Anadil Günü nedeniyle mesaj yayımladılar

Anadil Günü nedeniyle mesaj yayımladılar
21 Şubat 2016 Pazar Saat 16:48 1

Her yıl 21 Şubat'ta kutlanan Ana Dil Günü Nedeniyle Mardin Büyükşehir Eş Başkanları ile Kızıltepe ÇEV-GÖN Başkanı Menduh Çakar günle ilgili birer kutlama mesajı yayımladılar.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Ahmet Türk ve Februniye Akyol Akay, 21 Şubat Dünya Anadil Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Eş Başkanların Kürtçe ve Türkçe yayınladığı mesaj şöyle:

Dil, insan yaşamını toplumsallaştıran ve anlamlı kılan en önemli araçların başında gelir. Yüzyıllar boyunca doğadan süzülerek oluşturulan dil, toplumun tüm kutsallıklarını ve deneyimlerini içerisinde barındırır. Dolayısıyla dilin yasaklanması demek tüm insan yaşamının yasaklanması demektir. Anadiliyle düşünemeyen, konuşamayan ve yaşayamayan her toplum değerlerinden ve tarihinden uzaklaşarak yok olmaya mahkumdur. Bu nedenle diyoruz ki dilin yasaklanması aynı zamanda insanlığın soykırımı ve tarihin yok edilmesidir. Her dil insanlık tarihinin bir rengidir. Genelde Mezopotamya özelde ise Mardin kentimiz farklı dillerin bir arada yaşadığı rengarenk bir cennet bahçesidir. Bu da farklı dillere sahip toplumların onurlu bir yaşamı bir arada yaşama kültürüyle kurabileceğinin kadim ve güzide örneğidir. Bu inanç ve bilinç ile Dünya Anadil Günü bütün halklara kutlu olsun diyoruz."

Eş Başkanların Kürtçe açıklaması: "Yek ji amurê jiyana mirov û civakê dike yek û watedar dike ya herî sereke ziman e. Zimanê her civakê bi sal û zeman ji xwezayê dilop dilop tê avakirin û hemû pîroziyên civakê di nava xwe de dihevine. Qedexekirina ziman qedexekirina hemû jiyana mirov û civakê ye. Civaka kû bi zimanê xwe nefikire ne axive û jiyan neke ew civak wê teqez ji nirxen xwe û giyana diroka xwe dûr bikeve û winda bibe. Ji ber ve yekê em dibêjin qedexekirina ziman qirkirina civakê û diroka mirovahiyê ye. Her ziman rengeki diroka mirovahiyê ye. Bi gelemperî erdnîgariya Mezopotamya û teybetî ji warê qedîm Mêrdîn ji bo zimanên cuda weki bihûştekî pirreng e. Ev mînak ji li me dide nîşandan kû civakên xwedî zimanên cuda ne dijminên hev in û dikarin bihevre jiyanek bi rûmet avabikin û jıyan bikin. Bi ve bîr û baweriyê em roja zimanê dayîkê li hemû gelên cihanê pîrozdikin."


Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Menduh Çakar ise, 21 Şubat Uluslararası Anadil Günü nedeniyle yayımladığı mesajından şu ifadeleri kullandı: "Halkların kardeşliği için, barışın yeşermesi için, savaşsız günler için “ana dil” gerekli ve olmazsa olmazımızdır. Ana dil en büyük haktır. Ana dilde konuşmak ana dilde haykırmak en büyük kardeşliktir. Bunu yapanı ya da yapmak isteyeni “Bölücü damgası ile mühürlemek doğru değildir. Ayrıca bir çok dil yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Tüm dillere, dinlere, ırklara saygı göstermeliyiz. Unutmayalım ki Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Genel Kurulu, 1999 yılında aldığı bir kararla 21 Şubat gününü, "Uluslararası Ana dili Günü" olarak kabul etmiş. Ve İlk kez 2000 yılında, kültürel çeşitliliği ve çok dilliliği desteklemek amacıyla "Dünya Anadili Günü" kutlanmaya başlanmıştır.." dediYORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

KÜLTÜR SANAT HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Üniversiteye Rektör Atandı

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğüne Cumhurbaş [...]

21 saat önce...

Ağırakça'dan Cumhurbaşkanı Kararına Tepki

Resmi Gazetede yer alan kararname ile görevden alı [...]

14 saat önce...

Temelli Mardin'de iddialara cevap vererek, siyasi partilere çağrıda bulundu

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, beraberindeki [...]

1 gün önce...

Son dakika! Genel Sekreter Görevden Alındı

Mardin Artuklu Genel Sekreteri Şahin Arpağ görevde [...]

9 saat önce...

Kızıltepe'deki Su ve Elektrik kesintilerine tepki var

Kızıltepe'de son günlerde sık sık yaşanan elektrik [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Bugün günlerden...!

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Yaşamın Adaleti

3
Mustafa Aydın
4
Kadir Üründü
Kadir Üründü

Ters Açı...

5
Abdurrahim Akdağ
Abdurrahim Akdağ

Girdi, Sermaye, Kaynak

6
Muhammed Dağ
Muhammed Dağ

Aydın(lık) Sorunsalı

7