6 gün aradan sonra şartlı geçiş

6 gün aradan sonra şartlı geçiş
09 Temmuz 2014 Çarşamba Saat 16:19 0

İHH'nın Suriye'nin Kamışlı ve Cezira'daki Kürtlere gönderdiği yardım malzemesini taşıyan 7 tırlık yardım konvoyuna 6 gün arasından sonra, Kızıltepe ilçesindeki Şenyurt Sınır Kapısından Suriye'ye geçişine şartlı olarak izin verildi. Geçişlere konvoya eşik edecek ve yardımları dağıtacak İHH gönüllülerine ise izin verilmedi.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı'nca Suriye'deki Kürt bölgelerine ulaştırılmak üzere yola çıkan 27 tırlık yardım konvoyundan 20’i Kobani ve Afrin Bölgesine ulaştırılırken Cezire bölgesine gönderilen 7 tırlık konvoy ise 6 günden beri bürokratik engellerden dolayı Şenyurt Sınır Kapısında bekletiliyordu.
Hazırlanan insani yardım malzemesini taşıyan ve Şenyurt Sınır Kapısında bekletilen yardım konvoylarında bozulma riski taşıyan süt ve çocuk mamasının da bulunması tepkilere sebep olmuştu.
İHH İnsani Yardım Vakfı Mardin Temsilcisi Mehmet Timurağaoğlu, Diyarbakır'da genel merkezce yapılan yardım kampanyası kapsamında Suriye'nin Afrin, Kobani ve Cezira bölgelerine gönderilmek üzere 27 yardım tırı hazırlandığını, bu tırlardan 7'sine Şenyurt geçiş noktasından gecikmeli de olsa geçiş yapılmasına izin verildiğini söyledi.
Sadece yardımların geçişlerine izin verildiğini aktaran Timurağaoğlu, izin çıkmadığı için gönüllü heyetin Suriye'ye gidemediğini bildirdi.
İHH’nın Kızıltepe Şenyurt Sınır Kapısındaki yardım konvoyuna eşlik edecek gönüllü listesinde şu isimler vardı:
“Rojova Koordinasyonundan Hüseyin Durmaz, İnşaat Mühendisler Odasından Turan Kapan, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odasından Abdullatif Aykal, Özgür-Der’den Mehmet Deniz, Mazlum-Der’den Ahmet Akçay, Diyarbakır Belediyesi Meclis Üyesi Muhammet Akar, İHH Gönüllerinden Abdurrahman Ceylan, Ahmet Akgül, Abdurrahman Ergün, Hüseyin Büyükfırat, Nevzat Çiçek ve Mehmet Alver”YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Belediyeden Çocuklara Özel Şenlik

Artuklu Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı çocukla [...]

1 gün önce...

Her mahalleye özel kurs

Artuklu Belediyesi’ne bağlı mahalle konakları ve b [...]

1 gün önce...

Bölge halkının % 80’i Diyarbakır annelerini destekliyor

Temel Strateji Araştırma Merkezi Başkanı Abdurrahi [...]

1 gün önce...

Bir kayyum haberi de Eskişehir'den geldi

Eski CHP'li yöneticiler Rabia Akman ve Butay Erdoğ [...]

1 gün önce...

Mardinli Hastanın karaciğeriyle hayata bağlandı

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde karaciğer yetmezl [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN