Kepenkler Kobani için açılmadı

Kepenkler Kobani için açılmadı
07 Ekim 2014 Salı Saat 11:15 17

İŞID çetelerinin Kobané'ye saldırılarını protesto eden Hakkari, Şemdinli Nusaybin ve Malazgirt esnafı kepenk açmadı.

MARDİN 

IŞİD'in Kobanê'ye yaklaşması üzerine Kürdistan kentlerinde başlayan eylemlerden biri de Mardin Artuklu ilçesinde gerçekleşti. Yurttaşlar başta Yeniyol Caddesi, Mardin-Midyat yolu olmak üzere birçok noktada sokağa çıktı. Yol bariyerlerini ve kaldırım taşlarını söken yurttaşlar, yolu trafiğe kapatarak, "Bijî berxwedana YPG'ê" sloganlarını attı. Polisin müdahale etmesi sonucunda çıkan çatışmada, yurttaşlar polise, taş, molotof ve havai fişekle karşılık verdi. Yurttaşlar, Yeniyol Caddesi üzerindeki bir marketi ateşe verirken, yolda kurulan barikat nedeniyle yangına müdahale edilmediği için market kullanılmaz hale geldi. 

Nusaybin'de kepenkler açılmadı

Kobanê'ye dönük saldırıları protesto etmek amacıyla Mardin Nusaybin ilçesinde Fırın ve Eczaneler dışında yurttaşlar kepenk açmadı. İşçilerin de iş bırakması nedeniyle ilçede hayat durdu.

HAKKARİ 

 Hakkari, Van-Bahçesaray ve Çukurca'da Kobanê'ye yönelik IŞİD saldırısını ve AKP'nin takındığı tutumu protesto eden esnaf bugün kepenk açmadı.


Eczane ve fırınların dışında tüm iş yerlerinin kapalı olduğu 2 kentte de cadde ve sokaklar sessizliğe gömülmüş durumda.

Şemdinli'de gece boyunca eylem

Kepenklerin açılmadığı Şemdinli ilçesinde ise, gece saatlerinde bir araya gelen çok sayıda kişi, çaldıkları tencereler eşliğinde ilçede yürüyüş düzenledi. .

Yürüyüşle yeniden ilçe merkezine dönen grup, yaktıkları ateşler etrafında sloganlar eşliğinde bekleyişe geçti. Sabaha kadar bekleyişini sürdüren grup havanın aydınlanması ile dağıldı.

MUŞ

Muş'un Malazgirt ilçesinde Kobanê saldırılarını protesto eden esnaf kepenk açmadı. Eczane ve fırının dışında her yerin kapalı olduğu ilçede, öğle saatlerde yürüyüş düzenlenecek.

BATMAN

Batman'da binlerce yurttaş İŞİD saldırılarını protesto etmek için Turgut Özal Bulvarı'nı trafiğe kapatarak saldırıları protesto etti. Diyarbakır Caddesi üzerinde yüzlerce araç korna çalarak eyleme destek verdi.

Bir grup kitleye saldırdı

Onbinlerin katıldığı protesto eylemine Hür Dava Partisi il binasından bir grup tekbir getirdi. Kitleye taş atan gruba, yüzlerce genç tarafından müdahale edildi. Binanın tüm camlarını kıran kitle daha sonra Hür Dava Partisi üyelerine ait 3 aracı yaktı. Yaşanan olaylarda Hür Dava Partisi üyeleri kitleye silahla ateş açması sonucunda iki kişi yaralandı.
Silahlı saldırıya müdahale etmeyen polis, protesto için sokakta olan kitleye müdahale etti. Polisin gaz bombası, plastik ve gerçek mermilerle yaptığı müdahaleye yurttaşlar, taş, molotof ve havai fişeklerle karşılık verdi.Çatışmalar gece geç saatlere kadar devam etti.

Siyasi tutsaklar isyan çıkardı

Öte yandan Batman M Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan siyasi tutsakların da İŞİD'in Kobanê dönük saldırıları isyan çıkartarak protesto ettiği öğrenildi.

SİİRT

Siirt'te akşam saatlerinde Barış, Ulus, Conkbayır, Algül, Doğan, Çal, Affet, İnönü, Karakol, Alan mahallelerinde ve Atatürk Meydanı'nda gerçekleşen eylemlere polis müdahalesi sonucunda çatışma çıktı.

Gerçekleşen eylemler sırasında yurttaşlar, Mithat Öktüren Caddesi'nde bir aracı yakarken, cadde bulunan Halk Eğitim Merkezi'nin camları kırdı. Atatürk Meydanı'nda da bulunan iki bankaya Molotof atan gençler bankalara ait ATM'leri tahrip etti.

Siirt Belediyesi önünde de gençler polis arasında çıkan çatışmalar ardından polisin oturma eylemi başlatan yurttaşlara göz yaşartıcı bomba ve biber gazı atması sonuncun çok sayıda yurttaş, atılan gazlardan etkilendi.YORUMLAR :::

 1. mardinin sesi
  15 Ekim 2014 Çarşamba Saat 04:04 CEVAPLA
  genler genel bır bakış attım yorumlarınıza cogunuz kobanede kanlar dokulurken hala uc beş kurusun peşinden gıdıyorsunuz hele bır durun da yatmadan once dusunun yatarken vıjdanınız rahatmı.bırılde dıyorsunuz artuklu sıze yem olmayacak bız sızden degılsınız.komsusu ac ıken tok gezen zaten bızden degildir.bu yorumların yuzde doksan dokuzu araplardan gelmiş belli hala akp zihnıyeti var sızde zerre kadar musluman falan degılsınız.bız asla asmıle olmadık olmayızda pekı sız asmıle ola ola artık kım oldugunuzu bile unuttunuz.kobaneye gıdın savaşın dıyorsunuz patronunuz erdogan kapıları acsın seve seve gıtmeye hazırız.
 2. mardinin sesi
  15 Ekim 2014 Çarşamba Saat 04:04 CEVAPLA
  gençler genel bır bakış attım yorumlarınıza cogunuz kobanede kanlar dokulurken hala uc beş kurusun peşinden gıdıyorsunuz hele bır durun da yatmadan once dusunun yatarken vıjdanınız rahatmı.bırılde dıyorsunuz artuklu sıze yem olmayacak bız sızden degılsınız.komsusu ac ıken tok gezen zaten bızden degildir.bu yorumların yuzde doksan dokuzu araplardan gelmiş belli hala akp zihnıyeti var sızde zerre kadar musluman falan degılsınız.bız asla asmıle olmadık olmayızda pekı sız asmıle ola ola artık kım oldugunuzu bile unuttunuz.kobaneye gıdın savaşın dıyorsunuz patronunuz erdogan kapıları acsın seve seve gıtmeye hazırız.
 3. ben
  11 Ekim 2014 Cumartesi Saat 10:22 CEVAPLA
  Kızıltepe esnafı dükkanların 10 gün kapalı kalmasını fazlasıyla hak ediyor.Çünkü esnafın zaten %70i bu çapulcu tayfasının fikren destekçisi,son olaylarda belki bu kadar uzun süreceğini tahmin edemedi çoğu kimse.BDPye sorsan cevap belli "Biz dükkan kapattırmıyoruz" doğru söylüyorlar polise taş ve molotof atarken,banka,devlet kurumlarınnı yağmalarken esnaf da dükkan açık onları seyredecek?Polis ölür "E bu provokasyondur,biz yapmadık" Sokaktaki çapulcu tayfasının %90ı 3 kuruşa her şeyi yapabilecek tipler,bu iyi biline ve bunların kontrolü de BDP-HDP'dedir.İnkar eden ya cahildir ya da hain!
 4. salih demir
  10 Ekim 2014 Cuma Saat 11:29 CEVAPLA
  yazıklar olsun . Şunu bilinki Mardin Merkez hiçbir zaman sizin gibi yağmacılara kalmaz. Eninde sonunda burda aklıselim kazanacak. Artukluda kepengleri kapatamayacaksınız. Huzuru bozamayacaksınız. Artukluda korkupta kepeng kapatan bizden değildir.
 5. aslan sarıtaş
  10 Ekim 2014 Cuma Saat 09:08 CEVAPLA
  Kalbi kararmış, vicdansızlar. Memleketi ne hale getirdiniz bee
 6. tahir sevtek
  10 Ekim 2014 Cuma Saat 08:51 CEVAPLA
  Zınnaro çok haklısın...
  Perişan ettiler milleti
 7. Zınnaro
  10 Ekim 2014 Cuma Saat 08:31 CEVAPLA
  yav ey cahiller o kadar erkekseniz gidin kobaniye adam gibi savaşın.Ne istersiniz bu gariban esnaftan kaçgündür siftah yok.Bumu halkların özgürlüğü bu mu demokratk tepki.direniş kobanide 2saat eylem yapıp evlere dağılıyorsunuz sonra gelsin yemekler gitsin kahveler.Bu nedir ya! Gidin kobanide erkekçe ölün yada kahraman gibi dönün...
  Ama nerde sizde o cesaret.....
 8. ...
  09 Ekim 2014 Perşembe Saat 22:43 CEVAPLA
  Kepenkleri açmayınca kobaniye yardım mı ediyorlar?
 9. ben
  08 Ekim 2014 Çarşamba Saat 13:31 CEVAPLA
  Gerzek bir yorumcu çıkın meydana demiş.Şereften yoksun,işid zihniyetli yağmacı!Biz düşman değiliz,düşmanınız aslında düşmanımız kobane'de ama siz erkekliğinizi burda size karşılık vermeyen asker ve polise karşı gösterdiniz,yakıp,yıkıp yağmaladınız,ondan sonra meydana çıkın diye erkeklik yapıyorsun.Kobanedekiler orda,kendi meydanlarında...
 10. hain bdp
  08 Ekim 2014 Çarşamba Saat 02:24 CEVAPLA
  belediye akp'den bdp'ye geçmedi. Bazı işbirlikçiler kendi partilerine ihanet ettiği için beleşten kazandılar. Şimdi sen burada sokak ve caddeleri birbirine katacağınıza niye erkekçe kobaniye gidip savaşmıyorsunuz. Masum insanlara molotof atmak işyerlerini yakmak vandallar gibi etrafa salyalar saçmak daha kolay geliyor değil mi? Memleketi mahfettiniz be
 11. hain akp
  07 Ekim 2014 Salı Saat 22:38 CEVAPLA
  bakıyorumda şu mardin akplileri bağırıyor anladım niye ağlıyolar hani belediyeleri akp den bdp ye geçti ya adamsanız çıkın meydan bakalım kim yaman kim korkak !!
 12. KORKAKLIK
  07 Ekim 2014 Salı Saat 13:41 CEVAPLA
  Haberin başlığı yanıltıcı insanlar provoke edilen göstericilerin çevreye verdiği zarardan, taştan molotof kokteylden çekindiği için kepenk kapatarak kendini korumuş. Maden bu kadar onurlu gösteri düzenlediklerini iddia ediyorlar çevreyi yakıp yıkacaklarına masum insanların işyerlerine mallarına zarar vereceklerine kobaniye neden gidip direniş göstermiyorlar bu yapılan gösteriler korkaklık ve pısırıklığın ve iki yüzlülüğün zirvesidir.Kobani çok yakın kimse kimseyi kandırmasın. Direniş masum insanları taşlamakla olmuyor.
 13. ben
  07 Ekim 2014 Salı Saat 13:33 CEVAPLA
  Haberin başlığı yanlış.Kepenkler olaylar sebebiyle açılmadı.Her zaman olduğu gibi BDP zihniyeti eylem anlayışını sokakları terörize ederek gösterdi.İşid buralardaki olaylar sebebiyle korkup,kobaniyi teslim etme kararı almış!
 14. mahir tuna
  07 Ekim 2014 Salı Saat 13:26 CEVAPLA
  eylem yapmak,kepenk kapatmak çözüm değil.çözüm yiğit olup kobaniye gidip savaşmaktır.
 15. kemal solak
  07 Ekim 2014 Salı Saat 13:26 CEVAPLA
  Yiğit olup kobaniye gidip savaşın!
 16. Mardinli mrt
  07 Ekim 2014 Salı Saat 12:52 CEVAPLA
  Mardin merkezdede olaylar olmuş sadece ilçe ve komşu illerin haberini yapmayın bişeyleri saklayarak kapatamazsınız. Yaşasın kobene direnişi. (umarım yorumumu silmezsiniz)
 17. abdülfettah fosforoğlu
  07 Ekim 2014 Salı Saat 12:15 CEVAPLA
  Aha buyrun cenaze namazına,al sana özgürlük,al sana pilav üstü tandır! Bu apocuların anladığı çözüm stratejisi,marksizmi hatim eden apo! küçük prensi okusun dedim,okusun ki anlasın,kurabiye canavarlarını,çokoprensleri kimlerin hüplettiğini,küçük zihinlerinin hala attaya gidelim modunda olduğunu.Koca kürt halkının nasıl sınıfta kaldığını,ama ah şu marksizim yok mu? kör kör etmiş kafaları..

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Elektriği kesilen çiftçiler, yolu trafiğe kapattı

Mardin’de elektriği kesilen çiftçiler, Kızıltepe-C [...]

23 saat önce...

HÜDA PAR: "Genç evlilik mağdurları Türkiye siyasetinin ayıbıdır"

Genç evlilik mağdurlarının HÜDA PAR’a yaptığı ziya [...]

1 gün önce...

Koronavirüsün kalp hastalığına yol açtığı ortaya çıktı

Bilim insanları, yeni tip koronavirüsün beyinde ne [...]

1 gün önce...

Mardin MÜSİAD'tan 15 Temmuz Açıklaması

MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Mehmet İleri, 15 Temmuz [...]

1 gün önce...

Derik'in Yeni Kaymakamı Hicabi Aytemür Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşındadır?

Derik İlçesinde en uzun süre ( 3 yıl 8 ay) görev y [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN