MÜSİAD’tan işadamlarına ‘ÇEK’ uyarısı

MÜSİAD’tan işadamlarına ‘ÇEK’ uyarısı
08 Şubat 2012 Çarşamba Saat 17:58 0

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Mardin Şube Başkanı Mehmet Ali Dündar, işadamlarına yasalaşan yeni çek kanunu hakkında iyi bilgi sahibi olmaları gerektiğini belirterek, “Karşılıksız çekte hapis cezası kalkıyor, ama 10 yıl boyunca çek kullanmama cezası geliyor.”dedi.

            MÜSİAD Yönetimi ile birlikte Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyetini ziyaret eden MÜSİAD’ın yeni başkanı Mehmet Ali Dündar ve Yönetim Kurulu üyeleri gündemdeki ekonomik gelişmeler hakkında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Dündar, Çek Kanununda değişiklik yapan tasarının yasalaşmasına ilişkin yaptığı açıklamada, değişikliğin ardından iş dünyası temsilcilerinin yeni yasanın getirdikleri konusunda bir an evvel bilgi sahibi olması gerektiğini söyledi.

            MÜSİAD olarak bir işadamının verdiği çekin karşılıksız çıkması sonucu cezaevine girmesine ve ticari hayatının kararmasına karşı olduklarını ancak işadamının da verdiği çeki takip etmesi gerektiğini dikkat çeken Dündar, işadamlarından kestikleri çeklerin karşılıksız çıkması durumunda on yıl süresince ticari itibarlarında zedelenme olacağı bilincine varması gerektiğini ifade etti.

EN BÜYÜK SORUMLULUK ARTIK BANKALARIN

Yeni çek konunda bankalara büyük sorumluluk düştüğünü vurgulayan Dündar, “Eski çek yasasındaki tutuklama kararları yüzünden karşıydık. Yeni çek kanunda artık bütün sorumluluk işadamlarının yanında bankalara da düşüyor. Bankalar her önüne gelene çek vermesinler artık. Bankalar verdiği çekin garantörlüğünü kişinin verdiği teminat kadar veriyor. Gelişmiş ülkelerdeki bankacılık sisteminin Türkiye'de de uygulanması gerekir. Bankalarımız ne yazık ki bu konuda biraz daha rahat davranıyorlar. Çek kullanacak işadamları buna çok dikkat etsinler. Belli bir meblağın üzerindeki çekleri almadan önce iş adamlarının bunu bankalardan çek etmeleri lazım. Yasaya göre bankaların uygulaması gereken ön kontrollerde, çek talebiyle karşılaştıklarında gerekli basiretli ve özenli duruşu göstermelidirler. Piyasadan yükselen bazı eleştirilere karşın, kanunda yer alan maddelerin hassasiyetle uygulanması önemlidir. Karşılıksız çek kullanan tacirin karşılaşacağı cezalarda, bankaların kontrol prosedürlerinde denetim zafiyeti yaşanması iyi niyetle hazırlanan yasanın beklenen karşılığı vermesini engelleyecektir.”dedi.

BU YASA DÜRÜST ÇALIŞANLARI ETKİLEMEZ

İşadamlarından yeni oluşan duruma kendilerini adapte etmesi gerektiğinin altını çizen Dündar, “Bu kanun, aslında çek yazıp da bunu zamanında ödeyenleri zaten rahatsız etmeyecektir. Onlar için bir sorun yok. Diğerlerini ise ödemelerini zamanında yapmaya zorlayacaktır.”ifadelerini kullandı.

Aksi bir durumda işadamlarının 10 yıl gibi bir süreyle çek kullanamamayla karşılaşabilecekleri için, keşide ettikleri çekleri ödememeleri halinde bir bakıma ticari hayatları sona erebileceğine dikkati çeken Dündar, şöyle devam etti:

“Eğer işadamları, ayakta kalıp iş yapmak istiyorsa, piyasadaki itibarını muhafaza etmek istiyorsa o halde kestiği çeklerinin ödemesine mutlaka dikkat edecektir. Çek vermek istememesi durumunda ise yapılacak olan pozitif ve negatif sicil sorgulamasında bu durumu net bir şekilde ortaya çıkacağı için, her halükarda kendi sicilini menfi etkileyecek bir uygulamaya girmeyecektir. Çekle mal satıp, hapis cezası kalkıyor diye parasını tahsil edememe endişesinde olabilecek kişi veya kurumlar için ise aslında pek fazla sorun yoktur. Zira yapılacak ön araştırma neticesinde mal satılacak kişinin siciline göre rahatlıkla karar verilebilecektir. Bu şekilde çekin de itibarı korunmuş olacaktır.”YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Bölünmez Çankırı, Kadınların Sevincine Ortak Oldu

Dünyaca ünlü şef Ebru Baybara Demir tarafından, Ma [...]

23 saat önce...

Milletvekillerinden, Rektör Özcoşar’a Ziyaret

Ak Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı [...]

5 saat önce...

Eğitim-Bir-Sen: Ana Sınıfı Öğretmenleri de Uzaktan Eğitime Geçmelidir

Eğitim-Bir-Sen Mardin şube başkanlığı yaptığı yazı [...]

1 gün önce...

Mardin'de otomobil direğe çarptı: 5 yaralı

Mardin'in Midyat ilçesinde meydan gelen kazada, ay [...]

1 gün önce...

"İlçelerimizin tüm kadın ve gençlik kolları başkan ve yönetimlerini tebrik ediyoruz"

AK Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç, AK Parti M [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar