'Gençlerimize bilinçli birey olmaları için rehberlik ediyoruz'

'Gençlerimize bilinçli birey olmaları için rehberlik ediyoruz'
17 Nisan 2019 Çarşamba Saat 15:58 1

Kızıltepe’de öğrencilere yönelik çeşitli hizmetler sunan Kızıltepe rehberlik ve araştırma merkezi, rehberlik öğretmeni olmayan okulların eğitsel, mesleki, kişisel ve sosyal rehberlik hizmetleri alanındaki ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmalar yürütüyor.

Kurumun rehberlik hocası Abdurrahim Kanar; amaçlarının hizmet bölgesi Kızıltepe ve Derik’te bulunan kurum ve kuruluşlarla koordineli olarak rehberlik ve psikolojik danışma alanındaki ihtiyaçların karşılanması için talepler doğrultusunda çeşitli hizmetleri sunmak olduğunu söyledi.

Kanar, gerçekleştirdikleri faaliyetler hakkında bilgilendirmede bulunarak, açıklamasına şöyle devam etti:

‘’Kızıltepe ve Derik’teki okulların rehberlik servislerini ziyaret ederek, bu servislerin ihtiyaçlarını tespit edip gereken desteği sunmaktayız. Özellikle rehberlik öğretmeni olmayan okulların eğitsel, mesleki ve kişisel sosyal rehberlik hizmetleri alanındaki ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi.

‘’Gençlerimize, “temizlik ,hijyen”,“ihmal ve istismar” konularında yardımcı oluyoruz’’

Kanar, ‘’2018-2019 eğitim öğretim yılı boyunca; anaokulu ve ilkokul öğrencilerine yönelik olarak “temizlik ,hijyen”,“ihmal ve istismar” konularında; ortaokul öğrencilerine yönelik olarak “ergenlik dönemi gelişimsel özellikleri”, “liseye geçiş sınavı”, “sınav kaygısı ile baş etme teknikleri” ve “verimli ders çalışma yöntemleri” konularında; lise öğrencilerine yönelik olarak “verimli ders çalışma teknikleri”, “yüksek öğretim kurumları sınavı” ve “bilinçli ve güvenli internet kullanımı” konularında bilgilendirici çalışmalar’’ yaptıklarını , sahadaki çalışmalarının her geçen gün çeşitlenerek devam ettiğini’’ ifade etti.

‘’Düzenlediğimiz seminerler arasında “Pozitif Psikoloji” bulunmaktadır’’

Kanar, rehberlik hocalarına yönelik çalışmalar yürüttüklerini söyleyerek, 2018-2019 eğitim öğretim yılında, Kızıltepe ve Derik’te görev yapan rehberlik öğretmenlerine yönelik olarak, mesleki yeterliliklerini artırmak amacıyla düzenlediğimiz seminerler arasında; “pozitif psikoloji”, “ergoterapi” bulunduğunu, ayrıca “kısa süreli çözüm odaklı terapi” konusunda da bir seminer çalışması planladıklarını ‘’belirtti.

Ayrıca; ebeveynlere yönelik olarak Kızıltepe çok amaçlı toplum merkezi’nde “çocuklarda ve gençlerde madde bağımlılığı ve korunma yolları” konusunda da seminer çalışmaları yaptıklarını sözlerine ekledi.YORUMLAR :::

  1. Ahmet Kandemir
    17 Nisan 2019 Çarşamba Saat 21:51 CEVAPLA
    Ozverili ve degerli calismalarinizin takdirle karsilamakta ayrica basarilarinizin devamini dilerim

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EĞİTİM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

İmam Hatipliler, Mezunlarla Buluştu

Mardin Önder İmam Hatipliler Derneği, her yıl gel [...]

1 gün önce...

Ömerli'de ana güzergahta çalışmalar sürüyor

Ömerli Belediyesi ilçenin daha yaşanılır, daha mod [...]

1 gün önce...

Derik te Muhtarlar Günü kutlandı

Derik İlçesinde 19 Ekim Muhtarlar Günü düzenlenen [...]

1 gün önce...

Yıldırım düşme anı kameraya yansıdı

Nusaybin ilçesinde, yağmurun ardından bir eve yıld [...]

1 gün önce...

Genç antrenör Mardin Büyükşehir ile anlaştı

Kocaeli'nin genç ve başarılı antrenörlerinden İbra [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar