Kokoreççi Cebrail Usta'dan Örnek Uygulama

Kokoreççi Cebrail Usta'dan Örnek Uygulama
14 Mart 2019 Perşembe Saat 19:32 4

Mardin'de tanınmış kokoreç ustası Cebrail Usta, Askıda Ekmek uygulamasından esinlenerek, askıda kokoreç ve nohutlu pilav uygulamasıyla alım gücü olmayan ihtiyaç sahiplerini tezgahında doyurarak müşterilerinin taktirini kazandı.

Artuklu'da Vali Ozan Caddesi üzerinde aparatif yemek satışı yapan küçük işletmelerin arasında kardeşleriyle birlikte kokoreç satışı yapan Kokoreççi Cebrail Usta, Türkiye'nin bir çok şehrinde uygulamada olan askıda ekmek projesinden esinlenerek, alım gücü olmayan ihtiyaç sahiplerinin karınlarını doyurmak üzere askıda kokoreç ile nohutlu-etli pilav uygulamasıyla herkesin taktirini kazandı.

Askıda ekmek uygulamasının çok isabetli bir proje olduğunu kaydeden ve bundan esinlenerek aynı uygulamayı kendi satış tezgahında, kendi alanında da uygulamaya başladığını belirten Cebrail Usta, uygulamadan başta alım gücü olmayan öğrenciler ile dar gelirli vatandaşın yararlandığını söyledi.

Tezgahın önünden parası olan vatandaşın da parası olmayan vatandaşın da geçtiğine işaret eden Cebrail Usta, "Bu tezgah işlek bir caddenin kenarında ve kaldırımın bitişiği. Bu yoldan parası olanda geçiyor olmayan da geçiyor. Parası olan zaten gelip oturup oturup yemeğini yiyor, ya parası olmayan bu mis kokulu kokorejten mahrum mu kalsın. göz hakkı denen bişey var. Bizde bundan hareketle fırınlarda ekmek için uygulanan askıda ekmekten hareketle askıda kokorej ve etli-nohutlu pilav uygulamasını başlattık. Yaklaşık bir aydır bu devam ediyor. Bu uygulamamızdan özellikle öğrencilerimiz ve alım gücü olmayan hemşehrilerimiz yararlanıyor. Bunu şekil olsun diye yapmadık, isteyen her vatandaşımız deneyebilir. Bu uygulamayı başlatmadan önce parası olmayan ihtiyaç sahiplerini zaten boş çevirmiyorduk, şimdi bir anlamda bizde resmiyet kazanmış oldu. Müşterilerimiz de gelip aparatiflerini yedikten sonra kimi müşterilerimiz bu uygulamaya destek olmak için ihtiyaç sahiplerini doyurmamız için katkıda bulunmuş oluyorlar. Kokoreç yada nohutlu pilav yemek istediği halde parası olmadığı için yiyemeyen hiç bir hemşerim hiç çekinmeden gelip bu uygulamadan yararlanabilir. Peygamberimiz, "komşusu açken tok yatan bizden değildir" diye buyurmuş. Bizler de inşallah imkanlarımız yettiğince bu askıyı hiçbir zaman boş bırakmayacağız" diye konuştu.

Kökoreççi Cebrail Usta'nın müdavimlerinden Halil Yomak, bu uygulamanın bütün esnaflara örnek olması gerektiğini ifade ederek, "İlk başlarda bana aslında bir nevi reklam olarak geldi, ancak sonradan ihtiyaç sahiplerinin gelip yararlandıklarını görünce uygulamaya bizler de katkıda bulunmaya başladık. Bu örnek uygulamadan dolayı ustamızı kutluyor, bütün esnafların da imkanları nispetinde kendi alanlarına yaymaları gerektiğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.

FIRINDA UYGULANAN ASKIDA EKMEK UYGULAMASI NEDİR?

Fırına gittiğinizde 2 ekmek parası ödüyorsunuz fakat 1 adet ekmek alıyorsunuz. Ekmekleri de satın alırken şunu diyorsunuz: İki ekmek birisi askıda. Ardından fırın sahibi sizin için askıya yani ekmeklerin biriktiği noktaya bir adet ekmek bırakıyor. Gün içinde ihtiyacı olan birisi gelip "Askıda ekmek var mı?" diye soruyor. Eğer askıda ekmek varsa bu kişi ekmeği herhangi bir ücret ödemeden alabiliyor.
YORUMLAR :::

 1. Şerif
  15 Mart 2019 Cuma Saat 11:47 CEVAPLA
  Allah birini bin etsin. böyle paylaşan esnafların rızkı bol olur. Allah bir yerden gönderir. cebrail ustayı kutluyorum
 2. Hâlo
  15 Mart 2019 Cuma Saat 05:14 CEVAPLA
  Ammo sana göre mardin life da hayır yapamaz değil mi.
  Mesela ihtiyaç sahipleri bilsin oradan gidip yemeğini yesin diye yapmış olamaz değil mi?
  Neden bu kadar maddi düşünür olduk.
 3. Ammo
  15 Mart 2019 Cuma Saat 00:03 CEVAPLA
  Mardinlifenin kokoreçleri bedavadır demekki. Reklam yapıyorlar.
 4. Sezgin
  14 Mart 2019 Perşembe Saat 23:26 CEVAPLA
  Dünyayı bu arkadaş gibi adamlar kurtaracak. Tebrik ederim.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Üniversiteye Rektör Atandı

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğüne Cumhurbaş [...]

22 saat önce...

Ağırakça'dan Cumhurbaşkanı Kararına Tepki

Resmi Gazetede yer alan kararname ile görevden alı [...]

14 saat önce...

Temelli Mardin'de iddialara cevap vererek, siyasi partilere çağrıda bulundu

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, beraberindeki [...]

1 gün önce...

Son dakika! Genel Sekreter Görevden Alındı

Mardin Artuklu Genel Sekreteri Şahin Arpağ görevde [...]

9 saat önce...

Kızıltepe'deki Su ve Elektrik kesintilerine tepki var

Kızıltepe'de son günlerde sık sık yaşanan elektrik [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Bugün günlerden...!

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Yaşamın Adaleti

3
Mustafa Aydın
4
Kadir Üründü
Kadir Üründü

Ters Açı...

5
Abdurrahim Akdağ
Abdurrahim Akdağ

Girdi, Sermaye, Kaynak

6
Muhammed Dağ
Muhammed Dağ

Aydın(lık) Sorunsalı

7