Erdoğan, Taze Bismillah dedi!

Erdoğan, Taze Bismillah dedi!
09 Temmuz 2018 Pazartesi Saat 19:30 0

TÜRKİYE yeni döneme geçişini muhteşem törenlerle gerçekleştirdi. Adeta Recep Tayyip Erdoğan'ın Taze Bismillah diyerek başladığı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçiş töreni Beştepe'de yapıldı. Beştepe'de bugüne kadar yapılan en geniş katılımlı törene katılan devlet başkanları listesinde 22 isim vardı. Törenin ardında kabine listesi açıklandı.

Yeni sistemin ilk cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'deki törenin ardından Anıtkabir'e gitti. Erdoğan hemen ardından da Külliyesi'ne geçti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen tören, katılımcı sayısı ve çeşitliliği bakımından dünyadaki en önemli devlet başkanlığı törenlerinden biri oldu.

Cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş törenine 22 devlet başkanı davet edildi. Görevli ve davetlilerle yaklaşık 10 bin kişinin katılım sağladığı törene öğretmen, itfaiye eri, muhtar, esnaf, maden işçisi, diş hekimi gibi toplumun değişik kesimlerinden vatandaşlar da davet edildi. Dini cemaatlerin ruhani liderleri de törende bulundu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN KONUŞMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, okunan istiklal marşının ardından Külliye'deki konuşma yaptı. İşte Erdoğan'ı konuşmasından satır başları:

"24 Haziran seçimlerinde oylarıyla, dualarıyla, destekleriyle şahsımıza bu görevi layık görenlere bir kez daha teşekkür ediyorum.

Bugün burada bizzat bulunarak veya ekranları başından bizleri takip ederek, sevincimizi paylaşanları saygıyla karşılıyorum. Rabbime yalvarıyorum. Rabbim, göğsümüzü genişlet. Yani halka hizmet için bir güzel yolculuğa hazırlanıyoruz. Bizi kibirden uzak et. Allahım bizi ailemizi, bütün yol arkadaşlarımızı koru. Sen ki herşeye gücü yetensin. Bu milleti bir kez daha zaferle müjdele ya Rabbi! Bu kutlu yolculuğu insanlık için hayırlara vesile et Rabbim.

Şairin dediği gibi bütün iyi kitapların sonunda bütün gündüzlerin bütün gecelerin sonunda meltemi senden esen soluğu sende olan yeni bir başlangıç vardır. Biz de Türk milleti olarak sizlerin huzurunda yeni bir başlangıç yapıyoruz. 95 yıllık cumhuriyet döneminin ardından yeni bir yönetim modeline geçiyoruz. Geçmişte yaşanan kaoslar nedeniyle çok büyük bedeller ödediğimiz sistemi artık geride bırakıyoruz.

Bundan sonra milletin doğrudan yetki verdiği dolayasıyla hesap sorabileceği bir sistemle yürüteceğiz. Belediye başkanlığımdan başlayarak tüm görevlerim boyunca tüm tuzakları her türlü sıkıntıyı yaşamış bir siyasetçiyim. Son 16 yılda ülkemizi 3,5 kat büyütürken karşılaştığımız sıkıntılar bu yönetimin değişmesini göstermiştir.

Girdiğimiz her mücadelere yanımızda olan bilhassa pazar günü 15 Temmuz darbe girişiminde canları pahasına milletine sahip çıkanlara şükranlarımı sunuyorum. Aynı şekilde darbenin hemen ardından Meclis'te yapılan anayasa değişikliğini 16 Nisan'da kabul eden bu tarihi değişikliği kabul eden milletime teşekkür ediyorum.

Türkiye Cumhuriyeti bir devlet geleneğini temsil etmektir. Tarihi süreklilik bakımından kendimizden ayrı görmediğimiz pek çok dost devlet var. Bizler kaderimizin merkezine Anadolu'yu yerleştirdik. Malazgirt'te Anadolu'ya serpiştirdiğimiz tohumlar hemen filiz vermiştir. İstanbul'un fethiyle ulu bir çınara dönüştürdü. Yaşlanan çınarı yeniden gençleştirdik. Bugün burada milletimize 95 yıllık cumhuriyeti yeniden şahlandırmanın sözünü veriyoruz.

Hamdolsun milletimizin bizimle birlikte bu dört ilkeye sıkı sıkı sarıldığını gördük. Millet olarak bir olduk, diri olduk kardeş olduk hep birlikte Türkiye olduk ve böylece tüm engelleri aştık tüm tuzakları bozduk. Milletimiz bir kez daha 24 Haziran'da üzerine düşen görevi yerine getirmiştir. Vakit hedeflerimize daha kararlı daha hızlı biçimde yürüme vaktidir. Bugün bismillah diyerek başladığımız yolculuğun ilk hedefi 2023'te verecektir. Biz paylaşmanın bereketine inanan dostlarıyla kardeşleriyle yol yürümekten onlarla birlikte kazanmanın gururunu yaşayan bir milletiz.

Dostluğunuz ve kardeşliğiniz için sizlere bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu gece kabinemizi açıklayarak yeni yönetim sistemizin mimarisine uygun biçimde icraatlerimize başlıyoruz. Yarın önce Azerbaycan'a sonra da KKTC'ye ilk ziyaretlerimizi yapacak sonra da NATO zirvesi için Brüksel'e gideceğiz. Cuma günü Hacıbayram'da kılacağımız Cuma namazı sonrası kabinemizle ilk toplantımızı yapacağız. İskeletini oluşturup çatısını çaktığımız sistemizi sürekli yenileyeceğiz. Kılavuzumuz yine demokrasi olacak, milli iradenin üstünlüğü olacaktır. Her türlü hak ve özgürlükten köken inanç meşrep bölge şehir farkı olmaksızın vatandaşlarımızın tamamının yararlanmasını sağlayacağız. Dışlandığı, ötekileştirildiği zulme uğradığı dönemler inşallah bir daha geri gelmeyecek biçimde tarihte kalmıştır.

En önemli önceliğimiz şuurlu nesiller yeşitirmek olacaktır. Eğitim ve kültür politikamıza geçmişten daha çok önem verilecektir. Ülkemizi dünyanın en büyük 10 ülkeden birisi haline getirmek için her alanda çok büyük hamleler yapacağız. Bugüne kadar tamamladığımız projelerimiz en büyük referansımızdır. Halen devam eden projelerimizi bitirmekle kalmayacak daha büyük işlere imza atacağız. Türkiye'nin hiç kimsenin yokluktan ve yoksulluktan dolayı aç ve açıkta kalmayacağı bir ülke haline getirme yolunda çok büyük mesafe katettik."

22 devlet başkanı geldi : "Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni" sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, törene katılan misafirleri onuruna akşam yemeği daveti verdi. Konuk devlet başkanları onuruna verilen akşam yemeğinde, eski Almanya Şansölyesi Gerhard Schröder ve Tunus Nahda Hareketi Lideri Raşid Gannuşi gibi Erdoğan'ın özel dostları da yer aldı.

Külliyedeki törende neler oldu : Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne Süvari Birliği eşliğinde giriş yaparken mehter marşı çalındı. Erdoğan'ın süvari birliğiyle Külliye'ye girişi sırasında 101 pare top atılışı yapıldı. Ayrıca hava, kara ve deniz komutanlıklarına bağlı ordu karargahlarında da 101'er pare top atışı gerçekleştirildi.

ÖZEL 1 LİRA BASTIRILDI : Misafirlere, darphane tarafından özel bastırılan ve arka yüzünde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve törene ilişkin enstantanelerin bulunduğu 1 liralardan hediye edildi. Bu özel paraların bir kısmı da tedavüle sokulacak. Ayrıca, tören gününe özel pul bastırıldı.

10 BİN POLİS GÖREV YAPTI: Özel Harekat, Terör, İstihbarat, Güvenlik, Asayiş, KOM, Çevik Kuvvet, Bomba İmha, Trafik şubeleri ve ilçe emniyet müdürlüklerinden toplam 10 bin polis mesai yaptı. Törene katılan yabancı konukların korunması için Karşı Atak Timleri (CAT) görevlendirilirken, hassas noktalara keskin nişancılar yerleştirildi ve polis helikopterleriyle havadan güvenlik desteği sağlandı.

YENİ KHK YAYINLANDI

OHAL kapsamında çıkarılan 703 nolu KHK ile bomba değişiklikler yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin töreni öncesi yayınlanan uyum kararnamesi ile bazı bakanlıklar ve kurumlar kapatılırken, bazı bakanlıklar birleştirildi. Genelkurmay Başkanı'nın görev ve yetkileri kanunu ile YAŞ kanunu kaldırıldı. MİT'in ismi değiştirildi.

Anayasada Yapılan Değişikliklere Uyum Sağlaması Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında 703 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname yayınlandı. 703 nolu KHK ile bazı bakanlık ve kurumların teşkilat ve görevleri hakkındaki kanunlar yürürlükten kaldırıldı. İşte 703 nolu KHK ile yapılan o değişiklikler...

- 'Bakanlar Kurulu' ibaresi 'cumhurbaşkanı' şeklinde değişti.

- Yayımlanan son OHAL KHK'sı kapsamında bazı bakanlıklar birleştirildi.

İŞTE BİRLEŞTİRİLEN BAKANLIKLAR...

- Yeni düzenlemeye göre Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Aile Bakanlığı birleştirildi. Yeni isim Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı oldu.

- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı birleştirildi yeni ismi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı oldu.

- Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı birleştirildi yeni ismi Ticaret Bakanlığı oldu.

- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı birleştirildi yeni ismi Tarım ve Orman Bakanlığı oldu.

- Dışişleri Bakanlığı ile Avrupa Birliği Bakanlığı birleştirildi yeni ismi Dışişleri Bakanlığı oldu.

- Ekonomi alanında 6 olan ilgili bakanlık sayısı 3'e inerken Başbakan Yardımcılığına bağlı Hazine Müsteşarlığı yeni yapılanmada Maliye Bakanlığı çatısı altına geçti. Yeni ismi ise Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak değiştirildi.

- Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının yeni adı ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı oldu.

TOPLAM 16 BAKANLIK OLACAK...

İsmi aynı kalan bakanlıklar ise şöyle:

- Adalet Bakanlığı

- İçişleri Bakanlığı

- Dışişleri Bakanlığı

- Milli Eğitim Bakanlığı

- Milli Savunma Bakanlığı

- Kültür ve Turizm Bakanlığı

- Sağlık Bakanlığı

- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

- Gençlik ve Spor Bakanlığı

- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı

Yeni sistemde toplam 16 bakanlık olacak.

GENELKURMAY BAŞKANI'NIN GÖREV VETKİSİ...

- Genelkurmay Başkanı'nın görev ve yetkisine dair kanun yürürlükten kaldırıldı...

- Yüksek Askeri Şura'nın (YAŞ) görev ve yetkisine dair kanun kaldırıldı...

- 703 Sayılı KHK ile "Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı" ibaresi "MİT", "Müsteşar" ibaresi ise "Başkan" şeklinde değiştirildi.

- KHK ile yapılan değişikliğe göre subayların rütbelerinde bekleme süreleri Cumhurbaşkanı kararıyla uzatılıp kısaltılabilecek.

MİLLİ GÜVENLİK KURULU KALDIRILDI...

- 703 Sayılı KHK ile "2945 sayılı Milli Güvenlik Kurulu ve Milli Güvenlik Genel Sekreterliği Kanunu" yürürlükten kaldırıldı.

112 ACİL'İ GEREKSİZ ARAYANLARA 250 LİRA CEZA...

703 sayılı KHK'ya göre, 112 Acil Çağrı Merkezi'ni asılsız ihbarla meşgul edenlere valiliklerce 250 lira idari ceza uygulanacak.

- Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığına ait her türlü hak ve yükümlülükler İçişleri Bakanlığına devredildi.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Gençleri rahatlatan karar Dargeçit'te tarihi bir karar!

​Dargeçit İlçesinde Müftülük öncülüğünde yapılan ç [...]

14 saat önce...

Kaçak yollarla Mardin'e gelen PYD'li 5 terörist tutuklandı

SURİYE'den kaçak yollarla geldikleri Mardin'in Kız [...]

1 gün önce...

Araçtan hırsızlık güvenlik kamerasına yansıdı

Kızıltepe ilçesinde park halindeki hafif ticari ar [...]

1 gün önce...

Urfa yolunda otomobil devrildi: 5 yaralı

Mardin-Şanlıurfa yolunda seyir halindeki otomobil [...]

1 gün önce...

Nusaybin'in tek yerel gazetesi satışa çıkarıldı

Nusaybin'de yayın yapan tek haftalık yerel gazetes [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN