Japon Aşçının ilk işi Patlıcanlı Kebap yapmak olacak

Japon Aşçının ilk işi Patlıcanlı Kebap yapmak olacak
20 Haziran 2019 Perşembe Saat 17:21 0

Dünyanın en iyi şefleri ve gastronomi yazarları, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde düzenlenen “Gastroway” etkinliği kapsamında Mardin’e gelerek tarihi mekanları gezdi. Gruptaki Japon aşçı Yoshizumi Nagaya, Japonya yemeklerinden kendisinin en çok patlıcanlı yemekleri sevdiğini ve geldiği Mardin’de de patlıcanlı kebabın tadından çok etkilendiğini belirterek geri döndüğünde yapacağı ilk yemeğin patlıcanlı kebap olacağını ifade etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde Mardin Kültür Turizm Müdürlüğünün ev sahipliğinde düzenlenen “Gastroway” programı kapsamında, dünyaca ünlü şefler ve gastronomi yazarları, Mardin’e geldi. Ünlü şefler ve gastronomi yazarları, Mardin mutfağı, kültürünü ve tarihini yakından tanıma fırsatı buldu.

The Best 50 Restaurants of the World listesinde yer alan, Michelin yıldızı sahibi şeflerle gastronomi yazarları ve gazetecilerden oluşan 10 farklı ülkeden 20 kişilik grup, Mardin’de tarihi mekânlarını da gezdi.

Antik kent Dara harabelerinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Gastroway Projesi'nin organizatörü Gökmen Sözel, geçen yıl ki gastronomi etkinliğini Ege’de yaptıklarını bu yıl Mezopotamya’da yapmaya karar verdiklerini söyledi.

Gruptaki Japon aşçı Yoshizumi Nagaya bölge mutfağının eşsiz bir tadının olduğunun farkına vardığını ve bunun da tarihi bir birikimden kaynaklandığı Mardin’i gezerek fark ettiğini söyledi. Almanya’da çalıştığını hatırlatan Nagaya, Japonya yemeklerinden kendisinin en çok patlıcanlı yemekleri sevdiğini ve geldiği Mardin’de de patlıcanlı kebabın tadından çok etkilendiğini belirterek geri döndüğünde yapacağı ilk yemeği patlıcanlı kebap olacağını ifade etti.

ÇİĞKÖFTEYİ UNUTAMAYACAK

İtalyan gastronomi yazarı Giulia Gavagnin de çiğ et tatlarının kendisine hitap ettiğini ve Şanlıurfa’da yediği çiğköftenin kendisi için unutulmaz bir tat olduğunu söyledi. Türk aşçı ve restaurantlarına çeşitlilik konusunda tavsiyelerde bulunan Gavagnin, “Markalaşmak ve dünyada söz sahibi olmak istiyorsanız çeşitliliğinizi ve sunumunuzu farklılaştırın. Bu şekilde kendinizi çok daha iyi tanıtırsınız. 10 yıl önce geldiğim bu bölge adeta çağ atlamış. Çok gelişmiş ve kendisini çok iyi bir şekilde dönüştürerek geliştirmiş.”dedi.

Mardin mutfağını, kültürünü ve ürünlerini keşfeden grup, geleneksel lezzetleri tattı, yemeklerin nasıl yapıldığını öğrendi, kente özgü el sanatlarını görerek fotoğrafladı ve bilgi aldı.

Kimler katıldı?

Gastroway programına michelin yıldızlı şefi Yoshizumi Nagaya, Michelin yıldıza sahip şef Andrea Aprea, dünyanın çeşitli lokasyonunda gastronomi etkinliklerine akademisyen ve gastronomik danışman olarak katılan şef Pere Planaguma, 2016'da İspanya'nın "En İyi Pasta Şefi" seçilen şef Joana Artieda, Time Out Budapest, Vilagevo, Radiocafé gibi çeşitli mecrada yazıları yayımlanan Andras Jokuti, Tayland'daki Guides Géo ve Avustralya'da yayımlanan Good Food gibi dünyanın farklı ülkelerinde yiyecek, gezi ve kültür yayınlarında İngilizce, Fransızca ve İtalyanca dillerinde yazılar yazan Vincent Vorajit Vichit Vadakan, Remy Thomas Havetz, Andre Lıma De Luca, Igor Cubıllo, Oscar Calleja Orallo, Alberto Foyo Raurıch, Hıromı Ohama, Meropı Papadopoulou, Aılın Alexo, Chıa-Meı Chao, Gıulıa Gavagnın, Teresa Cecıkıa Meyer Murelıus, Salvador Garcıa Arbos, Susana Begona Rodrıgo De Jorg ve Mohamad Orfalı katıldı.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Midyatlılar: Çevre yolu bir an önce yapılsın!

Batman-Gercüş-Mardin-İdil-Cizre ve Nusaybin'e Midy [...]

1 gün önce...

Mardin Milletvekili Mithat Sancar hastaneyle kaldırıldı

TBMM Genel Kurulu'nun bugünkü oturumunu yöneten Me [...]

1 gün önce...

HDP Eş Genel Başkanı Temelli Nusaybin'de

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli geldiği Nusaybi [...]

1 gün önce...

Minik öğrencilerden Mehmetçiğe mektup yazıp dua etti

Midyat'a bağlı Erişti İlkokulunda eğitim gören 30 [...]

1 gün önce...

Sınır karakoluna havanlı saldırı

Nusaybin'de bulunan sınır karakolu Demirtepe'ye sı [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN