75 yaşındaki emekli öğretmenin Kur'an'ı öğrenme aşkı

75 yaşındaki emekli öğretmenin Kur'an'ı öğrenme aşkı
05 Eylül 2017 Salı Saat 13:05 0

Midyat ilçesinde 75 yaşındaki emekli öğretmenin Kur’an'ı öğrenme ve okuma aşkı görenleri imrendiriyor.

Midyat’ın merkez A. Kadir Şimşek Camii cemaatinden 75 yaşındaki emekli öğretmen ve idareci Hacı Cemil Fidan’ın Kur’an'ı öğrenme ve okuma aşkını görenler Fidan’ı takdirle karşılıyor.
Kur’an okumayı öğrendiği çok duygulu olduğunu belirten Fidan’ın Kur'an okurken heyecandan ve sevinçten bazen ağlaması çevresindekileri hem imrendiriyor hem de duygulandırıyor.
Çeşitli sebeplerden dolayı şimdiye kadar Kur'an-ı Kerim'i öğrenemediğini, ömrünün son demlerinde bu güzel duygunun kendisine nasip olduğu için çok sevinçli olduğunu belirten Fidan, cami imam-hatibi Cevat Hoca'nın da büyük katkısıyla 2 ay gibi kısa bir süre zarfında orta seviyede Kur’an-ı tekrardan öğrenip okuduğunu söyledi.

“Çok öğrenmek istedim ama kimse yardımcı olmadı”
Çocukluk yıllarında Kur’an'ı biraz öğrendiğini ancak daha sonra ilgisizlikten unuttuğunu ve daha sonraları ise öğrenmek istemesine rağmen o zamanki imam ve arkadaşlarının yardımcı olmadığını ifade eden Fidan, şunları söyledi:
“Ben 21 yıl Ali İhsan Kalmaz(eski adı) İlkokulunda müdürlük yaptım ve oradan emekli oldum. Hocalarımız ve vaizlerimiz Kur’an öğrenmenin çok faziletli ve sevap olduğunu söylüyorlardı. Ben de öğrenmek için hocaya geldim Kur’an öğrenmek için Cami imam hatibi Cevat Hoca’ya başvurduğumda seve seve öğreteceğini ve yardımcı olacağını söyledi. Allah razı olsun. Çok kişiye söyledim ama içtenlikle sadece Cevat hoca bana yardımcı oldu. İnşallah kısa zamanda Kur’an'ı tam öğreneceğim. Hz. Ali’nin (r.a) deyimiyle, 'Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum.”

“Allah’ın kelamını öğrendiğim için yeniden doğmuş gibiyim”
Kur’an'ı okurken ara ara duygulanıp hıçkıra hıçkıra ağlayan Fidan amca, Allah’ın kelamı Kur'an-ı Kerim'i okuduğu zaman kendini adeta yeniden doğmuş gibi hissettiğini, kendini tanımaya başladığını söyledi.
Kur’an aşığı Fidan amca, gözyaşları içerisinde, “Allah’ın kelamını öğrenmek beni çok heyecanlandırıyor. Çok sevindim öğrendiğim için. Yeniden doğmuş gibiyim. Heyecandan ağlamak istiyorum ve ağlıyorum. Kur’an aşkı ve öğrenme heyecanından kendimi tutamıyorum. Bu heyecanla inşallah Kur’an'ı tam öğreneceğim.” ifadelerini kullandı.

“Kur’an'ı öğretmek bizim asli görevimizdir”
Hz. Muhammed'in, "Sizin en hayırlınız, Kur’an'ı öğrenen ve öğreteninizdir” hadisini hatırlatan caminin imam hatibi Cevat Turgut ise “Sadece imam olduğumuz için değil, genç yaşımızdan beri Kur’an öğretmeyi asli bir görev olarak görüyoruz. Bu, tüm Müslümanların görevidir. Öğrenmek için gelen tüm kardeşlerimize seve seve yardımcı oluyoruz ve öğretiyoruz. Cemil Hocamız da aşkla başladı ve inşallah aşkla bitirecek. Ömrünün son demlerinde Allah gönlüne nakşetti. Bu yaşlı haliyle bu işe koyuldu. Aşkla ve heyecanla, Allah’ın kelamı Kur’an'ı çok sevdi. Rabbim bizi de onu da her iki dünyada aziz eylesin. Ve tüm Müslümanlara izzet ve şeref nasip eylesin.” şeklinde konuştu.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EĞİTİM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Başkanlar gözaltında Üç belediyeye terör operasyonu

Mardin'in Savur, Derik ve Mazıdağı ilçelerinin HDP [...]

1 gün önce...

Terör operasyonunda 10 kişi gözaltına alındı

MARDİN'de terör örgütü PKK/YPG propagandası ile ya [...]

1 gün önce...

Rektör Özcoşar’dan Nusaybin MYO kararı

MAÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, , 2015 yılı [...]

1 gün önce...

Mardin’deki FETÖ soruşturmasında 7 kişi tutuklandı

Mardin merkezli 10 ilde düzenlenen FETÖ soruşturma [...]

1 gün önce...

Feci şekilde can verdi

Mardin'de bir kişi kendi evinin enkazı altında fec [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN