HDP'den Artuklu'ya Prof. Aday...

HDP'den Artuklu'ya Prof. Aday...
21 Ocak 2019 Pazartesi Saat 19:43 1

Artuklu Belediye Başkanlığı için aday adayları üzerindeki çalışmalarını sürdüren HDP, Artuklu için aday belirleme çalışmalarını tamamlama aşamasına geldiği öğrenildi.

AK Parti Artuklu Belediye Başkan adayının açıklamasını beklediği için aday belirleme çalışmalarını bir süreliğine erteleyen HDP, Artuklu Belediye Başkan adaylığı aday belirleme çalışmalarını tamamlama aşamasına geldiği öğrenildi.

Mardin Life Haber merkezinin edindiği bilgilere göre; HDP Artuklu Belediye Başkan adaylığı için Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Nurettin Turgay'ı aday olarak açıklaması bekleniyor.

Kızıltepe Gurs Vadisi Uluköy Mahallesi doğumlu olan İlahiyatçı Prof. Dr. Nurettin Turgay'ın ismi üzerine uzlaşıldığı ve adaylığının 25 Ocak Cuma Günü kamuoyuyla paylaşılacağı kaydedildi.

Bir süre televizyonlarda dini program yapan yapan Turgay, öğretim üyesi olarak görev yaptığı üniversiteden KHK kapsamında ihraç edilmiş, İzmir'den HDP Milletvekili adayı olarak gösterilmişti.

Prof. Dr. Nurettin Turgay Kimdir?

İlâhiyatçı. 5 Mayıs 1952, Uluköy / Kızıltepe / Mardin doğumlu. Kızıltepe Yüceli Köyü İlkokulunu (1965), Mardin İmam Hatip Lisesini (1970), İzmir Yüksek İslâm Enstitüsünü (1975) bitirdi. İmam-hatip ve vaiz olarak çalıştı. Yüksek lisansını 1991’de Dokuz Eylül Üniversitesi Temel İslâm Bilimleri Bölümü Tefsir Anabilim Dalında, “Kur’an Tefsirinde Şart Edatlarının Rolü” konulu teziyle tamamladı. Doktorasını 1995’te, Selçuk Üniversitesi SBE Temel İslâm Bilimleri Bölümü Arap Dili ve Belagatı Anabilim Dalında “Arap Edebiyatında Kısa Hikâyecilik” adlı tezi ile yaptı. 1996’da Dicle Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Temel İslâm Bilimleri Bölümü, Arap Dili ve Belagatı Anabilim Dalında yardımcı doçent öğretim üyesi oldu, aynı yerde dekan yardımcılığı görevine bulundu.

İlk yazısı 1975’te Diyanet Gazetesi’nde yer aldı. Makale, hutbe ve şiirlerini Dokuz Eylül Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Dergisi, Diyanet İlmi Dergi, Hakses, Fidan, Oku, Sur, Diyanet dergileri, Diyarbakır Söz gazetesi vd. yayımladı. Şamil İslâm Ansiklopedisi’nde çoğunluğu tefsir ağırlıklı yetmiş üç madde yazdı. Söz TV’de “İslâm ve İnsan” adlı bir program ve Diyarbakır Söz gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.

ESERLERİ:

Ayet ve Hadislerle Ahiret (1979), Açıklamalı İzzi, Metin ve Tercümesi (1986), Arap Dili Belağatı ve Kur’an (1999), Kur’an Açısından Ahiret (1999), Hz. Ali ve Tefsirdeki Yeri (2001).

KAYNAK: 1974-75 Öğretim Yılı Türkiye Yüksek İslâm Enstitüsü Mezunları Yıllığı (1975), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

nurettin turgay ile ilgili görsel sonucu
YORUMLAR :::

  1. Adar
    23 Ocak 2019 Çarşamba Saat 01:07 CEVAPLA
    Başarılar hocam yolun acık olsun daima.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Üniversiteye Rektör Atandı

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğüne Cumhurbaş [...]

22 saat önce...

Ağırakça'dan Cumhurbaşkanı Kararına Tepki

Resmi Gazetede yer alan kararname ile görevden alı [...]

15 saat önce...

Temelli Mardin'de iddialara cevap vererek, siyasi partilere çağrıda bulundu

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, beraberindeki [...]

1 gün önce...

Son dakika! Genel Sekreter Görevden Alındı

Mardin Artuklu Genel Sekreteri Şahin Arpağ görevde [...]

10 saat önce...

Kızıltepe'deki Su ve Elektrik kesintilerine tepki var

Kızıltepe'de son günlerde sık sık yaşanan elektrik [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Bugün günlerden...!

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Yaşamın Adaleti

3
Mustafa Aydın
4
Kadir Üründü
Kadir Üründü

Ters Açı...

5
Abdurrahim Akdağ
Abdurrahim Akdağ

Girdi, Sermaye, Kaynak

6
Muhammed Dağ
Muhammed Dağ

Aydın(lık) Sorunsalı

7