Mardin Barosu avukatların hakkını savunmak için dava açtı

Mardin Barosu avukatların hakkını savunmak için dava açtı
01 Şubat 2017 Çarşamba Saat 17:02 0

Mardin Baro Başkanı Av. Çelebi Araz, avukatların hakkını savunma için "CMK Ücret Tarifesi"yürütmesinin durdurulması ve iptali için Adalet Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı aleyhine Danıştay´da dava açtı.

Gazetemize bir açıklama yapan Mardin Baro Başkanı Avukat Çelebi Araz, "Ceza Muhakemesi Kanunu Gereğince Görevlendirilen Müdafi ve Vekillere Yapılacak Ödemelere İlişkin 2017 yılı Tarifesinin” yürütmesinin durdurulması ve iptali için Adalet Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı aleyhine Danıştay´da dava açmış bulunmaktayız.” dedi.

Görevlendirilen avukatlara yapılacak ödemeleri düzenleyen ücret tarifesini her yıl Türkiye Barolar Birliğinin görüşü alınarak Adalet ve Maliye Bakanlıkları tarafından hazırlandığını anımsatan Avukat Araz, yaptığı açıklama şu ifadelere yer verdi:
“Bilindiği üzere Ceza Muhakemeleri Kanunu kapsamında avukat ile temsilin kanunen zorunlu kılındığı hallerde kendisini avukatla ile temsil edecek imkânı bulunmayan şüpheli-sanık veya mağdur-katılanlara soruşturma veya kovuşturma makamlarının istemi üzerine Baro tarafından avukat görevlendirilmektedir. Görevlendirilen avukatlara yapılacak ödemeleri düzenleyen ücret tarifesini her yıl Türkiye Barolar Birliğinin görüşü alınarak Adalet ve Maliye Bakanlıkları hazırlamaktadır. 2017 yılı için uygulanacak tarife 31 Aralık 2016 tarihinde Resmi Gazete ‘de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Adalet ve Maliye Bakanlığı tarafından 2017 yılı için ücret tarifesi hazırlanırken 5320 sayılı Yasanın 13. maddesinin açık hükmüne rağmen, Türkiye Barolar Birliği´nin ve Baroların görüş ve uyarıları dikkate alınmamıştır. CMK Ücret Tarifesinde belirlenen ücretler yıllarca süren davalarda avukatların vermiş olduğu emeklerin karşılığını yansıtmaktan uzak olup, Anayasa´da yer alan eşitlik ilkesine ve angarya yasağına aykırıdır. CMK Ücret Tarifesinin yürürlükte kaldığı sürece; avukatların CMK kapsamındaki hizmeti sağlıklı bir şekilde yürütemeyeceği, bu durumun yargılama sisteminde ciddi aksamalara neden olacağı ve hukuk devletinin yara alacağı açıktır. Yine CMK Ücret Tarifesinde belirlenen ücretlerin düşüklüğü güçlü ve bağımsız savunmaya hizmet edemeyeceği gibi adil yargılanma hakkı ilkesini zedelemektedir. Bu nedenle Mardin Barosu olarak "Ceza Muhakemesi Kanunu Gereğince Görevlendirilen Müdafi ve Vekillere Yapılacak Ödemelere İlişkin 2017 yılı Tarifesinin” yürütmesinin durdurulması ve iptali için Adalet Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı aleyhine Danıştay´da dava açmış bulunmaktayız.”


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

MHP ilk defa Yeşilli'de Kongre yaptı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Artuklu ilçesinin [...]

2 saat önce...

Bakım Onarım ve Temizlik Asil Liste İşte Artuklu İŞ-KUR LİSTESİ

Artuklu İlçe Mil. Eğt. Md. Bakım Onarım ve Temizli [...]

23 saat önce...

DİKA, Dara'yı restore ederek dünyaya tanıtacak

Mardin Müze Müdürlüğü tarafından, Sanayi ve Teknol [...]

1 saat önce...

İki çift bir düğünde evlendi

Demirtaş kardeşler, pandemi nedeniyle aynı düğünde [...]

1 gün önce...

İpekyolunda iki tır kafa kafaya çarpıştı

İpekyolunda sürücüsünün direksiyon hakimiyetini ka [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen

Ergenlik Döneminde Beslenme

1
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Nefes Zamanı…

3
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Korona Deyip Geçmeyin!

4
A.Vahap Kaya
A.Vahap Kaya

Nezaket

5
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Arabuluculuk Kurumu ve Kavramı 

7