Kendi yoğuruyor, kendi pişirip, kendi satıyor!

Kendi yoğuruyor, kendi pişirip, kendi satıyor!
13 Mayıs 2019 Pazartesi Saat 16:04 0

Suriyeli kadınlar, tarihlerinin en kötü dönemlerinden birini yaşarken diğer yandan da göç ettikleri topraklarda çocuklarını doyurmanın mücadelesini vermeye devam ediyor.

Mardin'e 4 çocuğuyla birlikte göç eden Suriyeli Fatma Hamdo, savaşta kaybettiği eşinden arda kalan 4 çocuğu için mahallede açtığı dükkanda ekmek satıyor. Kendi yoğurup, kendi pişirip, kendi sattığı ekmeklerle ailesini geçindiren cefakar kadın, herşeye rağmen şükretmeyi ağzından düşürmüyor.

Yurdunu terk etmek zorunda kalan Suriyeli kadın, geçmişte kendi evinin sultanı olarak huzur içinde yaşarken, bugün evsiz ve yurtsuz yaşamak zorunda kaldı. 8 yıllık kanlı savaşın acı bilançosunda geriye acılar kadınların gözyaşı ve umutsuz hayatlar bıraktı. Kimi eşini kimi çoluk çocuğunu kimi de her şeyini kaybetti. 8 yılık savaşın ardından geriye binlerce Suriyeli kadınların gözyaşları ve acılarının hikayesi kaldı.

Çalışarak hayata tutundu

Geriye ise Türkiye’ye göç eden kadınların hikâyeleri kaldı. Tıpkı 5 yıl önce savaşta eşini kaybederek 4 çocuğu ile birlikte Mardin’e göç eden Suriyeli Fatma Hamdo’nun yaşam mücadelesi gibi. 5 yıl önce eşini Suriye’deki iç savaşta kaybeden Hamdo 4 çocuğu ile birlikte Mardin’e göç etmek zorunda kaldı. 45 yaşındaki Fatma Hamdo, çocuklarının geçimini sağlamak için 2 yıldır 5 metrekarelik kiraladığı dükkânda Suriye’nin yufka ekmeğini satıp çocuklarının nafakasını kazanmak için ter döküyor. Çocuklarını büyütmek ve ayakta kalabilmek için çalışmak zorunda kaldığını anlatan Fatma Hamdo, eşinin Suriye’de savaşta öldüğünü söyledi. Hamdo,” Kanlı savaştan çocuklarımı kurtarmak için günlerce sürüyerek kız kardeşimle birlikte Mardin’e geldim. Zor şartlar altında hayat mücadelesi verdim. Kadın olarak yalnız başıma çocuklarıma bakmak zorunda kaldım. Hayırseverlerin yardımı ile hayata tutunmak zorunda kaldık. Bir şekilde ayakta kalmak için mücadele etmeyi seven bir kadınım. “dedi

Çocuklarıma haram lokma yediremem

Hayata tutunmak için çarşıda 5 metrekarelik dükkân kiraladığını ve bura da Suriye ekmeğini satarak para kazandığını anlatan Hamdo,” Suriye’de getirdiğimiz elektrikli fırın ile hamur yoğurup Suriye ekmeği pişiriyorum. Günde 40-50 ekmek satıyorum. İlk başta esnaf şaşırmıştı. Ama sonradan bana destek vermeye başladı. Halkta bana destek vermek için bazen benden ekmek alıyor. Çocuklarımızın nafakasını alın terim ile kazanıyorum. Çocuklarıma haram lokma yediremem. Sağ kaldığım müddetçe helal para kazanmak için çalışacağım. Emek isteyen bir iştir. Sabah çocuklarımın kahvaltısını hazırlayıp okula gönderiyorum. Ardından dükkâna geçip hamur yoğuruyorum. Ramazan ayı biraz yorucu oluyor. Allah bana helal lokma kazanmak için böyle iş verdiği için şükrediyorum. “şeklinde konuştu.

Adres: 1. Cadde, Şeyh Çabuk Camisi yanı Artuklu/MARDİNYORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Cuma İçten istifa etti olay açıklama!

Ahmet Davutoğlu'nun istifası sonrasında Ak Parti'd [...]

1 gün önce...

1500 yıllık mozaik, kaçak kazıda ortaya çıktı

Derik'e bağlı Göktaş Mahallesi kırsalında yapılan [...]

1 gün önce...

Başkan Şahin, Çalışmalarımız merkez kırsal ayrımı olmadan sürüyor!

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, Mardin Büyükş [...]

1 gün önce...

Mardin'de gösteri ve etkinlikler bir ay boyunca izne bağlandı

Mardin Valiliği, il geneli bir ay boyunca yapılaca [...]

1 gün önce...

Her 10 kişiden 7’si borçlu

TÜİK 2018 yılı gelir ve yaşam koşulları araştırmas [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN