Eğitim-Bir-Sen’den sağduyu çağrısı

Eğitim-Bir-Sen’den sağduyu çağrısı
07 Ekim 2014 Salı Saat 19:52 2

Eğitim Bir Sen Mardin Şube Başkanı Eyüp Değer Işid’in Kobani’ye saldırısı ve bölgemizde yaşanan olaylar ile ilgili sağduyu çağrısında bulunarak yazılı bir açıklama yaptı.

Değer açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
“Ortadoğunun ve İslam coğrafyasının yıllardır süren karışıklığına ve keşmekeşliğine son yıllarda Işid denen bir bela musallat oldu. Günümüz Moğolları gibi önüne gelen her canlıyı katleden vahşilikte ve barbarlıkta sınır tanımayan bu örgüt sınırlarımıza kadar dayandı. 23 günden beri Halepe bağlı Kürt bölgesi Kobane de saldırılarına devam ediyor. Kobane halkının gösterdiği direniş takdire şayandır. Amerika’nın ve Avrupa’nın Işid e karşı göstermelik tutumları yetersiz denecek kadar azdır.

Dünden beri Işidin Kobaney’e girmesiyle beraber Mardin’de ve bölgemizde sokaklar kaynamaya başladı. Halkı taşıyan otobüsler, dükkanlar ateşe verildi. Sokaklarda insan kalabalıkları patlamaya hazır bomba gibiler. Gece yarılara kadar silah sesleri yıllardır huzura susamış bölge halkının huzurunu kaçırdı.

Işid in eli kanlı bir terör örgütü olduğu elbette aşikar, yaptıkları tabi ki göz yumulacak cinsten değil. “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır” hadisi şerifi vicdanı olan her insanın kulaklarında çınlıyor. Kobane ve oradaki tüm mazlumlar için elbette bir şeyler yapılmalı. Ancak bunlar sokakları anarşi yerine çevirerek ya da bölge halkını silah sesleri ve duman bulutlarıyla rahatsız ederek değil farklı şekillerde yapılmalıdır.

Kobane ye destek gösterileri barışçıl eylemler şeklinde yapılmalı, küresel güçlere ve hükümete oradaki mazlumların sesini en şekilde ilebilmek onların yararına olacaktır. Kobanede ki yaralılar ve oradan gelen mülteciler için en iyi neler yapılabilir, bunlar memleketin ileri gelenleri, devlet büyükleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla beraber hareket ederek yapılmalıdır. Rabbimizden, dualarımızda Kobaneyi ve İslam coğrafyasında ezilen tüm Kobaneleri korumasını diliyoruz.

Özellikle yaklaşık iki yıldan beri ülkemizde tüm vatandaşların içinde umut besleyerek baktığı çözüm sürecinin yasal zemine kavuştuğu bu günlerde, en ufak bir şiddet eylemi ve sokak olayları ya da bir can kaybı süreci baltayacak en büyük etkenlerdir. Halkımızı çözüm sürecini negatif yönde etkileyecek her türlü hareketten kaçınmaya davet ediyor, yapılacak gösterilerin barışçıl eylemler şeklinde olmasını diliyoruz.”YORUMLAR :::

  1. enes sarigazi
    07 Ekim 2014 Salı Saat 20:38 CEVAPLA
    Rabbim huzurumuzu bozan şeytanin yoldaslarina fırsat vermesin...
  2. abdülfettah fosforoğlu
    07 Ekim 2014 Salı Saat 20:04 CEVAPLA
    gelde bunu apoyaa tapanlara anlat,putlar devrilmedi ki huzur olsun!

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN