87 yıl Hıristiyan yaşadı, Müslüman gibi gömüldü

87 yıl Hıristiyan yaşadı, Müslüman gibi gömüldü
30 Haziran 2012 Cumartesi Saat 12:36 3

Kilise cenaze arabası, görevli din adamı, salon, tabut ve mezarlık yeri için 8 bin lira isteyince, Anna Taşçıyan babasını toprağa Müslüman gibi verdi

Taşçıyan, “Cenaze namazında çok güzel dualar okundu. Cemaat ‘Amin' dedi, ben ‘Amen'. Ne fark eder ki? Dua duadır, toprak toprak” dedi

AGOS Gazetesi dünkü sayısında çarpıcı bir insan hikayesine yer verdi. Haberde inançlı bir Hıristiyan olan 87 yaşındaki Kayserili Harutyun Kambarizoğlu'nun kilisede yapılacak cenaze töreni için 8 bin lira istendiği, ev hanımı olan kızı Anna Taşçıyan'ın ise bu parayı ödeyemediği için babasının cenazesini İslami usullere göre defnettiği anlatılıyordu. Harutyun Kambarizoğlu'nun cenaze namazı 18 Haziran günü, Göztepe Camii'nde öğle namazını mütakip kılınmış, cenaze Fatihalar eşliğinde Ümraniye Hekimbaşı Mezarlığı'na gömülmüştü.

‘BABALAR GÜNÜ'NDE KAYBETTİM'
Anna Taşçıyan Habertürk Gazetesi'ne konuştu: “Babamı Babalar Günü'nde kaybettim. İslami usullere göre de toprağa verdik. İçim huzur dolu. Çünkü babamın her duaya saygısı vardı. Dua dua, toprak topraktır. Hiçbir rahatsızlık duymuyorum. Depremler, kazalar nedeniyle cenazesine kavuşamayan nice aileler var. Allah nasip etti, babamın mezar yeri belli. Duayla, sevgiyle orada yatıyor.''

‘HİÇ RAHATSIZ DEĞİLİM'
Anna Taşçıyan sözlerini şöyle sürdürdü: “Ölümünden sonra çektiğim acıları görse, ‘Kızım niye kendini bu kadar yıpratıyorsun?' derdi. Ben de isterdim, babamı bildiğim usullere göre defnedeyim... Ama imkanlar elvermedi. Ancak İslami usüllere göre defnettiğim için de hiç rahatsız değilim. Cenaze namazında çok güzel dualar okundu. Hocanın söylediklerini dinledim. Cemaat ‘Amin' dedi, ben ‘Amen.' Ne fark eder ki? Babamı mezara koyduğum anda her şeyin boş olduğunu anladım.''

PATRİKHANE: HABERİMİZ YOK
Kilise yöneticilerinden Oşin Mumcuyan, “Kendilerine Patrikhane'nin tarifeleri hakkında bilgi verdik. Yapabileceğimiz bir şey yoktu'' dedi. Patriklik Ruhani Meclis Başkanı Tatul Anuşyan ise “Cenaze ortada kalmaz, yeter ki haberimiz olsun, haberimiz yoktu'' diye konuştu.

CENAZE MASRAFLARI İÇİN 8 BİN LİRA İSTENDİ
Üsküdar'daki Surp Garabed Ermeni Kilisesi'nden cenaze arabası, din adamı, salon, tabut ve mezarlık yeri için 8 bin lira istendi. Eşi kuyumcu işçisi, kendisi ev hanımı olan Anna Taşçıyan'ın taksit isteği de reddedildi. “Patrikhane de bir şey yapamaz” denildi. Taşçıyan olanları şöyle anlattı: “Çok çaresiz hissettim. Darülaceze cenazenin bir an önce alınması gerektiğini, eğer istersek cenazeyi kendilerinin kaldırabileceğini söyledi. Başka çarem de yoktu. Kabul ettik. Çok içten, sevgi dolu bir tören oldu.''YORUMLAR :::

 1. musa bobur
  10 Temmuz 2019 Çarşamba Saat 03:22 CEVAPLA
  allah rahmet eylesin
 2. Mihran Kambarizoğlu
  06 Temmuz 2012 Cuma Saat 23:17 CEVAPLA
  Bu haber yanlış bilgilendirmelerle dolu.
  İşin aslı Anna Taşçıyan tarafından anlatılardan oldukça farklı detaylar içermekte.
  Burada doğru olan ise Ermeni asıllı bir vatandaşın vefatı sonrası ailesi kiliseye baş vurduğunda ve hazırlıksız yakalandık defin işlemini yapın o arada tedarik edip akabinde ücreti takdim edelim dediği halde, kilisedeki yetkililerin yardımcı olmamalarıdır.
  Oşin adlı yetkili tüm öneri ve tekliflere yapamayız olmaz gibi olumsuz yanıtlar vererek patrikhanenin de bir şey yapamayacağını belirtip aileyi madur bir şekilde yollamıştır.
  Buna karşın Darülacize ve diyanete bağlı tüm görevliler seferber olarak ve son derece insani yaklaşımla yardımcı olmuşlardır.
  Bir azınlık cemaati ferdi vefat ettiğinde ailesinin defin sonrası da tedarik imkanı olmayacak bir maddi yetersizliği olabilir.
  Burada önemli olan patrikhanenin bağlı kiliselerindeki yöneticilerin o makamlarda ne iş yaptıklarıdır ?
  Patrikhane bu meyanda kiliselerdeki din adamlarını ve idare heyetlerini neden cemaate davranışları konusunda denetlemez ve gerekli önlemleri almaz ?
  Burada işini yapmayan olarak ben başta bulunan makamı bilirim(Patrikhane).
  Ermeni cemaatinin de silkinip, bize neler oluyor ? biz nasıl bir patrikhaneye bağlıyız ? yarın vefat eden bir yakınımız olunca mezar yeri için 7000 TL mezarlık kapısından giriş ücreti olarak 600 TL ve ainler ile nakil gibi başka da masrafları karşılayamazsak cenazemizi çöpe mi atmamız önerilecek diye düşünmeleri lazım.
  Mevcut uygulama asla kabul edilebilir bir uygulama değildir.
  Bu konunun sürekli ve sonuna kadar amansız takipcisi olmaya da kararlıyım.
  Umarım bu takibi yapacak başka duyarlı azınlık mensupları da bağlı oldukları toplumun böylesi herkesi ilgilendiren ve bir gün etkileyeceği kaçınılmaz olan konuda duyarlı ve takipçi olurlar.
  Saygılarımla.
  Mihran KAMBARİZOĞLU
  Yeldeğirmenli Artin Ustanın oğlu
 3. abdullah hassan
  01 Temmuz 2012 Pazar Saat 11:05 CEVAPLA
  işte islam bu kadar farklı oysaki diğerleri hiç bir zaman gerçek yüzlerini göstermezler hele hele parayı malı mülkü ve insanları hakikatlerden uzak tutmaya çalışan .............lar ancak bu şekilde ortaya gün yüzüne çıkarılırlar. yaşasın isam öğretisi sonuçta başka da olsa o elbette ki adem (a.s) dan kardeşimiz yapılması gerekendir . yaşasın islamın hakikat ve hoşgörüsüne ..............

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

ETKİNLİKLER HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

İmam Hatipliler, Mezunlarla Buluştu

Mardin Önder İmam Hatipliler Derneği, her yıl gel [...]

1 gün önce...

Ömerli'de ana güzergahta çalışmalar sürüyor

Ömerli Belediyesi ilçenin daha yaşanılır, daha mod [...]

1 gün önce...

Derik te Muhtarlar Günü kutlandı

Derik İlçesinde 19 Ekim Muhtarlar Günü düzenlenen [...]

1 gün önce...

Yıldırım düşme anı kameraya yansıdı

Nusaybin ilçesinde, yağmurun ardından bir eve yıld [...]

1 gün önce...

Genç antrenör Mardin Büyükşehir ile anlaştı

Kocaeli'nin genç ve başarılı antrenörlerinden İbra [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar