BDP, Kızıltepe'de miting gibi seçim bürosu açtı

BDP, Kızıltepe'de miting gibi seçim bürosu açtı
08 Şubat 2014 Cumartesi Saat 20:01 6

BDP, 30 Mart yerel seçimleri kapsamında Kızıltepe ilçesinde seçim bürosunun açılışını yaptı.

Kızıltepe Özgürlük Meydanı'nda açılan seçim bürosuna "Öz yönetimle özgür kimliğe", "Ji rêber Apo re azadî ji Kürdîstaniyan re statû", "Rêveberîyên heremî yên bi mebestta demokratik bi tevlebûyîn, ekolojik û azadiya zayendî" pankartları asılırken alanda BDP bayrakları ile süslendi.
Açılışa Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı ve Mardin Milletvekili Ahmet Türk, BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, BDP Mardin İl ve ilçe örgütleri, BDP Kızıltepe Belediye Eşbaşkan Adayları İsmail Asi ve Leyla Salman'ın yanı sıra binlerce kişi katıldı. Açılıştan sonra konuşmalar yapıldı. Açılış konuşmasını yapan BDP Kızıltepe eş belediye başkan adayı Leyla Salman, 30 Mart'ta Kızıltepe'de tarih yazacaklarını kaydederek, "Bizler burada yazacağımız tarihle hem Önderliğimizin hem de halkımızın özgürlüğüne biraz daha yakın olacağız" dedi.

Salman'ın konuşmasının ardından kısa bir konuşma yapan BDP Kızıltepe Eş Belediye Başkan Adayı İsmail Asi ise, Kızıltepe halkının şimdiden kararını verdiklerini belirterek, 30 Mart'ı beklemelerine gerek kalmadığını söyledi.

AMAÇ BELEDİYE DEĞİL KONFEDERALİZM
Rojava'daki kantonlara da dikkat çeken Asi, "Evet artık bu bir gerçek ki Kürt halkı statüsüz bir yaşam istemiyor. Bunu Rojava’daki halkımız çok açık bir şekilde göstermiştir. Bizler aynı şekilde bunu burada da gerçekleştireceğiz. Çünkü Önderimiz Sayın Abdullah Öcalan özgürleşmeden, bu halk özgürleşmeden hiçbir zaman kendimizi özgür hissetmeyecek ve Kürt mücadelesi sürmeye de devam edecektir" dedi. Asi, sözlerinin sonunda amaçlarının belediye olmadığını da ifade ederek demokratik konfederalizmi Kürt halkı ile beraber yaşama koymak olduğunu söyledi.

Asi'nin konuşmasının ardında kısa bir konuşma yapan BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım ise Mardin'in çok renkliliğine dikkat çekerek bu rengi beraber yaşatmak için el ele verilmesi gerektiğini söyledi. Yıldırım, kendilerini bugüne getiren Öcalan'a ve Kürt mücadelesinde yaşamını yitiren kişilere borçlu olduğunu kaydetti.

TÜRK: 30 MART BELEDİYELERE GİRMEK DEĞİL, ÖZGÜRLÜK GÜNÜ
Yıldırım'ın konuşmasının ardında söz alan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Ahmet Türk kendilerinin halkın hizmetkarı olduklarını söyledi. Türk, "Bizim kalbimizde belediyecilik milletvekili olmak yoktur. Bizim kalbimizde sadece bu halkın ve önderimizin özgürleşmesi vardır. Evet muhakkak hatalarımız olmuştur. Ama bu hataları şahsi yapmamak gerekir. Bu hatalar bizim hatalarımızdır. Bunun için sizden af diliyoruz. Ama bu hatalar için Önderliğimizi bırakmayalım. Onu sımsıkı tutalım. Bunun için 30 Mart sadece belediyelere girmek değil özgürlük günü, Kürt halkının özgürlük günü olmalıdır."dedi.

