Mardin Barosu'ndan 15 Temmuz Açıklaması

Mardin Barosu'ndan 15 Temmuz Açıklaması
15 Temmuz 2017 Cumartesi Saat 17:35 0

Mardin Barosu 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümünde basın açıklamasında bulundu.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"15 Temmuz 2016 gecesi ülkemizde bir darbe girişimi yaşanmış, fetö terör örgütü ve bu örgüte mensup bir kısım üniformalı hain teröristler kendisine ülkemizin güvenliğini korumak için emanet edilen silahların, tankların namlusunu halkımıza çevirme cesaretini göstermiştir.

Bu darbe girişimini planlayanları, emrini verenleri, uygulayanları şiddetle lanetliyoruz.

O gece darbeci teröristlere karşı kahramanca direnirken şehit düşen vatandaşlarımıza da Yüce Allah’tan rahmet diliyoruz.
15 Temmuz’daki darbe girişimi , ülkemizde halen birilerinin demokrasi dışı yol ve yöntemlerden medet umduklarını göstermekte olup bunun tek nedeni ise Türkiye’de bugüne kadar darbecilerden ve darbelerden medet umanlardan demokratik hukuk kuralları çerçevesinde hesap sorulmamış olmasıdır.

15 Temmuz hain ve terörist darbe girişimi ile birlikte, darbecilerden, darbeden ve kaostan medet umanlardan hukuk çerçevesinde hesap sorabilmek için önemli bir fırsat doğmuştur. Bu hesap sorulur iken de tüm yargılamalarda olması gerektiği gibi; hukukun en temel ve vazgeçilmez ilkeleri olan adil yargılama ilkesinden, suçta ve cezada yasallık ilkesinden, masumiyet ilkesinden , suçta ve cezada şahsilik ilkesinden asla taviz verilmemelidir. Yine savunma hakkının da şüpheli-sanık açısından tartışılmaz ve vazgeçilmez bir hak olduğu unutulmamalıdır.

FETÖ-PDY terör örgütü ile ilgili davaların yargılama süreçlerinde, genel bir yaklaşım yerine her şahısın durumu kendi özelinde ayrı ayrı değerlendirilmeli suçun da cezanın da şahsi olduğu unutulmamalıdır.

Aksi durumda hiç şüphesiz gerçek suçluların özellikle de darbe girişimcilerinin ekmeğine yağ sürecektir.

Yine devletin hemen hemen her kurumuna sızmış olduğu anlaşılan Fetö ve benzeri terörist unsurlar, devletten ivedilikle ve titizlikle temizlenmelidir. Nitekim bu kapsamda binlerce kamu personeli mesleğinden ihraç edilmiştir. Ancak bu ihraçların tamamına yakınının ilgililerin savunması dahi alınmadan yapılmış olması ve bu insanların büyük çoğunluğunun hangi eylem ya da eylemleri nedeniyle terör örgütüyle irtibatlı olduklarının somut bir şekilde açıklanmamış olması insanları suçsuzluğunu ispat etmek gibi bir durumla karşı karşıya bırakmıştır. İhraç edilenlerin hangi somut delile dayanarak böyle ağır bir müeyyideye tabi tutulduklarını öğrenmeye ve süreçle ilgili olarak yasal girişim ve itirazlarda bulunmaya hakları bulunmaktadır. Bu nedenle kurulan Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonun bir an önce başvuruları kabul ederek ivedilik ve titizlikle bu insanların durumunu sonuca ulaştırarak belirsizlik durumunu ortadan kaldırması gerekmektedir.
Darbe girişiminin ardından yürürlüğe konulan OHAL halen devam etmektedir. OHAL'in amacı ülkemizin demokratik hukuk sistemini korumak, darbecilere ve darbeci anlayışa karşı hızlı ve etkin mücadele etmek olmalıdır.

OHAL sürecinin uzatılması , OHAL'e dayanarak çıkarılan KHK'ler ile OHAL dışındaki konuların düzenlenmiş olmasının , demokrasimiz ve hukuk sistemimiz üzerinde olumsuz etkiler oluşturduğu ve bunun ileride başka sorunlara vesile olacağı unutulmamalıdır.

Demokratik hukuk devleti bizim için vazgeçilmez olmalıdır. Hepimizin insan haklarının ve hukukun üstünlüğünün egemen olduğu, demokratik hukuk devleti paydasında buluşmaktan ve bu noktada kenetlenmekten başka çaremiz yoktur. Hukuk devletinin olmanın en temel göstergesi bağımsız yargı, bağımsız yargının güvencesi, sigortası ise bağımsız savunmadır.
Dolayısıyla başta darbe girişimcilerinin yargılandığı davalar olmak üzere tüm davalarda “adil yargılanma ilkesi”nden asla taviz verilmemelidir. Yargılama süreci ve sonucunda verilecek kararlar ile ilgili hiç kimsenin aklında tereddüt ya da şüphe bırakılmamalıdır.

Ülkemizde demokrasinin hakim olması ve her bir sorunun hukuk ve siyaset temelinde çözülmesi dileği ile hain darbe girişimini bir kez daha lanetliyor-kınıyor, şehit düşenlere Allah'tan rahmet diliyoruz. "YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

İl Sağlık Müdürlüğü'nde Promosyon rekoru

Mardin İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı tüm personeller [...]

19 saat önce...

Kış Sezonuna Özel Tesettür Giyim Modelleri

Kış sezonunda da tesettürde şıklık ve rahatlık sağ [...]

21 saat önce...

Sosyal medyada örgütlenip, tepelere palamut ektiler

Derik'te sosyal medyada örgütlenen bir grup, ağaçs [...]

1 gün önce...

Mardin GAP Gençlik Kültür Evi Faaliyetlerini Sürdürüyor

GAP İdaresi Başkanlığına bağlı olarak faaliyetleri [...]

1 gün önce...

Kılıç: Başkanlarımız, hizmetleriyle ezber bozacak!

AK Parti İl Başkanı Faruk Kılıç, Merkezine insanı [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN