74 gün sonra ilk cuma coşkusu

74 gün sonra ilk cuma coşkusu
29 Mayıs 2020 Cuma Saat 14:59 0

MARDİN’de 32’si tarihi cami olmak üzere 180 camide yapılan dezenfekte ve temizlik çalışmalarından sonra cuma namazı büyük bir coşku ile kılındı. 800 yıllık Kasımiye Medresesinde kılınan Cuma namazına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Mardin’de iki ilçede stadyumda kılınan Cuma namazına vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği gözlendi. Korona virüs salgını nedeni ile yaklaşık 74 gündür camiye gidemeyen cemaat, ilk cuma namazında coşku içinde bir araya geldi.Tarihi camilerde ve bir çok alanda cuma namazını kılan cami cemaati, duygusal anlar yaşadı.Bir araya gelen cemaat, cuma namazını coşku içinde eda etti. Öğle saatlerinde ise seccadeyesini alarak camiye gelen vatandaşlar sosyal mesafe kuralları nedeniyle cami avlusuna sığmadı. Bazı vatandaşlar cami çevresindeki yeşil alanlar bazı vatandaşlar ise cami duvarı ve müftülük binası yanında namaz kıldı. Cami önlerinde görev yapan polis ekipleri maskesiz camiye gelenleri uyardı.

Sadık Yay Camisinde il Müftüsü İsmail Çiçek tarafından kılınan Cuma namazına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. 

"Tüm Türkiye'de olduğu gibi Mardin'de de camilerin yeniden ibadete açılıyor olması bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir. Rabb'im bundan sonra hiçbir vesileyle bizleri camisiz, ezansız ve cemaatsiz bırakmasın." diyen Müftü Çiçek, tüm Türkiye'de olduğu gibi Mardin'de de kurban kestiklerini dile getirdi.

Koronadan sonra ilk cuma namazını kılan vatandaşlardan Ali Kılınç yaşadığı mutluluğu “Güzel bir aydan sonra güzel bir güne daha kavuştuk. Sanki bir daha Cuma namazı kılamayacak gibi hissediyordum. Allah’a şükürler olsun ki bu günleri görebildik.”dedi.

Sıcaktan bunalan bazı vatandaşların gölgelik ve ağaç gölgelerini tercih ettiği görüldü. Kentteki birçok camide de benzer yoğunluklar yaşandı.

Vatandaşlar, bu manevi atmosferi yeniden yaşadıkları için çok mutlu olduklarını manevi olarak duygusal anlar yaşadıklarını ifade ettiler.

Ömerli Stadyumu'nda cuma namazı eda edildi

Ömerli Stadyumu da namaz kılınan alanlar arasında yer aldı. Sosyal mesafe kuralına göre stadyumda saf tutan Mardinliler, Kovid-19 tedbirlerine uygun şekilde cuma namazını kıldı, dua okudu.

YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardian Mall AVM'de sona gelindi

Dekinsan Grup ve Sinanoğlu Group yatırım ortaklığı [...]

1 gün önce...

Otomobil ile hafif ticari araç çarpıştı

Derik ilçesinde, otomobil ile hafif ticari aracın [...]

1 gün önce...

Mardin - Van arası artık üç saat daha yakın!

Mardin, Batman ve Siirt illerinin Van ile ulaşım m [...]

14 saat önce...

Vali Demirtaş, Ömerli'de İncelemelerde Bulundu

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, göreve başladıktan [...]

6 saat önce...

Karayolunda Tuzaklanan Patlayıcı ele geçirildi

Mardin İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin yapmış [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN