Büyükşehire işçi çıkarma tepkisi

Büyükşehire işçi çıkarma tepkisi
09 Mayıs 2019 Perşembe Saat 17:45 0

Mardin Büyükşehir Belediyesinde aralarında şehit ve gazi yakınlarının da bulunduğu 30 kişinin sözleşmesi feshedildi.

Ahmet Türk'ün Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesinden sonra, 17'si Mardin Büyükşehir Belediyesi ve 13'ü de belediyeye bağlı MARSU Genel Müdürlüğü çalışanı olmak üzere 30 hizmet alımı personeli işten çıkarıldı. İşten çıkarılanlar arasında şehit ve gazi yakınları da bulunuyor.

Temizlik, şoför, ziraat teknikeri, mimar, psikolog ve inşaat mühendisi gibi çeşitli görevlerdeki 70 işçinin arasında 20 Ekim 1991'de PKK'lı teröristlerce yola döşenen patlayıcının infilak etmesi sonucu şehit düşen Abdulkadir Uğurlu'nun kız kardeşi Ayşe Uğurlu Şimdi, ağabeyi PKK'lı teröristler tarafından kaçırılan ve hala bulunamayan Ebru Kaya ve dayısı Kıbrıs Gazisi olan Mehmet Beşir Atakat da yer alıyor.

Konuyla ilgili konuşan HAK- İŞ Mardin İl Başkanı Eşref Cihan, 2'si şehit, biri gazi yakını olmak üzere 30 kişinin işine son verildiğini ve sendikalı olsun olmasın tüm işçilerin haklarını korumak üzere harekete geçtiklerini söyledi. Özellikle şehit ve gazi yakınlarının işten çıkarılmasına tepki gösteren Cihan, "Büyükşehir ve Derik belediyelerinde mobbing uygulaması ile ilgili baskıları işçilerimiz çok yaşamaya başladı. Büyükşehir ve Derik'te çok ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Büro personelimiz bizim birçok üyemiz temizlik işlerine gönderildi. Siyasi tasarruf olduğunu biliyoruz. Hukuki süreçte ne gerekiyorsa yapacağız. Sendikalı olsun olmasın herkesin hakkına sahip çıkacağız. En son dün 30 kişilik liste geldi hepsi yüksekokul mezunu ve çıkış yaşandı hepsinin takipçisiyiz. O listede 2 kişi şehit ve bir kişi de gazi yakını."dedi.

"BU 'İLK İCRAATI' KABUL ETMİYORUZ"

Türkiye Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Federasyonu Başkanı Orhan Kandemir de şehit ve gazi yakınlarının da bulunduğu 30 işçinin işten çıkarıldığını öğrendiklerini söyledi. Türk'ün başkanlığa seçilmesinin ardından yapılan ilk icraatın işçileri içten çıkarmak olduğunu belirten Kandemir, "Bu işçilerin arasında şehit ve gazi ailelerimiz de var. Bu haksızlığı kesinlikle kabul etmiyoruz ve kınıyoruz. Şehit aileleri derneği olarak bu 'ilk icraatı' kabul etmiyoruz. İçten çıkarılan şehit ailelerimizin hakkını sonuna kadar savunacağız. Hakları için ne geriyorsa yapacağız." dedi.

Terör örgütü yöneticiliğinden yargılanan HDP'nin eski Diyarbakır İl Başkanı Cabbar Leygara'nın insan kaynaklarından sorumlu genel müdürlüğe getirildiğini anlatan Kandemir, “Genel müdürlüğe böyle birinin getirilmesi manidar. Terör örgütü yöneticisi olduğu iddia edilen bu kişinin atanması bizde bir şüphe uyandırıyor. Şehit ailelerimizi burada işten çıkartıp dağda öldürülen teröristlerin akrabalarının sözde 'şehit yakınları' diye alımları yapılacak. Bu işin başına da Cabbar Leygara'yı getirmişler. Bu bizi çok üzüyor."

ŞEHİTLERİN KEMİKLERİNİ SIZLATTI

Kandemir, Ramazanın ilk günlerinde ekmeklerinin peşinde olan devletçi ve vatansever insanların hedef alınmasının manidar olduğunu belirterek, bu icraatların şehitlerin kemiklerini sızlattığını sözlerine ekledi.

İşten çıkarılmasına tepki gösteren şehit yakını Ayşe Uğurlu Şimdi, sosyal medya hesabından şu ifadeleri kullandı:

"Sayın Cumhurbaşkanım, şehit kardeşiyim ve çok mağdurum. Mardin Büyükşehir Belediyesinde hizmet alımı olarak çalışmaktaydım, işlerimize son verdiler. Şimdi nerede PKK yandaşları varsa hepsini işe alacaklar. Şehit kardeşiyim diye işime son verdiler, oğluma yurt parası gönderemeyeceğim. Bu konuda ne olur yardım istiyorum."

Ağabeyi PKK'lı teröristler tarafından kaçırılan ve hala bulunamayan Ebru Kaya da HDP'li belediye başkanının göreve başladığı gün hiçbir gerekçe göstermeden kendisini işten çıkardığını söyledi.

LÖSEMİ OĞLUNA RAĞMEN İŞTEN ÇIKARILDI

Gazi yakını Mehmet Beşir Akatat da kendisinin işini çok iyi yapmasına rağmen bilinçli birşekilde kendisinin hedef alınarak işine son verildiğini belirterek, “Lösemi hastası bir oğlumun olduğunu, gazi yakını olduğumu bile bile beni işten çıkardılar. Ben onlara diz çökecek değilim. Ben doğrudur ülkemi ve devletimi seven biriyim. Bizim yerimize terör örgütü yandaşlarını alacaklarını da çok iyi biliyorum. Hukuki anlamda bu olayın peşini bırakmayacağım. Sayın İçişleri Bakanıma ve Cumhurbaşkanıma da sesleniyorum bu hakkımızı onlara bırakmayın.”
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Köy korucusu babası ile aynı yaşta ve aynı günde şehit oldu

Mardin’de PKK'lı teröristlere yönelik operasyonda [...]

1 gün önce...

Çam: Farklılığımız zenginliğimiz olsun!

Kızıltepe'de düzenlenen aşure etkinliğinde konuşan [...]

1 gün önce...

Şarampole yuvarlanan araçta kişi yaralandı

Nusaybin-Midyat yolu üzerinde seyir halindeyken şa [...]

1 gün önce...

Babasıyla aynı kaderi paylaştı

Babasıyla aynı gün ve yaşta şehit olan 8 çocuk bab [...]

1 gün önce...

AK Parti'den Gazetemize destek ziyareti

AK Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç, beraberind [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Yargı Reformu Stratejisi

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Varsın Öyle Olsun…

4
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya

Mezopotamya İncisi Mardin...

5
Mustafa Aydın
6
Kadir Üründü
Kadir Üründü

Ters Açı...

7