ÖCALAN'I ÖZGÜRLEŞTİRECEĞİZ
Kürt halkının yıllardır inkar ve imha politikası içinde yok edilmek istendiğini sözlerine ekleyen Türk, bugünün artık özgürlük günü olduğunu söyledi. Türk, 21. yüzyılında Kürt halkı için büyük bir önem taşıdığını belirterek, "Çünkü artık önderliğimizin özgürleşme günüdür. Eminiz ki çok yakın bir zaman da kendisi bu alanlarda sizlerle beraber olacak ve konuşacaktır. Bizi inkar eden bu hükümete karşı el birlik olmalı ve mücadelemizi vermeye devam etmeliyiz. Öcalan'ın özgürleşmesi için bu büyük bir fırsattır. Bundan çok iyi eminiz ki daha önce olduğu gibi şimdi de oyunlar yapacaklar. Ama Kürt halkı daha öncede oyunlara gelmedi şimdi de hiçbir şekilde bu oyunlara gelmeyecektir" dedi.

TÜRK: SEÇİME BAĞIMSIZ ADAY OLARAK GİRECEĞİM
Türk konuşmasının sonunda neden bağımsız olarak aday olduğunu anlatarak, "Biliyorsunuz ki daha önce Anayasa Mahkemesi benim hakkımda bir karar çıkararak beni partimden uzaklaştırmak istedi. Bunu yaparak beni Kürt halkından da koparacaklarını düşündü. Ama hiçbir şekilde bu böyle olmadı. Ben her zaman bu halk için canımı bile veririm. Ben hiçbir zaman ne bu halkı nede mücadelesini bırakırım. Bunun içinde bağımsız olarak girmek zorundayım. Ama bu bizi birbirimizden ayırmayacak ben her zaman halkımla beraber çalışacak ve onları esas alacağım" dedi. Yapılan konuşmaların ardında kitle zılgıtlar ve alkışlar eşliğinde dağıldı.


YORUMLAR :::

 1. Mehmet Ali KANDEMİR
  11 Şubat 2014 Salı Saat 04:35 CEVAPLA
  Hangi Ak dan bahsediyorsunuz hala? Ahmet Türk demek Kızıltepe Nusaybin Derik Mazıdağı Dargeçit Midyat ve Merkezdeki ezici çoğunluğa sahip Kürtler demek. Siz kalkmış Ak alacak hangi ak alacak? Kızıltepe tek başına Ahmet Türk'e yeter siz ne konuşuyorsunuz?
 2. choq-gizli
  11 Şubat 2014 Salı Saat 00:58 CEVAPLA
  yıllardır her biji diye diye milletin çoluğunu çocuğunu dağlara kaçırıp bu güzelim toprakları gerilere götürdünüz yetmedimi : ) artık her biji yok onu geçeceksin : )
 3. mardin merkezliyiz biz
  10 Şubat 2014 Pazartesi Saat 23:16 CEVAPLA
  seçimlerde görecez. buyukşehir ak olacak inşala. her biji ile olmuyor. hizmet ile oluyor. teröre her biji demek ile hiç olmuyor. HAK İÇİN AK AK AK AK!!
 4. h.d.d
  10 Şubat 2014 Pazartesi Saat 12:42 CEVAPLA
  her biji serok apo
 5. mardinli
  10 Şubat 2014 Pazartesi Saat 10:04 CEVAPLA
  Biji BDP büyükşehir ve diğer belediye ler partimize hayırlı olsun
 6. özmardinli
  09 Şubat 2014 Pazar Saat 13:22 CEVAPLA
  her biji akp :)

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardin Ovası'nda ikinci ürün mısır ekilmez ise neler olur?

Kızıltepe Hububatçılar Derneği Başkanı Mehmet Şeri [...]

1 gün önce...

Amelelikten otel sahipliğine ulaşan başarı hikayesi

Mardin'in susuz, elektriksiz, okulsuz bir mezrası [...]

12 saat önce...

DEDAŞ Hakkında hakkında suç duyurusunda bulundu

Nusaybin ilçesinde, "Kaçak elektrik" kullandığı ge [...]

11 saat önce...

Büro Memur Sen, Srebrenitsa Soykırımı'nı Unutmadı!

Büro Memur Sen Mardin Şube Başkanı Ümit Unat, Sreb [...]

1 gün önce...

Coronayla ilgili doğru bilinen 6 yanlış

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Duran Tok [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN