Öğrencilerine ev ile okul arasında refakat ediyor

Gündüz öğrencilere akşam velilerine eğitim veriyor Öğrencilerine ev ile okul arasında refakat ediyor
30 Aralık 2016 Cuma Saat 21:43 1

Yoğun kar yağışı ile kar kalınlığının kimi yerlerde 1 metreye çıktığı Muş'un Korkut ilçesine bağlı Taşlıca Köyü okulunda kapanan okul yolunda Mardinli sınıf öğretmeni olan Abdurrahman Güneş, öğrencilerini karla kaplı yollarda sıkıntı yaşamamaları için sabah evlerinden alıp akşam evlerine bırakıyor. Fedakar öğretmen gündüz eğitim verdiği öğrencilerin okuma yazma bilmeyen velilerine de akşam okuma yazma dersleri veriyor.

Merkeze 68 kilometre uzaklıktaki Taşlıca Köyü okulunda sınıf öğretmeni olan Abdurrahman Güneş, öğrencilerinin eğitimden geri kalmaması için öğrencileri kendisi evden alıp akşam eve bırakarak büyük bir fedakarlık örneği gösteriyor. 

KERMESLE OKULUN FİZİKİ İHTİYAÇLARINI GİDERDİ
Atamasının yapıldığı okulda ilk olarak Muş Toplum Gönülleri Vakfı ile irtibata geçerek toplum gönülleri ile birlikte okulun boya ve badanasını yapan, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğrenci Konseyi’nin aracılığıyla Medeniyet Üniversite’sinde düzenlenen kermes ile okulun fiziki ihtiyaçlarının ve öğrencilerin temel ihtiyaçlarının giderdi.

HER GÜN OKULUN BAHÇESİNİ KARDAN TEMİZLİYOR
Okul kütüphanesi için kitap toplama kampanyası düzenleyen Güneş, yılın 4 ayı boyunca yerde bir metrenin üzerinde kar kalınlığı olan köyde kapanan okul bahçesini kürekle açıyor.

ÖĞRENCİLERİN AYAKLARI ÜŞÜMESİN DİYE 
Öğrencilerin karla kaplı yollarda sıkıntı yaşamamaları için sabah evlerinden alıp akşam da yine evlerine bırakan ve öğrencilerinin ayakları 'Üşümesin' diye, yardım kuruluşlarıyla iletişime geçen ve çocuklara ayakkabı aldırtan Güneş, karşılaştıkları zorluklara rağmen öğretmenlik mesleğini çok sevdiğini söyledi. 

OKULA DEREDEN TAŞIMA SUYLA EĞİTİM
Güneş, okulda ve kaldıkları lojmanda su şebekesi olmadığı için de okulun su ihtiyacını köyden geçen dereden su taşıyarak giderdiklerini ifade etti. 

AKŞAMLARI VELİLERE OKUMA YAZMA DERSİ
Köy yolunun kapalı olmasından dolayı kendisinin köyde kaldığını anlatan Güneş, akşamları köyde boş oturmamak için de okuma yazma bilmeyen köylülere eğitim veriyor. 

AŞKLA HİZMET EDİYOR
Hem mesleğini hem öğrencilerini hem de velilerini çok sevdiğini söyleyen Güneş, "Ben hem  okuluma hem de öğrencilerime büyük bir aşkla hizmet etmek istiyorum. Mesleğimi çok seviyorum. Fakülteden geçen yıl mezun oldum. Mezun olduktan sonra Muş'a 68 kilometre uzaklıktaki Taşlıca Köyüne atamam yapıldı. Yoğun kar yağışı nedeniyle gidemediğim köy yolu kapalı olmasından dolayı köyde kalıyorum. Köyde kaldığım zamanlar kürekle okulun yolunu açıyorum. Açtığımız gece kursuyla köyde okuma-yazma bilmeyen büyüklerimize okuma-yazma öğretiyoruz. Küçük öğrenciler karda yürüyemediği için onları evlerinden alıp bırakıyorum. Okulda 58 öğrencimiz var. Bunların 13'ü birinci, 13'ü ikinci, 18'i üçüncü, 14'ü dördüncü sınıf öğrencisi."dedi.

ÖĞRETMENLERİNİ ÇOK SEVİYOR 
Öğretmenini çok sevdiğini belirten 9 yaşındaki Hazal Etingü, "Karda okula gidip gelemediğim için öğretmenim beni evime götürüyor. Babam ya da abim beni çalışmak için batıya gittiği için beni okula getiren olmuyor. Ama öğretmenim getiriyor. O yüzden bende kendisini çok seviyorum" diye konuştu.


YORUMLAR :::

  1. mardin
    31 Aralık 2016 Cumartesi Saat 09:37 CEVAPLA
    Can'sın öğretmenim...

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EĞİTİM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Gazeteci Mihdi Aydoğan'ın acı günü

Gazeteci Mihdi Aydoğan'ın babası Sultan Aydoğan 56 [...]

1 gün önce...

Limakport limanı Mardin’de İş adamlarına tanıtıldı

LİMAKport İskenderun’un Mardin Merkezli Doğu ve Gü [...]

1 gün önce...

Kızıltepe operasyonundan 4 tutuklama kararı

Kızıltepe’de, PKK/PYD üyelerinin ülkeye yasa dışı [...]

1 gün önce...

Ulusal bir gazete daha kapandı

Türkiye'nin yazılı basın eserlerinden biri daha bu [...]

23 saat önce...

Maddi durumu yetersiz ailelere yardım

Midyat İlçe Jandarma Komutanlığı personelleri, mad [...]

19 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN