52 İşçiye taksitlerle 50 milyon borç ödenecek

52 İşçiye taksitlerle 50 milyon borç ödenecek
27 Ekim 2014 Pazartesi Saat 18:20 3

Mardin Büyükşehir belediyesi eski dönemlere ait olduğu öğrenilen 52 işçinin alacaklarını ödemek üzere alacaklılarla protokol imzaladı.

Protokol gereği, 8 milyon alacağı bulunan 52 işçi için asıl alcakları ve bu alacaklarına işleyen yasal fazin yüzde 25'nin ödeneceği, bu alacaklardan da yüzde 70'inin peşin ödeneceği, geriye kalan alacakları da 12 ay taksitle ödeneceği belirtildi.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Toplantı salonunda düzenlenen törende konuşan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, her ay düzenli bir şekilde iller bankasından personel maaşları giderlerinin gönderilmesine rağmen Mardin Belediyesi'nin işçilerin parasını ödemeyerek mağduriyet yarattığını belirtti.

AKP yönetimi döneminde Mardin Belediye Başkanlığının işçilerin alacakları için Vakıf Bank'tan 33 milyon çekildiğini hatırlatan Türk, bu paranın faiziyle birlikte 42 Milyon liranın geri ödemesinin yapılmadığını bu ödemeyi kendilerinin yapacağını söyledi.

Bunun yanında 52 işçinin alacağı olan 8 milyon liranın ise ödenmediğini toplamda 50 milyon lira borç ödeyeceklerini ifade eden Türk," Bundan dolayı da işçilerimiz çok büyük bir mağduriyet yaşamıştır." dedi.

Ortak bir duyarlılık ile belediyeyi düşünerek adım attıklarını bu konuda emeklerinden ve faizlerinin büyük bir kısmından feragat eden işçilere teşekkür ettiğini belirten Türk şöyle konuştu:

"Biz temsilcilerimizle yaptığımız görüşmüşler sonucunda şu anda haklarının yüzde 70'ini peşin geri kalan yüzde otuzunu da 12 ay taksitle ödemeyi taahhüt ettik. Bu konuda biz uzlaşı sağladık. Yine geri kalan kısımla ilgili yüzde 25'lik faizi aynı şekilde ödemeyi taahhüt ettik. Umuyoruz ki bundan sonraki dönemlerde emekçilerimizin hakkını hukukunu sağlıklı daha doğru bir şekilde ele alacağız ve onların mağduriyetlerinin önüne geçeceğiz. Biz bugün 50 milyonluk parayı belediye olarak bundan sonra ödemesini gerçekleştireceğiz. Şu anda protokol yaptığımız bu ödemeyi kesinleştirdiğimiz arkadaşlarımızın sayısı da 52'dir."

Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Februniye Akyol Akay ise kendilerinin geçmiş belediyelerden kalma büyük bir külfetle karşılaştıklarını belirterek "İşçilerimizin alacaklarının ödenmemesi sonrasında oluşan bu külfeti ödememiz bizi onurlandırdı. Çünkü emekçi kardeşlerimizin hakkını verme onuruna vesile olduk. Aynı şekilde işçi arkadaşlarımızın duyarlılığından dolayı teşekkür ediyoruz" dedi.

İşçi temsilcisi Mehmet Balinan da protokolde emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Türk, Akyol ve işçi temsilcileri tarafından protokol imzalandı.


YORUMLAR :::

 1. Şeyh
  29 Ekim 2014 Çarşamba Saat 16:37 CEVAPLA
  Ömer desteksiz atıyorsun. Sana göre herkes hırsız. Herkes yolsuz. Biraz kafanı kaldır at önyargılarını geçmiş belediyenin yaptığı iyi işleride gör. Gör oto gar. Gör mezbahayı. Gör belediye garajını. Gör evlenme dairesini. Gör Toki nin yaptığı ve yeni yükselen 1452 konutu . Gör SIT Alanı tarihi dönüşüm çalışmaları ve alt yapı çalışmalarını.
  ( bunlar eski belediyenin katkı ve desteği ile oluyor);Gör gecekondu mahallelerine döşenen km lerce parke taşını. Gör katı çöp istasyonunu. Cezaevi altı mezbeleliğinin nasıl temizlendiğini gör. Ideolojik tutumun hakikatleri görmeni engellemesin. Zaten yöneticilik yapan herkese kolayca yafta yapıştırılıyor. Insaf ,akıl, vidan ve izan diyoruz.
 2. Ömer
  29 Ekim 2014 Çarşamba Saat 13:12 CEVAPLA
  geçmiş dönem kadar belediyeye verilen mali ve parasal destekler hiç tarih boyunca verilmedi. Ama adamlar ne yaptılar sadece ceplerini doldurdular. Arsa, araba, dükkan ve daireler aldılar.Memleketi batırdılar memleketi. Hırsızları ve onların yardakçılarını tarih unutmayacak.
 3. Önder
  29 Ekim 2014 Çarşamba Saat 02:37 CEVAPLA
  Bu ödenen para zaten bankada hacizliydi. Haczettikleri parayı almış oldular cabası gecikme faizi aldılar. Sayın Türk sürekli geçmişi eleştireceğine bu şehrin gelirinin artması için çabalasın gelir arttıkça belediye geliride artar. Geçmişin ekonomik sıkıntıları hep belediyenin önündeydi. 2013 te ödenen işçi parası 25 yıllık biriken borçlu.Geçmişe küfredeceğine bir mum yak. 6-8 Ekim olayların tahribatının giderilmesi gerekirken hala geçmişe enkaz edebiyatı yapmak doğru değil. Türkiye'de belediyecilik bu şekli ile gidiyor. Seçildikten sonra Geçmişten gelen borçları hem yapılandırılıp ödeyeceksiniz hem hizmet yapacaksın. Şartlar böyle. Kimsenin elinde sihirli değnek yok. Beğenmiyorsanız başkan olmayın. Niye Mardin Belediyesi 30 yıllık 30 trilyon mukabilinde vergi borcu da ödedi. Bu niye ifade edilmiyor? Yapılan işleri takdir edin ki takdir göresiniz. Aklı Selim eleştiri ve yönlendirmelere eyvallah. Ama şeytan taşlar gibi geçmişe küfretmek kimseyi kurtarmaz.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Doktorun gözünden Kovid-19 ile mücadelede

Mardin Devlet Hastanesi uzman doktorlarından Gamze [...]

7 saat önce...

Yaralı at yol kenarına terk edilmiş halde bulundu

Savur ilçesinde yol kenarına terk edilmiş yaralı a [...]

1 gün önce...

Yeğenine cinsel istismarda bulunan şahıs tutuklandı

Kızıltepe ilçesinde, 16 yaşındaki yeğenine cinsel [...]

1 gün önce...

Başkan Erdem'den Başkan Şahin’e Plaket

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, Midyat Sokak [...]

1 gün önce...

Tedbirlerine uymayan işçi tazminatsız kovulabilir

Kanuna göre işveren işçilerini koronavirüse karşı [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen

Ergenlik Döneminde Beslenme

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Nefes Zamanı…

4
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Korona Deyip Geçmeyin!

5
A.Vahap Kaya
A.Vahap Kaya

Nezaket

6
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Arabuluculuk Kurumu ve Kavramı 

7