30 ailenin bir yıllık emeği bir saatte kül oldu

30 ailenin bir yıllık emeği bir saatte kül oldu
15 Haziran 2019 Cumartesi Saat 13:29 0

Mardin’de 30 ailenin geçimini sağladığı 4 bin dönüm ekili arazı kıvılcımların sıçraması sonucu alev alarak bir saatte küle döndü. Köylüler, Savur ilçesine bağlı Karaköy’de 3 bin, Şenocak Köyünde ise bin dönüm ekili tarım alanının elektrik direğinden çıkan kıvılcımla yandığını ileri sürerek zararlarının karşılanmasını istedi. Yangını söndürmeye çalışan traktörlerden biri tamamen yanarken sürücüsü Kazım Şimşek de yaralandı.

İddialara göre elektrik direğinden kaynaklı çıkan kıvılcım buğday tarlasına düştü. Alevlerin kısa sürede büyümesi sonrası vatandaşlar itfaiye ekiplerine bilgi verdi. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri gelene kadar kendi imkanları ile yangını söndürmek istedi. Komşu köylerden yardıma gelen çiftçiler de traktörlerle yangın söndürme çalışmalarına katıldı.

Yangın söndürme çalışmalarına katılan bir traktör alevlerin ortasında kalarak küle döndü. Olayda bir traktör sürücüsü Kazım Şimşek yaralanırken, itfaiye ekipleri uzun uğraşlar sonucu yangını söndürdü.

Karaköy Muhtarı Yıldırım Süküt, “Elektriğin gidip gelmesi sonucu yaklaşık 3000 dönüm arazi bir anda küle dönüştü. Köylüler olarak anında müdahale ettik ama aşırı rüzgardan dolayı yetersiz kaldık. Elimizden geldiği kadar çalıştık ama bir şey yapamadık. Bir traktörümüz yandı bir kişi de yaralandı. Sayın cumhurbaşkanımızdan yardım istiyoruz. Yani bir an önce Tarım Bakanlığının devreye girerek yetkililerin gelip burada içinde bulunduğumuz hali kendilerinin kendi gözü ile görmesi lazım. Büyük bir mağduriyet içindeyiz. 30 kişinin emeği var burada. 30 ailenin bir yıl boyunca alınteri burada yangına dönüştü. 30 aile mağdur durumda lütfen sesimizi duyun.”dedi.

Tarlası yanan 30 kişiden biri olan Şeyhmus Süküt da yetkililerden yardım isteyerek, büyük bir harçla borçla ekip biçtikleri bir yıllık emeklerinin bir saatte yandığını söyledi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardin Milletvekili Mithat Sancar hastaneyle kaldırıldı

TBMM Genel Kurulu'nun bugünkü oturumunu yöneten Me [...]

1 gün önce...

Minik öğrencilerden Mehmetçiğe mektup yazıp dua etti

Midyat'a bağlı Erişti İlkokulunda eğitim gören 30 [...]

1 gün önce...

Sınır karakoluna havanlı saldırı

Nusaybin'de bulunan sınır karakolu Demirtepe'ye sı [...]

1 gün önce...

Yaman: Kısa Süre içinde 80 KM yeni asfalt yol yaptık

Mardin Valiliği ile Mardin Büyükşehir Belediye ba [...]

1 gün önce...

Nusaybin Belediyesine kayyum atandı

Nusaybin Belediye Başkanı HDP'li Semire Nergiz ile [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN