3 milyon TL'lik Zarar; yetkililerden tahsil edilecek

3 milyon TL'lik Zarar; yetkililerden tahsil edilecek
02 Temmuz 2020 Perşembe Saat 17:34 5

Mardin’in tarihi ve kültürel dokusunu bozduğu gerekçesi ile Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından sökülmesi kararı aldığı 3 milyon TL'ye mal olan aydınlatma direkleri projesindeki zarar; projede imzası olan yetkililerden tahsil edilecek.

Duyarlı STK ve vatandaşların tepkisine rağmen Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından sit alanında Birinci Caddenin aydınlatılması için dikilen elektrik direkleri tarihi dokuya aykırı olduğu gerekçesi ile Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından kaldırılması kararı alındı.

İptal Kararının alınmasına Mardin Barosuna bağlı Çevre, Kültür ve Hayvan Hakları Komisyonu tarafından verilen itiraz dilekçesi sebep oldu.

Oybirliği ile alanan kararda dikilen aydınlatma direklerinin tarihi dokuya aykırı olduğu dikkat çekilerek, "Dokuya aykırı olarak galvaniz aydınlatma direklerinin kaldırılarak, Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun 01.03.2016/3817 sayılı kararıyla uygun bulunan armatürlerin kullanılması"ifadelerine yer verildi.

Kurul, elektrik direklerinin dikildiği bölgenin “Kentsel SİT Alanı” olduğuna vurgu yaparak, "Koruma amaçlı imar plan hükümlerine, geçiş dönemi koruma esaslarına ve koruma bölge kurulu kararlarına aykırı uygulamanın tespit edilmesi halinde varsa KUDEB yoksa ilgili idarelerce imar mevzuatına göre gerekli işlemlerin yapılması" hükmü hatırlatılarak, ışıklandırmaların kaldırılma işlemini Koruma, Uygulama ve Denetim Büroları'nın (KUDEB) yapmasını kararlaştırdı.

Kararla birlikte vatandaşların merak ettiği konu ise Davetli pazarlık usulü ile yapılan ihalelerle Mavi Aydınlatma Altyapı Sistemlerine yaptırılan projeden kaynaklı çöpe giden 3 milyon TL'lik zararın kimden karşılanacağı oldu.

MÜFETTİŞLER NE DİYOR?

5018 Sayılı Kanuna Göre Kamu Zararının Oluştuğu durumlarda yapılan ihalelerde gerekli altyapı ve mevzuattan kaynaklı izinler alınmadan aceleye getirilen iş ve işlemlerde 5018 sayılı kanunun 71. Maddesi uygunları.

Buna göre; “Kamu zararı; kamu görevlilerinin kasıt, kusur veya ihmallerinden kaynaklanan mevzuata aykırı karar, işlem veya eylemleri sonucunda çıkan zarar tutanakta imzası olan kişilerden tahsil edilir.YORUMLAR :::

  1. haci nuri
    04 Temmuz 2020 Cumartesi Saat 04:36 CEVAPLA
    iyidir iyidir boş harcamayı kim yapmışsa ondan kessinler yazık sokak lambaları bozuktur bunlar sadece şehrin görünen yüzüne yatırım yapsin.
  2. Kalo
    03 Temmuz 2020 Cuma Saat 09:09 CEVAPLA
    Hangi yetkililer? Bunlara en üst amir dahil mi? Açıklamanız lazım mardinlife!

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardinli İşadamından Beşiktaş'a 1 milyonluk bağış

İstanbul'da ikamet eden Mardinli İş İnsanı Umut Ta [...]

1 gün önce...

Miroğlu, Yeni Parti İddialarını Yalanladı

AK Parti MKYK Üyesi, 25 ve 26. Dönem Mardin Millet [...]

18 saat önce...

Pamukkale Üniversitesi Rektörü görevinden uzaklaştırıldı

​YÖK, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüs [...]

1 gün önce...

Mardinspor kendi renkleriyle sahada olacak!

Mardinspor eski başkanı İşadamı Süleyman Bölünmez, [...]

23 saat önce...

Artuklu'da Beslenme ve Diyet Merkezi Hizmete Başladı

Artuklu sağlıklı yaşamın değişmez unsurları olan, [...]

20 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN