Güneydoğu'da Gergin Gece

Güneydoğu'da Gergin Gece
07 Ekim 2014 Salı Saat 10:19 3

Suriye'nin Kobani şehrinde yaşanan IŞİD saldırıları, başta Diyarbakır olmak üzere, Batman, Şırnak, Mardin ve ilçelerinde protesto edilirken olaylar çıktı.

Suriye'nin Kobani şehrinde yaşanan IŞİD saldırıları, başta Diyarbakır olmak üzere, Batman, Şırnak, Mardin ve ilçelerinde protesto edilirken olaylar çıktı.

Bazı yerlerde protestolar ışık açıp kapatma şeklinde devam ederken bazı yerlerde hükümet binası, AKP temsilcilikleri, yurt ve dershanelere saldırı yapıldı. Demokratik Toplum Kongresi de açıklama yaparak halka Suriye sınırına gitmesi çağrısında bulundu.

Radikal selefi IŞİD örgütünün Kobani'ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla Diyarbakır'da ışık açma kapatma eylemi yapıldı. Diyarbakır son yılların en büyük protesto eylemine sahne oldu. Halk balkonlardan tencere ve tavaları birbirine vurdu, araç konvoyları yollarda kornaya basarak ilerledi.

Bazı yerlerde göstericiler ile polis arasında çatışma yaşandı. Hakkari, Şırnak, Mardin, Batman ve Muş gibi illerin yanı sıra Yüksekova, Cizre, Nusaybin, Kızıltepe ve Silvan gibi ilçelerde büyük protesto gösterileri yapıldı. Diyarbakır'da eylemciler "Kobani düşerse Amed düşer" diye sloganlar attı.

DTK: KOBANİ'Yİ SAVUNMA SEFERBERLİĞİNE ÇAĞIRIYORUZ

Bu arada Demokratik Toplum Kongresi (DTK), yazılı bir açıklama yaparak, Kobani sınırına gidilmesi çağrısında bulundu. Açıklamada şöyle denildi: "Halkımız mücadele tarihinin en önemli ve kritik süreçlerinden birini yaşamaktadır. İŞİD çeteleri, uluslararası ve Türkiye başta olmak üzere bölge gerici güçlerinin desteği ile Kobane'de bir katliam gerçekleştirmek istemektedir. Kobane büyük bir saldırı ve kuşatma ile karşı karşıyadır. Hedef Rojava devrimini boğmak, devrimin tüm kazanımlarını yok etmektir. Bu planın Ortadoğu’yu yeniden dizayn etmek isteyen uluslararası ve bölgesel hegemonik güçlerin ortak bir organizasyonu olduğu açıktır. Türkiye Cumhuriyeti devletinin bu konudaki tutumu ve İŞİD terör örgütüne başta askeri olmak üzere verdiği her türlü destek gün gibi ortadadır. 7'den 70'e Kobane halkının ve fedai koruyucu güçlerin çevresinde seferberlik ruhuyla, bu gece itibariyle Suruç sınırına gelmeye, tüm alanlarda halkımızın yapabileceği her türlü eylem ve etkinliğe destek sunmaya ve özgürlük çemberini genişleterek Kobane'yi bir bütün savunma seferberliğine çağırıyoruz."YORUMLAR :::

 1. Hasan Ateş
  07 Ekim 2014 Salı Saat 10:51 CEVAPLA
  Kobani için dua ediyoruz... Rabbim mazlum halkımızdan yardımını esirgemesin...
 2. Hasan Ateş
  07 Ekim 2014 Salı Saat 10:48 CEVAPLA
  Aslan beye katılıyorum... Bir Kürt olarak kobaninin acısını yüreğimde hissediyorum, fakat kendi acımız ile başkalarına da acı yaşatmaya hakkımız yok.
 3. Aslan KARA
  07 Ekim 2014 Salı Saat 10:36 CEVAPLA
  Ulaşım hakkı insani bir haktır. Bu hak engellenerek hak aranmaz. Yolda bekleyenlerin yerine kendinizi koyun sizce size nasıl bakıyorlar? yolda hiç kimseyi bekletme hakkınız yok. Oturma eylemi vb. yapılabilir ama ulaşım hakkı kutsaldır.... Haberiniz olsun size oy veren ılımlılar bile bu hareketinizi tasvip etmiyor. %9'luk oy BARIŞ için verildi gerginlik yaratmanız için değil.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Minik Emir, ilik nakli bekliyor

Kızıltepe ilçesinde bağışıklık sisteminin çökmesin [...]

1 gün önce...

Evinde ölü bulundu

Kızıltepe'de cumhuriyet mahallesinde ikamet eden M [...]

1 gün önce...

iki aile arasında taşlı sopalı kavga: 5 yaralı

Kızıltepe ilçesinde akraba iki aile arasında arazi [...]

19 saat önce...

Silahla oynayan çocuk hayatını kaybetti

Mazıdağı ilçesinde bir çocuk, oynadığı silahın pat [...]

19 saat önce...

Valisi Demirtaş, Mazıdağı ile Derik'te incelemelerde bulundu

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN