4 kişinin öldüğü Cizre'de hüzün ve gerginlik

4 kişinin öldüğü Cizre'de hüzün ve gerginlik
28 Ağustos 2015 Cuma Saat 19:48 0

ŞIRNAK'ın Cizre İlçesi'nde dün güvenlik güçleri ile PKK'liler arasında çıkan ve 2'si çocuk 4 kişinin yaşamını yitirdiği olayların ardından bugün ilçede kepenkler açılmadı. Olaylarda ölenlerden Cizre Devlet Hastanesi çalışanı Eyüp Ergen için meslektaşları, bugün iş bırakıp hastane önünde protesto gösterisi yaptı.

Cizre'de dün bir grup PKK'linin Nur Mahallesi'nde bulunan Garnizon Komutanlığı nizamiyesine roketatar ve uzun namlulu silahlarla ateş açtı. Askerler de teröristlere anında karşılık verince kısa süreli çatışma çıktı. PKK'lilerin açtığı ilk ateşle nizamiyede 3 asker yaralanırken, sokak aralarına kaçan PKK'lilerin yakalanması için bölgede operasyon başlatıldı.

Teröristler ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda Cizre Devlet Hastanesi Çocuk Servisi'nde hemşire olan 27 yaşındaki Eyüp Ergen, arıza gidermek için bölgede bulunan DEDAŞ çalışanı 39 yaşındaki Mesut Sanrı, olaylar sırasında roketatarın isabet edip çöken duvarın altında kalan 7 yaşındaki Baran Çağlı ile kurşunların isabet ettiği 10 yaşındaki Emin Yanaş, hayatlarını kaybetti. Olaylarda ölenlerin cenazeleri otopsi yapılmak üzere Diyarbakır Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

HASTANEDE HÜZÜN

Olaylarda ölen Cizre Devlet Hastanesi Çocuk Bölümü'nde hemşire olan Eyüp Ergen'in meslektaşları büyük üzüntü yaşadı. Hastanede bugün acil dışında hastalar kabul edilmezken, acil servis önünde toplanan hastane çalışanları, olayları protesto edip, gözyaşları döktü. Hastane personelinin protestosu sırasında bölgeye zırhlı araçlarla gelen polis ekipleri ile hastane çalışanları arasında zaman zaman gerginlik yaşandı. Gerginlik üzerine polis ekipleri bölgeden ayrıldı.

BAŞHEKİM: NÖBETTEN ÇIKIP EVİNE GİDİYORDU

Cizre Devlet Hastanesi Başhekimi Mehmet Erzen, hemşire Eyüp Ergen'in dün nöbet çıkışı evine giderken tek kurşunla başından vurularak öldürülmesinin tüm sağlık çalışanlarını derinden üzdüğünü söyledi.

Erzen, "Çalışma arkadaşlarımız sevilen sayılan, işine sadık, görevini layıkla yerine getirilen ender bir kişiydi. Halk dilinde söylediği gibi çocukların ağabeyiydi. Bir sağlıkçının görevi insana hayat vermektir. Acılarımız kelime ile ifade edilemeyecek kadar büyüktür. Buna kelime yetmez. Dileğimiz bu acıların bir daha yaşanılmamasıdır. Bütün sağlıkçıların başı sağ olsun. Canım kardeşimiz her zaman kalbimizde yaşayacaktır" dedi.

Esnafın bugün kepenk kapattığı Cizre'de polis ekipleri stratejik bölgelerde zırhlı araçlarla güvenlik önlemi aldı. Çatışmalara sahne olan Nur Mahallesi'nde dünkü olayların izleri bugün ortaya çıktı. Bazı araçların yakıldığı, ev ve işyerlerine roketatar ve mermilerin isabet ettiği görüldü. Kurşun ve roketlerin isabet ettiği binalarda hasar meydana geldi.

HDP HEYET YOLLADI

HDP Cizre İlçesi'nde meydana gelen olayları incelemek üzere Batman Milletvekili Ali Atalan, Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım ile MYK ve PM üyelerinden oluşan bir heyet gönderdi.

Cizre'de dün ölen 4 kişinin cenazelerinin Diyarbakır Adli Tıp Kurumu'nda yapılacak otopsilerinin ardından ilçeye getirilerek bugün toprağa verilmesi bekleniyor.


4 KİŞİ GÖZ YAŞLARI ARASINDA TOPRAĞA VERİLDİ

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde dün PKK'lilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda hayatını kaybeden Cizre Devlet Hastanesi Çocuk Servisi'nde hemşire olan 27 yaşındaki Eyüp Ergen, arıza gidermek için bölgede bulunan DEDAŞ çalışanı 39 yaşındaki Mesut Sanrı, olaylar sırasında roketatarın isabet edip çöken duvarın altında kalan 7 yaşındaki Baran Çağlı ile kurşunların isabet ettiği 10 yaşındaki Emin Yanaş'ın cenazeleri Diyarbakır Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsinin ardından öğleden sonra ilçeye getirildi. 4 kişinin cenazelerinin yanı sıra Dicle Nehri'nde önceki gün boğularak ölen 13 yaşındaki Yılmaz Ruvanas'ın da cenazesi de getirilip, birlikte taşındı.

Ambulansla getirilen cenazeler İdil Caddesi üzerinde binlerce kişi tarafından karşılandı. Nusaybin Caddesi üzerinde omuzlara alınan cenazeler Asri Mezarlığa kadar taşındı. Tabutların üzerine PKK flamaları örtülürken, Abdullah Öcalan lehine, hükümet aleyhine sloganlar atıldı. Mezarlıkta Cizre Devlet Hastanesi çalışanları, çalışma arkadaşları Eyüp Ergin'in cenazesini beyaz önlükleriyle karşıladı.

Cenaze törenine HDP Şırnak Milletvekilleri Faysal Sarıyıldız, Aycan İrmez, Ferhat Encü, SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden ile binlerce kişi katıldı. Olaylarda ölen 4 kişi daha sonra gözyaşları arasında yan yana toprağa verildi.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Su kuyuların elektriği kesildi, hayvanlar telef olmak üzere

Nusaybin'e bağlı kırsal Doğuş Mahallesinde su kuyu [...]

1 gün önce...

Tepki çeken görüntü! 'Bu rezilliği gören yok mu? '

Mardin'de şehir içi ve ilçeler arası toplu taşıma [...]

1 gün önce...

Köylülerin feryadı: Bir damla suya hasret kaldık

Mardin’de borç iddiasıyla kırsal mahallelerin elek [...]

1 gün önce...

Mardin Korona için teyakkuza geçti

“Normalleşme” sonrası vaka sayısında büyük bir art [...]

1 gün önce...

Susuz kalan köylülerin hayvanları telef olmak üzere

Mardin’de hayvancılıkla uğraşan bir vatandaş, Dicl [...]

14 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN