AK Parti'den Ahmet Türk İtirazı

AK Parti'den Ahmet Türk İtirazı
12 Nisan 2019 Cuma Saat 15:54 3

AK Parti Mardin İl Başkanlığı, Ahmet Türk’ün “hasta ve yaşlı olduğu, belediye başkanlığı görevini yapamayacağı’ gerekçesiyle İl Seçim Kurulu’na başvuru yaptı.

HDP’li Ahmet Türk hakkında AK Parti Mardin İl Başkanlığı tarafından verilen itiraz dilekçesinde “Ahmet Türk KHK’li değilse de eylemleri KHK kapsamındadır” diyerek itiraz etti.

AK Parti Mardin İl Başkanlığı tarafından İl Seçim Kuruluna yaptığı başvuru da HDP’nin 31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 56,24 oy alarak Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Ahmet Türk’ün “KHK ile görevinden alındığını” yazarak mazbatanın ikinci en fazla oyu alana yani yüzde 38,53 oy alan Mehmet Vejdi Kahraman’a verilmesini istedi.

İl Seçim Kurulu, başvuruyu reddetti; ancak Türk’e mazbatasının verilip verilmemesi konusunda kararı YSK’ye bıraktı.

AK Parti ikinci sefer İl Seçim Kuruluna yaptığı başvuruda bu kez Ahmet Türk’ün “hasta ve yaşlı olduğu, belediye başkanlığı görevini yapamayacağı” gerekçesiyle mazbatanın kendi adaylarına verilmesini istedi.

Başvuru dilekçesinde, HDP’li Ahmet Türk’ün 16 Kasım 2016’da İçişleri Bakanlığı tarafından geçici olarak görevden uzaklaştırılması belirtilerek, söz konusu durumun mazbatayı alarak göreve başlamasına engel teşkil ettiği savunuldu. Türk hakkında devam eden 14 ayrı dava, kovuşturma ve soruşturmadan işaret edilerek, “Ahmet Türk hakkında verilen geçici kararda özetle; Ahmet Türk’ün Belediye başkanlığı görevini yürüttüğü dönemde ‘ihaleleri terör örgütüne müzahir kişi ve firmalara verdiği, belediye iştirak ve müesseselerine usulsüz kaynak aktardığı, terör örgütü yapılanmasını istihdam ettiği vs nedenlerle terör örgütüne destek sağladığı sebepleri ile idari inceleme neticesinde eylemleri sübut bulmuş olup, bu hususta gerek adli gerekse idari, soruşturması devam etmektedir. Ahmet Türk’ün mazbatayı alarak göreve başlaması gerek Anayasa gerek Belediye Kanunu ve gerekse de seçim kanunu gereğince mümkün olmayıp, Mardin İl Seçim Kurulunun ‘yasa gereği kamu görevlisi olan Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu sırada 692 ve 697 Sayılı KHK veya başka KHK gereğince KHK’ye eklenmek ve ekli listede açıkça ismi belirtilmek suretiyle kamu görevinden çıkarıldığına dair bir tespit bulunmadığı, Ahmet Türk’ün 692 ve 697 Sayılı KHK kapsamında kamu görevinden çıkarılanlar arasında olmadığı anlaşıldığından itirazın reddine’ şeklindeki kararı usul ve yasaya aykırıdır. İtirazımızın kabulü ile Mardin İl Seçim Kurulu'nun itirazımızın reddine dair kararının kaldırılmasına ve partimiz adayı Mehmet Vejdi Kahraman’a mazbatanın verilmesine karar verilmesi gereklidir. Ahmet Türk 692 ve 697 Sayılı KHK’lar ile görevden uzaklaştırılmamış olsa dahi eylemleri iş bu KHK’lılar kapsamındadır. Ahmet Türk’ün terör örgütü ile iltisaklı ve irtibatlı şahıslardan olduğu aşikardır. Durumunun elverişli olması halinde tekrar tutuklanarak cezaevine gönderileceği aşikardır. İş bu halde kamu hizmeti kesintiye uğrayacaktır” ifadelerine yer verildi. Türk’ün sağlık durumunun cezaevinde kalamayacak derecede kötü olmasından dolayı belediye başkanlığını yapmasının sakıncalı olduğu iddia edilen dilekçede, “Terör yönünden kritik bir bölgede bulunan Mardin’in belediye başkanlığını layıkıyla ne derece ifa edebileceği kuşkuludur. Ahmet Türk’ün sağlık durumu Mardin Belediye Başkanlığı gibi zor bir görevi ifa edebilecek derecede iyi ise tekrardan tutuklanması ile cezaevine konulması söz konusu olacaktır” denildi.
YORUMLAR :::

 1. Mehmet
  13 Nisan 2019 Cumartesi Saat 00:29 CEVAPLA
  Hani neredeyse yüzde 56 oy verenleri de hapse koyun diyecekler
 2. Ğursi
  12 Nisan 2019 Cuma Saat 17:29 CEVAPLA
  İtirazı olan seçildikten sonra değil; adaylık kesinleşmeden yapar. Ak Partililerin yaptığı da kepazeliktir. Seçimle alamadıklarını ayak oyunlarıyla almaya çalışıyorlar. Utanç verici bir durum.
  • Yusuf
   14 Nisan 2019 Pazar Saat 14:45 CEVAPLA
   Bravo!

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

İlköğretim haftası Midyat’ta törenle açıldı

2019-2020 Eğitim öğretim yılı açılışı ve ilköğreti [...]

1 gün önce...

İşte EYT’de son durum

Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili son dakika [...]

1 gün önce...

Okula yeni başlayan çocuklara hediye

Mardin'de okullar açıldı. Birçok çocuk da ilk kez [...]

1 gün önce...

Nusaybin Kültür Sanat Festivali konserle sona erdi

Nusaybin Belediyesi tarafından organize edilen Kül [...]

1 gün önce...

Hasta yakınlarına aşure ikramında bulundular

Muharrem ayı dolayısıyla aşure günü etkinlikleri s [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN