Kızıltepe’de ilk arpa hasadı başladı.

Kızıltepe’de ilk arpa hasadı başladı.
18 Mayıs 2019 Cumartesi Saat 10:54 0

Kızıltepe Ovasında yılın ilk arpa hasadı yapılarak Hububat Ticaret merkezinde satışa sunuldu. Kızıltepe İlçesi Karaman köyü Süleyman Durak’a ait tarlada biçilen ilk arpa Hububat Ticaret Merkezine getirildi.

Hububat Ticaret Merkezine getirilen Arpa Esnaf Zahireci olan Ramazan Gür tarafından tonu bin 400 liradan aldı.

Arpa olarak son yıllarda Mardin ovamızda ekim alanının son derce daraldığını ifade eden Kızıltepe Zahireciler ve Hububat ve Ticaret Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter bunun fiyatlardan kaynaklandığını ve genelde bölge ihtiyacı olan arpanın dışardan geldiğini söyledi.

Arpanın Çankırı Konya diğer iç Anadolu bölgelerinden temin edildiğini bu sene de ekim alanının dar olduğunu ve ilk arpa hasadının yapıldığını aktaran Öter, şunları söyledi:

“Kızıltepe ovamız Mezopotamya’nın verimli toprakların merkezinde yer almaktadır. İlk hasat geldiği için çiftçimizde esnafımızda bir heyecan bir mutluluk var. Arpanın durumuna baktığımızda son yıllarda gerek kalite olarak hem verim olarak son derece olumlu olduğunu yılın ilk izlenim olarak gördük. İnşallah arpa buğday bundan sonraki üretimde güzel olacak.

Ben bu yeni hasat sezonunda yetkililerimize hükümetimize çağrıda bulunmak istiyorum. Yeni hasat başladı dünyanın en kaliteli ürünlerin yetiştiği bir bölgedeyiz ve burada 4 yıl üst üste en çok un ihracatı yapan Kızıltepe Organize sanayi bölgemiz geçen yıl tedbiren alınan bir karar vardı. Önce ithalat sonra ihracat diye bu sene bunun kaldırılması çiftçinin lehine olacaktır. Fiyatları hükümetimiz olumlu vermiştir fakat bu ihracatın önündeki yasağının kaldırılması çiftçinin lehinde olabilecek rekabet ortamı gelişecektir. Ofisin TMO’un fiyatı iyidir. Fakat o yasak kaldırılırsa bu sefer sanayiciler onlarda gelir alırlar. Orada da bir rekabet oluşu ve bu rekabet te çiftçinin işine yarayacaktır. Böyle bir beklenti içerisindeyiz. İnşallah hükümetimiz yetkililerim iz bunu dikkate alacaklardır.

İlk hasat Kırsal kesimden geldiğini ve yaklaşık 20 dönünden 4 ton gibi arpa geldiğini aktaran Öter, normalde Kızıltepe’de arpa verimi 400-500 kilodur ancak bu gün gelen arpa 200-300 kilo olduğunu ifade etti.

Tonu bin 400 liraya satıldığını belirten Öter, “Geçen senede bu senede ilk ürünü esnafımız Ramazan Gür aldı. Ürünün sahibi de Süleyman Durak çiftçimizdir. Bilinçli bir çiftçidir. Hem kendilerine hem ovadaki çiftçilerimize sanayicilerimize esnaflarımıza ve tarımın tüm bileşeni olan ülkemizdeki herkese hayırlı uğurlu olsun inşallah. Güzel bir hasat sezonu beklentisi içerisindeyiz.”

Çiftçi Süleyman Durak ise hayırlı olması ve bereketli bir sezon olması temennisinde bulundu.

Esnaf Ramazan Gür de yeni sezon arpanın geldiğini bin 400 liraya aldığını belirterek yeni ürünün hayırlı olmasını diledi.

İsmail Aydoğan
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

İran'dan gelen şoföre şüphe üzerine tetkik yapıldı

Kızıltepe'ye, İran'dan gelen ve yüksek ateş şikaye [...]

1 gün önce...

Okul bodrumunu üretim merkezine çevirdiler

Derik Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Tarım Bölümü ö [...]

20 saat önce...

İl Sağlık Müdürlüğü'nden Açıklama

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü, bazı sosyal medya hesa [...]

1 gün önce...

Koronavirüs açıklaması: Aşıyı bulduk

Tüm dünyaya yayılmaya başlayan öldürücü virüsle il [...]

1 gün önce...

10 günde teslim olan sayısı 11'e yükseldi

Mardin'de 2 terörist daha teslim oldu, son 10 günd [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN