirten Beliktay, 1990'lı yıllarda Türkiye'ye gelen konuk sayısı 7-8 milyon ile olarak tanımlanırken, bugün 30-40 milyon turist hedefinden bahsedildiğini anlattı.

Beliktay, gelişen ülke turizminden Mardin'in de payını aldığını belirterek, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Turizm bilincinin geliştirilmesi ve bu alanda yaşanan gelişmelerin diğer ülkelere de aktarılarak deneyimlerin paylaşılması amacıyla, Dünya Turizm Örgütü’nün önerisi üzerine  Birleşmiş Milletler aldığı kararla, her yıl 27 Eylül günü “Dünya Turizm Günü” olarak kutlanıyor.

            Ülkemizde 1980 li yıllardan itibaren hızla gelişen turizm, bu gün birçok ülke turizmi ile yarışabilir düzeye geldiğini söylemek gerekir. Avrupa’ın birçok ülkesinden, Uzakdoğu, Ortadoğu ve Amerika kıtasından gelen konuk sayısına baktığımızda bu gelişmeyi görebiliriz.

            1990’lı yıllarda ülkemize gelen konuk sayısı 7-8 milyon ile bahsedilirken, bu gün 30-40 milyon rakamlarından söz edilmekte ve gelişmenin geldiği nokta apaçık görülmektedir.

           Turizm hareketinde bulunan konuklar, Anadolu toprakları üzerinde yaşayan medeniyetlerin günümüze bıraktığı tarihi, kültür varlıklarını görmek ve mavi sahillerimizde tatillerini geçirmek üzere ülkemizin güzelliklerini yaşamak için gelmektedir. Dünya’da değişik kültürlerin yaşadığını bilmekteyiz. Gelenek ve göreneklerimizin yaşanır olması ve kültür varlığı ile ülke turizmi ivme kazanmış, birçok yöremiz turizmle yeni tanışmakta ve önemli sayılabilecek olumlu gelişmeler yaşanmaktadır.

          Mardin, 26 medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu rakamlar tarihsel süreç içerisinde yaşayan medeniyetleri, yapılan kazı çalışmaları ve yazılı kaynaklardan öğrenmekteyiz. Oysa bu gün paleolitik döneme ait bulguların bulunması ile bu medeniyetlerin sayısının daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

          İlimizde gelişmekte olan turizm hareketi, ülke turizm hareketinden daha hızlı geliştiği söylenebilir. Konaklama ve ulaşım konusundaki gelişmeler, turizmdeki artışı göstermektedir. Mardin’de son 10 yılda yatak kapasitesi % 500 artmış, gelen konuk sayısında da % 500  artış gözlenmiştir.

           Gelişimin göstergesi dikkate alındığında, turizm gelirleri de aynı ölçüde artış gösterdiğini, ilimizde turizme paralel konaklama tesis sayısında, yiyecek ve içecek sektörü ile hediyelik eşya satış işyerlerinde  artış gözlenmiştir.

           İlimizde yapılan kazılarda; Nusaybin Mor Yakup Manastırı ile Zeynel Abidin Camii arasındaki kazı çalışması, Artuklu Üniversitesi Kampus alanındaki sondaj kazısı tamamlanmış olup, Dara Antik kentinde kazı çalışmaları devam etmektedir. Bakanlığımız tarafından Müze Müdürlüğü başkanlığında roma dönemine ait kırk kuyulu “Şırahane” nin temizlik çalışmalarına başlanacak ve önümüzdeki yıllarda bu alanda bağ bozumu festivali yapmak üzere hazırlıklar yapılacaktır.

             İl merkezinde ve ilçelerde bulunan antik taş ocaklarının (Yenişehir taş ocakları, Saraçoğlu Mahallesi taş ocakları, Ensar Mahallesi taş ocakları ve Kızıltepe Bırbıra taş ocakları, Söğüt Beldesi yer altı şehri, Acırlı Beldesi ) temizlik  çalışmaları tamamlanması halinde gezi planına alınacaktır.

            İlimizin turizm gelirlerinin arttırılabilmesi için konaklama işletmeleri, yeme içme ve hediyelik eşya satışı yapan esnafın; hijyene, fiyat istikrarına, işe uygun kıyafet giyimine ve sosyal davranışlara dikkat edilmesi, geri dönüşümün  olumlu olması için gereklidir.

          İlimizde turizm işletmelerin artması nedeniyle, turizm işletmeleri  birliğinin bir an evvel kurulması, Esnaf Odaları ve Ticaret Odası ile birlikte yapılacak tanıtım çalışmalarına destek vermeleri ivedilik arzetmektedir.

          Dünya turizm günü münasebetiyle, Ülkemizde ve İlimizde turizm hareketinin arttırılmasını desteklemek ve turizm gelirinden pay alarak, gelir düzeyimizin artmasına katkı sağlayalım.  Konuklar, medeniyetleri, tarihi yerleri gezerken hoşgörü bekler. Turizm acentaları kokartlı rehberler eşliğinde turları ve tanıtımları yapmalı, tarihi mekan ve ören yeri hakkında bilgilerin doğru ve anlaşılır olmasına özen göstermesi, esnafın satış esnasında daha dikkatli ve konuğun aldatılması hissine mahal bırakılmaması adına fiyat etiketlerinin ve listelerinin emtia üzerinde asılı olmasına özen göstermesi ve ilgili kurumların bu hususta gerekli denetimleri yapmaları gerekmektedir.

        Turizm camiasının ‘’Dünya Turizm Gününü’’ kutlar, turizmi bol, geliri bol günler diliyorum."

YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mustafa Yaman’ın ismini değiştirmek için imza topladılar

Son Valiler Kararnamesi ile merkeze alınan Vali Mu [...]

1 gün önce...

HDP, DEDAŞ'ın devletleştirilmesini istedi

HDP Milletvekili Ayşe Sürücü, DEDAŞ’ın devletin sa [...]

1 gün önce...

Teşekkür indirimi! Sağlık Çalışanlarına En Eğitimli Destek

Mardin Kültür Koleji, koronavirüs ile mücadelede ö [...]

1 gün önce...

Bakan Soylu, başkanlığında Mardin'de güvenlik toplantısı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında Mardi [...]

1 gün önce...

Yıldırım çarpması sonucu hayatını kaybetti

Mardin'in Yeşilli ilçesine bağlı Kütüklü (kurruma) [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN