CHP Mardin il başkanlığından yerel seçimlere yönelik açıklama

CHP Mardin il başkanlığından yerel seçimlere yönelik açıklama
29 Nisan 2019 Pazartesi Saat 14:33 0

Açılış konuşmasını CHP il Başkanı Ahmet Duyan’ın yaptığı basın toplantısına tarımdan sorumlu CHP Bursa milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan ve Ekonomideki yanlış politikalardan söz eden CHP Mardin İl Başkanı Av. Ahmet Duyan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi.

Duyan; ‘’ülkemizin bir reforma değil, silbaştan bir değişime ihtiyacı vardır. Zira yapılan her yenilik bir yağma niteliğinde olup sabahleyin patlak vermektedir. Ülkemiz geniş yüz ölçümüne verimli topraklara sahip olmamasına rağmen tarımda ithalatçı pozisyona düşmüştür. Bunun nedeni ise; ne yazık ki iktidarın yanlışlıklarının politikasıdır. Ülkemizde yandaş medyanın oluşturduğu algı sebebiyle memlekette yanlış giden şeylerin hesabı iktidardan değil, muhalefetten sorulmaktadır.

Biz bunlardan şikayetçi değiliz tam aksine halkın umudu olduğumuz için mutlu ve gururluyuz. Çiftçilerimizin tarım kredilerinin altında beli bükülmüş, yüksek mazot fiyatları nedeniyle ezilmiş, TEDAŞ’ın mafyalığı nedeniyle bitmiş haldedir. Sonuç olarak tarım ürünleri piyasasında ürün denetimi etkinleştirilmediği, tarım insanı ülkeyi desteklemediği ve ihracat yüzdeliği yükseğe getirilmediği, stratejik öneme sahip buğday Mısır pamuk gibi ürünler özel destekleme programları ve fiyat garantisi getirilmediği sürece çiftçimiz rahat nefes alamayacaktır. Bizler Mustafa Kemal gibi milli ekonominin temelinin tarım olduğu bilinciyle hareket edeceğimize hiç kimsenin şüphesi olmasın.’’dedi.

Tarımdan sorumlu Bursa milletvekili ve CHP genel başkan yardımcısı Orhan Sarıbal ise, açıklamasını şu şekilde devam ettirdi;

‘Yerel seçim bitti ama yankısı hala devam etmektedir’

Sarıbal; bir yerel seçimden çıktık ama ne yazıkki henüz bitmedi. Galiba dünya tarihine sürekli sayılan ama sonuçlanamayan sayım olarak geçecek. İstanbul meselesi bitmiş değil dört ilçede seçimler yenilenecek ne yazık ki KHK’lar nedeniyle bölgede kazana belediye başkanlarına mazbatalarının verilmeyişi de başka bir hukuki mesele olarak karşımızda durmaktadır. Bir hak ihlalinin olduğunu düşünüyoruz. Yüksek seçim kurulunun görev ve sorumluluğu görevini zamanında yapmasıdır. Adaylaştıktan sonra KHK gibi gerekçelerle halkın iradesine engel olmak halkın iradesini engellemek yüksek yeçim kurulunun görev ve sorumlulukları dahilinde değildir. Seçimde birkaç değişik analiz yapmak gerekir diyerek şu hususlara değindi:

‘’Birincisi; siyasi analizdir siyasi analiz ise şudur: Yenilmez denilen baskıcı ve ceberut iktidarın yenildiğini gördük. Halk bunu başardı. İkincisi ; bu seçimde mutlaka çalarlar ve mutlaka sandıktan başarıyla çıkacaklar denen o algıyı da yendik. Sandıkta çaldırmadık oylarımıza sahip çıktık ama YSK ve ceberut yapının devletin bazı kurum ve kuruluşlarını elinde tutarak onlar üzerinde onların üstünde baskı yaparak seçimden sonuç almaya çalıştı ama başaramadı.

Aynı zamanda eşitsiz bir seçimdi bir taraftan devletin bütün olanaklarını kullanan Cumhurbaşkanlığının ilgili birimlerinden tutun, kaymakamlığına, valisine, bürokrasisi, emniyetine ,jandarmasına, yargısına kadar bütün herşeyi elinde tutan, iktidara karşı büyük bir mücadele verildi. Burada halk ittifakı, halk dayanışması Türkiye’de sandıkta buluştu. Ve iktidara dur dedi. Çok açık bir şekilde büyük illerde ve büyükşehir olan illerde Adana, Mersin, Antalya ,İzmir, İstanbul ve Ankara gibi illerde iktidar yenilgiye uğradı.

Halk açık bir şekilde karşılığını verdi. Yine bölgede kayyumların egemen olduğu bir noktada iradesini ortaya koyarak bunu kolay olmadığını bir kez daha ortaya koydu. Ama ne yazik ki bazı masaüstü oyunlar hukuki olmayan oyunların biraz önce de saydığımız KHK  gibi gerekçelerle Eskişehir’de Bursa’da herhangi bir sandık sonucuna itiraz ettiğinizde kabul görmeyip ama iktidarın kendisi için her türlü sandık sonucuna itiraz ettirildiği bir süreci yaşıyoruz.

‘iktidar İstanbul yenilgisini kabullenemiyor ‘

İstanbul seçimleri konusuna da değinen Sarıbal şunları kaydetti:’’ İstanbul konusuna gelince iktidar İstanbul yenilgisini kabullenemiyor. Çok açık bir şekilde İstanbul’daki yenilgiyi kabul etmiyor. Sandıktan çıkan halk idaresini kabul etmek istemiyor. Oysa bir oy bile farkla kazanan kim olursa olsun hak onundur denilmişti. Çünkü demokrasi gereği böyle olması gerekir deniliyordu. Ama bugün tam tersi uygulanmaya devam ediliyor. İstanbul seçimini bir şekilde durdurmaya çalışıyor. Başka bir yöne çekmeye çalışıyor ama seçim bitmiştir İstanbul’da seçimi kazandık bunu tartışmaya gerek yoktur. Tartışılmasını da istemiyoruz YSK mazbatayı verdiği gün nasıl ki mazbatayı aldıysak bugün de seçim sonucunu açıklayarak CHP’nin adayı ama bütününde İstanbul’da dayanışmanın iktidara karşı oluşturulan hayır cephesinin ortaya koyduğu iradenin gerçekleşmesi gerekiyor.

Seçimi yasal olarak sonuçlandırıp Ekrem İmamoğlunun seçimi kazandığını ilan etmesini bekliyoruz. Diğer bir konu ise şunu söylemek gerekir; hemen bunu devamında seçim boyunca iktidardan yana olursanız yurt seversiniz eğer iktidardan yana değilseniz teröristsiniz, nerden çıktınız, adisiniz deyim yerindeyse şehit cenazelerine gelmeyin buna benzer halkı ötekileştiren halkı biri birinden koparan ayrıştıran kin, nefret kusan kötülük abidesi olmuş iktidar ne yazık ki seçim sonrasında bir şehit cenazesinde genel başkanımıza organize olduğu artık bilinen bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Saldırı sadece Kemal Kılıdaroğluna yapılmamıştır, bir linç girişimidir doğrudan öldürme girişimidir. Çünkü biz geçmişten bugüne Sivas’tan çok açık tarihten biliriz gördük bunu bunları onlarca defa yaşandı bu topraklarda Eskiden faili meçhul dediğimiz ama faillerini bildiğimiz gerekçeler ne ise bugün de bu saldırıda failler çok açık ve bellidir.’’ ifadelerini kullandı.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Belediye Önünde Açıklama

HDP’li Ahmet Türk tarafından işten çıkarılan 11 şe [...]

1 gün önce...

SONDAKİKA! Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine operasyon

HDP'li Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanla [...]

1 gün önce...

Mardin'de 1 ay boyunca 'eylem yasağı'

Mardin Valiliği, kent merkezi ve ilçelerinde topl [...]

1 gün önce...

Nusaybin'de çöpler vatandaşı mağdur ediyor

Nusaybin ilçesinde yapımı tamamlanan TOKİ konutlar [...]

11 saat önce...

Kayyum atanmasına HÜDA PAR'dan eleştiri geldi

HDP'li 3 büyükşehir belediyesine atanan kayyumlara [...]

11 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Bugün günlerden...!

1
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

Yolum Maraş'a Düşünce

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Yaşamın Adaleti

3
Mustafa Aydın
4
Kadir Üründü
Kadir Üründü

Ters Açı...

5
Abdurrahim Akdağ
Abdurrahim Akdağ

Girdi, Sermaye, Kaynak

6
Muhammed Dağ
Muhammed Dağ

Aydın(lık) Sorunsalı

7